Daniel Qczaj, Qczaj, VIVA! 14/2020
Fot. Mateusz Stankiewicz/SameSame
O TYM SIĘ MÓWI

Qczaj ostro o pedofilii w kościele i dokumencie Don Stanislao. Nie przebierał w słowach...

Nie milkną echa po emisji dokumentu o kardynale Dziwiszu

Gabriela Czernecka 11 listopada 2020 18:28
Daniel Qczaj, Qczaj, VIVA! 14/2020
Fot. Mateusz Stankiewicz/SameSame

W filmie TVN24 Don Stanisalo. Druga twarz kardynała Dziwisza, przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, które próbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób kardynał Dziwisz brał udział w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. Od premiery filmu w sieci pojawiają się komentarze osób, które obejrzały produkcję. Wśród nich jest m.in. Daniel Qczaj, który w ostrych słowach podsumowuje przedstawiony w filmie proceder. 

Daniel Qczaj o filmie Don Stanislao 

Daniel Qczaj zdobył się niedawno na szczere wyznanie. Będąc zaledwie siedmioletnim chłopcem, spotkał się z molestowaniem seksualnym ze strony przyjaciela rodziny. Padł ofiarą manipulacji pedofila, a cała sytuacja sprawiła, że w późniejszych latach zmagał się z problemami psychicznymi. NIe radził sobie z tym, co go spotkało i cztery lata spędził na terapii, gdzie próbował rozliczyć się z przeszłością. Koszmarne wspomnienia sprzed lat powróciły za sprawą tematu pedofilii, który w ostatnich latach coraz częściej poruszany jest w polskich mediach. W tym tygodniu premierę miał wstrząsający dokument o kardynale Stanisławie Dziwiszu. W filmie przedstawiono eminencję jako osobę, która potrafi zadbać o szeroko rozumiany interes Kościoła. Próbowano odpowiedzieć na pytania dotyczące tego, jaką rolę w tuszowaniu pedofilii w Kościele miał kardynał i jaką wiedzę posiadał na temat wykorzystywania seksualnego na świecie.

Daniel Qczaj postanowił zabrać głos po tym, co zobaczył w dokumencie Marcina Gutowskiego. KOmentując jeden z postów Karoliny Korwin-Piotrowskiej, napisał: „Suburra” made in Poland. Obłudne świnie! Dzieciom, skur*wysyny, dzieciom które ufają... a wszystko od przykryciem sutanny i czarodziejskiej koloradki... przeżywszy to w swoim życiu, tego sku*wysyństwa nie wybaczę NIGDY!”, napisał na Instagramie. 

W swoim komentarzu Qczaj porównał sytuację w Polsce do jednego z seriali Netflixa, w którym  przedstawiono losy bohaterów, którzy mieszkają w miasteczku nieopodal Rzymu - zrodził się tam konflikt między gangsterami, skorumpowanymi politykami i Watykanem. Nie da się nie zauważyć, że porównania tego, co się tam dzieje do obecnej sytuacji dotyczącej kardynała... 

kardynał Stanisław Dziwisz
Fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Daniel Qczaj, VIVA! 2020 lipiec
Fot. FOT. MATEUSZ STANKIEWICZ/SAMESAME

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?