Papież Franciszek
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Papież Franciszek zabrał głos w sprawie raportu o kardynale McCarricku. Padły szczere słowa...

Papież zapewnił o swojej bliskości z ofiarami pedofilii

Gabriela Czernecka 11 listopada 2020 15:42
Papież Franciszek
Fot. Getty Images

Raport na temat byłego kardynała Theodore’a McCarricka wstrząsnął opinią publiczną i wywołał ostrą dyskusję na temat nadużyć seksualnych w kościele. Amerykańskie media piszą wprost, że wszystko wskazuje na to, że Jan Paweł II był świadom oskarżeń wobec duchownego, z kolei włoska prasa donosi, że polski papież był ofiarą oszustw McCarricka. Teraz głos w sprawie opublikowanego raportu zabrał sam papież. Co powiedział papież Franciszek?

Papież Franciszek o raporcie McCarricka

Na ten raport od kilku miesięcy oczekiwały tysiące ludzi na całym świecie. Sprawa wydalonego ze stanu duchownego za molestowanie małoletnich w 2019 roku kardynała McCarricka odbiła się szerokim echem. Spodziewano się, że raport ujawni, jak najważniejsi dostojnicy Watykanu tuszowali przestępstwa seksualne. Treść dokumentu opublikowano 10 listopada 2020 roku, a został on sporządzony przez Sekretariat Stanu na polecenie papieża Franciszka. Na 500-stronicowym raporcie nie ma jednak jasnych dowodów na to, że Jan Paweł II miał pewność co do winy McCarricka, mimo to już wtedy pojawiały się doniesienia na temat niewłaściwego postępowania seksualnego kardynała.

Jak podaje PAP: „ukarany przez papieża Franciszka za pedofilię były kardynał Theodore McCarrick w liście do sekretarza Jana Pawła II biskupa Stanisława Dziwisza w 2000 r. zapewniał o swej niewinności i odrzucał zarzuty”. Choć dochodzenie nie dało jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii, papież zdecydował o wycofaniu kandydatury McCarricka. Zmienił jednak zdanie, gdy 6 sierpnia 2000 roku „McCarrick na wiadomość o wątpliwościach, co do jego kandydatury na metropolitę Waszyngtonu, napisał list do bpa Stanisława Dziwisza. To w nim zapewnił o swej niewinności i o tym, że „nigdy nie utrzymywał stosunków seksualnych z żadną osobą”, czytamy w komunikacie PAP. Amerykańska agencja AP zauważa, że w raporcie „lwią częścią winy obarczono zmarłego świętego Jana Pawła II. W podsumowaniu raportu czytamy, że Jan Paweł II naiwnie uwierzył odręcznym zapewnieniom McCarricka”, podano.

Dziś raport na temat byłego kardynała skomentował papież Franciszek. Podczas audiencji generalnej transmitowanej z biblioteki Pałacu Apostolskiego ponownie zapewnił o swoim zaangażowaniu w walce z pedofilią w Kościele. Papież Franciszek powiedział wprost: „Ponawiam moją bliskość z ofiarami wszelkich nadużyć i zaangażowanie Kościoła, by wykorzenić to zło”, wyznał.  

Papież Franciszek
Fot. Getty Images

były kardynał McCarrick

McCarrick

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.