Puma Nubia
Fot. KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Puma Nubia tęskni za właścicielem? Dziwne zachowanie zwierzęcia w chorzowskim zoo...

Ekspert wyjaśnił, o co chodzi

Rafał Kowalski 5 sierpnia 2020 12:58
Puma Nubia
Fot. KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

O historii pumy o imieniu Nubia mówiła cała Polska. W lipcu tego roku decyzją sądu próbowano odebrać zwierzę jego właścicielowi i umieścić je w poznańskim zoo. Były żołnierz i weteran misji w Afganistanie nie chciał jednak oddać Nubii i uciekł do lasu. Kosztowne poszukiwania wkrótce jednak przerwano, ponieważ Kamil Stanek ostatecznie oddał drapieżnika dobrowolnie. Dziś puma znajduje się w śląskim zoo w Chorzowie, gdzie jej właściciel zatrudnił się jako wolontariusz. U zwierzęcia zaobserwowano specyficzne zachowanie…

Dlaczego puma Nubia głośno wyje? Ekspert tłumaczy

Kilka dni temu Kamil Stanek zamieścił w sieci filmik, na których widać, jak Nubia wyje głośno na swoim wybiegu. Zwierzę reaguje na każde pojawienie się człowieka, ale czy oznacza to, że tęskni za właścicielem? Tak twierdzi były żołnierz… Jego wersję obala jednak dyrektor działu zajmującego się drapieżnikami w śląskim zoo, który zna zachowania pum. „Odgłosy, które wydaje, to naturalne odgłosy dzikiej samicy, która wabi samca. Nie jest to wołanie z tęsknoty za człowiekiem”, mówił Faktowi Wojciech Bielatowicz.

Ten sam ekspert wytłumaczył też, że Nubia zachowuje się ufnie w stosunku do ludzi, bo tego nienaturalnego zachowania została po prostu nauczona. O żadnej głębszej więzi z właścicielem. „To jest kot samotnik, który większość czasu śpi. I nie można powiedzieć, że Nubia jest udomowiona. Ona raczej nie boi się ludzi, tak jak inne dzikie zwierzęta. Gdy widzi człowieka, zwyczajnie chce do niego podejść, tak jak podchodziła do właściciela, bo nie ma naturalnego instynktu nieufności”, czytamy na Fakt.pl.

Szczególną dedykacja dla specjalistów. Guzik wiecie o więzi człowieka ze zwierzęciem. Teraz pewnie się cieszycie z cierpienia Nubii. Ale przecież puma nie ma uczuć. Karp ma. Puma nie. Hipokryci

Opublikowany przez Projekt PUMA - Nubią Sobota, 1 sierpnia 2020

Podobnego zdania, że próba udomowienia drapieżnego zwierzęcia ma dla jego psychiki same przykre konsekwencje, jest dyrektorka poznańskiego zoo. „To zwierzę nie miało wyboru. Ten męt pojęciowy spowodował, że ogromna rzesza ludzi, którzy być może mają dobre zamiary i serca do zwierząt, ujęła się za tym związkiem. Nie widzą jednak tego, że jest to związek jednostronny, naruszający podstawowe potrzeby biologiczne zwierzęcia”, zaznaczał w rozmowie z TVN Ewa Zgrabczyńska.

Mimo wszystko Kamil Stanek nie zamierza przestać starać o się o to, by znów puma zamieszkała u niego. Weteran wojenny rozumie, że zoo zapewniło Nubii wszystko, co najlepsze, jednak 35-latek uważa, że i z mniejszym budżetem, a wielkim sercem, drapieżnikowi może być równie dobrze. „Czy w biednej rodzinie dzieci są kochane mniej, a w bogatej bardziej? Nie chodzi o to, jak wyglądają wybiegi. Wiem, że w zoo warunki są bardzo dobre, ale to nie o to chodzi. Wciąż walczę”, opowiadał w Uwadze TVN.

Rozumiecie jego postawę? 

Puma Nubia w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym W dniu 12 lipca 2020 r. do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przyjęta została...

Opublikowany przez Śląski Ogród Zoologiczny Poniedziałek, 13 lipca 2020
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Nubia puma concolor (@projektpuma)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Nubia puma concolor (@projektpuma)

Przecież ona nie ma uczuć.. K... A!! Chce się wyć..

Opublikowany przez Projekt PUMA - Nubią Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.