Koronawirus w Polsce 2021. Konferencja ministra zdrowia
Fot. STOCK.ADOBE / KAROLINA MISZTAL/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Minister zdrowia zapowiedział przedłużenie obostrzeń. Wyjątkiem są żłobki i przedszkola

Adam Niedzielski przekazał nowe informacje o rozwoju epidemii Covid-19

Ksenia Krasko 14 kwietnia 2021 10:55
Koronawirus w Polsce 2021. Konferencja ministra zdrowia
Fot. STOCK.ADOBE / KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Statystyki zakażeń Covid-19 z ostatnich dni wskazują, że trzecia fala epidemii nieco zwolniła, w związku z czym pojawia się coraz więcej pytań, czy rząd poluzuje obostrzenia. Częściowy lockdown miał obowiązywać do 18 kwietnia, jednak w mediach pojawiały się doniesienia, że zostanie przedłużony do majówki. Minister zdrowia zwołał konferencję prasową, na której poinformował o dalszych ograniczeniach.

Konferencja ministra zdrowia. Obostrzenia na majówkę 2021

Jak poinformował Adam Niedzielski, w środę rano miała miejsce narada rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, a dzień wcześniej posiedzenie rady medycznej. Oficjalny komunikat w sprawie obostrzeń został wydany na podstawie ustaleń z tych dwóch spotkań. „Jesteśmy na etapie dyskusji, ale dyskusji, [...] i na pewno będziemy przedstawiali, co dalej, co z kolejnym tygodniem czy tygodniami – też tutaj nie ma ostatecznej decyzji, jakiego okresu będzie to dotyczyło”, informował minister we wtorek.

Wcześniej w jednym z wywiadów wyraził nadzieję, że w wakacje nastąpi względny „powrót do normalności”, jednak wszystko będzie zależne od statystyk zachorowalności i szczepień.

ZOBACZ: Minister zdrowia o postępach w walce z pandemią. Zapowiada „powrót do normalności”

„Trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że przyrosty zachorowań w stosunku do zeszłego tygodnia wynikają z niższych wyników w ubiegłym tygodniu spowodowanych świętami”, przekazał na wstępie konferencji Adam Niedzielski. „Apoguem trzeciej fali, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, mieliśmy w poprzednich tygodniach. Teraz ta fala przetacza się przez szpitale”, dodał polityk.

„Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu restrykcji o tydzień. Wyjątek dotyczy przedszkoli i żłobków. Zostaną otwarte od 19 kwietnia, poinformował minister zdrowia. Jak dodał, rząd postanowił przywrócić możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Odniósł się również do licznych pytań o majówkę, zapowiadając, że o dwa tygodnie &ndash do trzeciego maja – przedłużone są restrykcje dotyczące hoteli.

Zaktualizowane obostrzenia będą obowiązywały do 25 kwietnia.

„Świadomie mówimy o tygodniowym wydłużeniu obostrzeń, bo chcemy na bieżąco podejmować decyzję. To, co zdecydowaliśmy w tym tygodniu, jest pewnym kierunkiem. Priorytetem jest edukacja, żeby przywracać normalne funkcjonowanie dzieci i młodzieży”, podkreślił Adam Niedzielski.

W poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyraził nadzieję, że jeszcze w kwietniu „uda się przywrócić naukę stacjonarną w najmłodszych klasach szkół podstawowych, a być może również hybrydową w całych szkołach podstawowych”.

Konferencja ministra zdrowia. Nowe obostrzenia 14.04.2021

Przypomnijmy, że od kilku tygodni zamknięte są sklepy w galeriach handlowych, sklepy budowlane i meblowe, salony kosmetyczne i fryzjerskie, a także hotele i inne obiekty noclegowe. Nie działają teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Szkoły prowadzą zajęcia w trybie zdalnym.

Od kilku miesięcy nieczynne są także restauracje i kawiarnie (działają wyłącznie na wynos lub z dostawami) oraz siłownie i kluby fitness. Nieoficjalnie w maju mają ruszyć ogródki restauracyjne, jednak ostateczne decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte.

ZOBACZ: Czy w Polsce zostanie wprowadzona godzina policyjna? Eksperci alarmują

Od początku epidemii w Polsce wykryto ponad dwa miliony sześćset tysięcy przypadków zakażenia Covid-19. Blisko 60 tysięcy osób zmarło, ponad dwa miliony dwieście tysięcy uważa się za wyleczone. 

Źródło: TVN24

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…