Robert Osam z Jaka to melodia
Fot. Tomasz Adamowicz / Forum
O NIM SIĘ MÓWI

Odszedł z Jaka to melodia i zaczął nowe życie. Co dziś robi Robert Osam?

Pianista i wokalista przez 13 lat zachwycał widzów TVP

Rafał Kowalski 18 stycznia 2021 16:49
Robert Osam z Jaka to melodia
Fot. Tomasz Adamowicz / Forum

Pianista jazzowy, wokalista i aranżer Robert Osam przez 13 lat był gwiazdą programu Jaka to melodia. Muzyk grał na fortepianie dokładnie tyle nut, ale zażyczył sobie uczestnik – każda rozwiązana zagadka przybliżała zawodnika do finału. Niestety, kiedy w 2018 roku Robert Janowski przestał prowadzić show, odszedł z niego i ulubieniec publiczności o korzeniach afrykańskich. Na szczęście dziś nie narzeka na brak pracy.

Czym zajmuje się dziś Robert Osam?

Choć jego pełne imię i nazwisko brzmi Robert John Ekow Osam-Gyaabin, wszyscy pamiętamy go przede wszystkim jako akompaniującego w programie Jaka to melodia. Ulubieniec widzów urodził się w Wielkiej Brytanii, z której gdy miał dwa lata został wraz z mamą, bratem i ojcem deportowany. Tata muzyka wrócił wtedy do kraju, z którego pochodził, czyli Ghany. Pięć lat później zmarł, a Robert Osam nigdy więcej go nie zobaczył. „Mamie było ciężko odpowiadać na moje pytania, kim był tata. Od razu zaczynała płakać, więc starałem się mniej pytać, a więcej słuchać”, opowiadał pianista w Kultowych Rozmowach.

Robert Osam z Jaka to melodia
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Jako nastolatek Robert Osam świetnie grał w piłkę, stepował, śpiewał, a także grał na kilku instrumentach. Swój warsztat szkolił w warszawskiej szkole muzycznej przy ulicy Bednarskiej. Pierwsze prace? Dorabianie w barach i hotelach. Aż w końcu uśmiechnął się do niego los… W 2005 roku, gdy Robert Osam dawał występ jako uczeń szkoły muzycznej, został zauważony przez producentów programu Jaka to melodia. Aranżer zgodził się zasiąść przy białym fortepianie i przygrywać uczestnikom show TVP, co stało się jego głównym źródłem utrzymania aż do 2018 roku.

Po odejściu z telewizji Robert Osam ukończył studia reżyserskie w Warszawskiej Szkole Filmowej. Na swoim koncie artysta ma już pierwszy film – zapis swojej podróży do Ghany, podczas której poznał rodzinę ojca. Oburoni (obcokrajowiec – przyp. red.), człowiek zza horyzontu był wyświetlany w kinach i na specjalnie organizowanych pokazach.

Dziś jednak ulubieńcowi publiczności bliżej do muzyki. Robert Osam utrzymuje się z bycia dyrygentem, nauczycielem śpiewu i trenerem orkiestry Politechniki Warszawskiej. Kilka tygodni temu w sieci pojawił się też klip The Christmas Song, który pan Robert własnoręcznie wyprodukował. Artystę spotkacie też na Instagramie, choć były gwiazdor TVP zamieścił w serwisie tylko jeden post. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.