Koronawirus, konferencja premiera 24.02.2021
Fot. Piotr Molecki/East News / STOCK.ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus. Każda osoba otrzyma skierowanie na szczepienie przeciwko Covid-19

Mateusz Morawiecki podał orientacyjną datę

Ksenia Krasko 19 kwietnia 2021 11:15
Koronawirus, konferencja premiera 24.02.2021
Fot. Piotr Molecki/East News / STOCK.ADOBE

Narodowy Program Szczepień był podzielony na cztery etapy. W grudniu zeszłego roku ruszył tak zwany etap zero, który umożliwił rejestrację między innymi pracownikom sektora ochrony zdrowia i pracownikom ośrodków pomocy społecznej. Kolejny etap objął osoby najstarsze, a w ostatnich tygodniach szczepienia są dostępne dla następnych roczników (obecnie 1968). Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w połowie maja skierowania mają otrzymać wszystkie osoby powyżej 18. roku życia.

Mateusz Morawiecki o szczepieniach. Do 10 maja rejestracja dla wszystkich

„Mam nadzieję, że każdy Polak będzie chciał się zaszczepić”, stwierdził szef rządu podczas konferencji w Legnicy. Jak dodał, liczy na uruchomienie w maju rejestracji dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

Chcemy, żeby od 10 maja każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i zapisywać się na szczepienie, aby najpóźniej do sierpnia – a mamy rosnącą nadzieję, że może to być nawet wcześniej, co zależy od liczby szczepionek, które przyjadą do Polski – żeby każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony, jeżeli tylko będzie chciał”, przekazał na konferencji premier.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus. Amantadyna lekiem na Covid-19? Minister zdrowia zaleca ostrożność

Harmonogram szczepień. Kiedy kolejne roczniki?

Michał Dworczyk dodał, że „do 10 maja wszyscy Polacy powyżej 18. roku życia będą mieli wystawione e-skierowania i będą mogli rejestrować się na konkretne terminy szczepień”. Szef KPRM zapowiedział też, że szczegółowy harmonogram zostanie przedstawiony we wtorek.

ZOBACZ: Minister zdrowia zapowiedział przedłużenie obostrzeń. Wyjątkiem są żłobki i przedszkola

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia na oficjalnym Twitterze, do 19 kwietnia wykonano łącznie blisko osiem milionów dziewięćset tysięcy szczepień, z czego jedną dawką ponad sześć i pół miliona. Blisko dwa miliony trzysta tysięcy osób jest w pełni zaszczepionych.

W poniedziałek działalność rozpoczęły punkty szczepień powszechnych. W miejscowościach do 50 tysięcy mieszkańców mają szczepić dziennie około dwustu osób, a w miejscowościach powyżej 50 tysięcy – około pół tysiąca osób.

Informacje na temat szczepień przeciwko Covid-19 dostępne są na portalu gov.pl. 

Źródło: TVN24

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.