Roman Kostrzewski nie żyje
Fot. Andrzej Wasilkiewicz/REPORTER
POŻEGNANIE

Roman Kostrzewski nie żyje. Legendarny wokalista zmagał się z poważną chorobą

„Starałem się, żeby moje życie było wspaniałe”, mówił

Olga Figaszewska 11 lutego 2022 07:48
Roman Kostrzewski nie żyje
Fot. Andrzej Wasilkiewicz/REPORTER

Dotarła do nas bardzo smutna informacja o śmierci Romana Kostrzewskiego. Legendarny muzyk odszedł w wieku 61 lat. Był wokalistą zespołu Kat i Kat&Roman Kostrzewski. Artysta zmagał się z poważną chorobą. „Stało się to, czego przez długi czas nie chcieliśmy dopuścić do świadomości”, pisali jego koledzy.

Nie żyje Roman Kostrzewski

Koledzy Romana Kostrzewskiego poinformowali o jego śmierci 10 lutego. „I stało się to, czego przez długi czas nie chcieliśmy dopuścić do świadomości, liczyliśmy, że sprawy potoczą się inaczej, a zamiast tej informacji przeczytacie informację o zbliżających się koncertach albo premierze płyty. Niestety… Z wielkim smutkiem i pogruchotanymi sercami informujemy, że dziś odszedł od nas Romek. Zasnął spokojnie, otoczony dobrą opieką i bliskimi. Już go nie boli. Do zobaczenia w Piekle Przyjacielu!”, napisano na stronie.

Artysta od lat walczył z nowotworem. Od pewnego czasu przebywał w hospicjum. W 2019 roku ze względu na stan zdrowia postanowił ograniczyć swoją działalność artystyczną. 

Zobacz też: Nie żyje Andrzej Kozioł. Były wokalista grupy VOX długo walczył z chorobą

Mimo przeciwności starał się dalej tworzyć, być blisko fanów. Był z nimi w ciągłym kontakcie i informował o swojej walce.

„W lukach między leczeniem staram się ukończyć płytę. Jestem bliski finału, ale przyznam, że rodzaj schorzenia i rodzaj leczenia nie ułatwia mi zadania. Gdy tylko wprowadzę materiał dźwiękowy do produkcji, poinformuję o premierze. (...) Dzięki za słowa zrozumienia dla mojej sytuacji, a także wsparcie, które okazujecie. Dzięki. Wracam do leczenia i pracy, ale obiecuję, że za kilka chwil wrócę i napiszę kilka konkretów”, pisał w listopadzie.

Kilka miesięcy temu udzielił poruszającego wywiadu Gazecie Wyborczej. „Nie szykuję się do jakiegokolwiek życia po śmierci. Gdyby takie istniało, przenikałoby się z naszym obecnym życiem – ale się nie przenika. Nie karmię więc swojej wyobraźni tym, co wymyślone. Nie podlegam stresowi wynikającemu ze świadomości śmierci. Szanuję życie takie, jakie jest. Starałem się, żeby moje życie było wspaniałe, i nie mam zamiaru go kończyć, aczkolwiek mam świadomość tego, że moje pragnienia i starania mogą być niewystarczające”, zwierzył się w 2021 roku.

Wielbiciele jego twórczości do końca wierzyli, że uda mu się wygrać z chorobą.  „Coś się skończyło odszedł wielki człowiek ale i odszedł sam zespół Kat bo co to za Kat bez Romka. I to jest uważam najlepszy przykład tego że okręt odchodzi wraz z kapitanem...”, „Nie wiem co powiedzieć. Roman na zawsz w sercu”, „Roman był wolnym duchem i artystą chodzącym własnymi, krętymi drogami. Człowiekiem pełnym pasji, klasy i radości życia. Pozostawił po sobie niedokończony rozdział”, pisano.

Kim był Roman Kostrzewski? 

To legenda polskiego metalu. Przez całe życie robił to, co kochał najbardziej. Roman Kostrzewski pisał teksty piosenek, śpiewał. Urodził się 15 lutego 1960 roku. W latach 80-tych dołączył do zespołu Kat i podbił serca publiczności. Był także założycielem grupy Alkatraz.

Sześć lat temu na rynku pojawiła się książka Roman Kostrzewski. Głos z ciemności, w której artysta opowiadał o swoim życiu i karierze.

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. 

Andrzej Nowak nie żyje. Podano miejsce i datę ostatniego pożegnania gitarzysty TSA

 

Roman Kostrzewski, 2015
Fot. Lukasz Dziekan/REPORTER

 Koncert zespołu  KAT i Romana Kostrzewskiego, 2015 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…