Ukryta gra
Fot. mat. pras.
KULTURA

Walka wywiadów o panowanie nad światem. „Ukryta gra” także jako powieść!

W książce o wiele więcej niż w filmie!

8 listopada 2019 15:09
Ukryta gra
Fot. mat. pras.

Film „Ukryta gra” podbija polską widownię. Powieść szpiegowska „Ukryta gra” autorstwa Piotra Głuchowskiego, Łukasza Kośmickiego i Marcela Sawickiego przynosi jeszcze więcej informacji o walce wywiadów i świecie ogarniętym przez zimną wojnę.

Jeden ruch może zmienić historię

Rok 1962. Związek Sowiecki instaluje na Kubie wyrzutnie nuklearnych pocisków balistycznych, przed którymi nie ma obrony. Ameryka jest gotowa odpowiedzieć prewencyjnym atakiem atomowym na Układ Warszawski. Prezydent Kennedy potrzebuje tylko jednej informacji: rakiety są już w wyrzutniach, czy jeszcze pod pokładami płynących do Hawany frachtowców? Jeżeli dopiero płyną, morska blokada Kuby powstrzyma zamiary Chruszczowa. Jeżeli już zamontowano je na poligonie San Cristobal (150 kilometrów od Miami) zaraz wybuchnie wojna.

Kluczową informację miał przekazać ulokowany w centrum moskiewskim kret. Ale radzieckie tajne służby właśnie wpadły na jego trop. Ostatnią szansą odbioru kluczowej wiadomości jest trwający w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki pojedynek szachowy pomiędzy mistrzami z USA i ZSRR - Władimirem Gawryłowem i Joshuą Manskym. Oba mocarstwa wysyłają do Polski agentów pod przykryciem...

Rozgrywka pomiędzy Gawryłowem i Manskym stanowi oś fabularną głośnego thrillera szpiegowskiego Łukasza Kośmickiego, "Ukryta gra"- w kinach od 8 listopada 2019. W filmie główną rolę amerykańskiego szachisty zagrał hollywoodzki aktor Bill Pullman, któremu na ekranie partneruje Robert Więckiewicz, w roli Dyrektora Pałacu Kultury i Nauki. Obraz ma już na koncie pierwsze sukcesy. Reżyser został uhonorowany Nagrodą Specjalną 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za "propozycję doskonale zrealizowanego kina gatunkowego". Film otrzymał również nagrodę za najlepszy montaż.

Autorskie trio: Piotr Głuchowski, Łukasz Kośmicki i Marcel Sawicki, stworzyło trzymającą w napięciu powieść szpiegowską. Pokazane tło wiszącego nad światem konfliktu nuklearnego jest doskonałym dopełnieniem fabuły filmu o tym samym tytule. Książka "Ukryta gra" pozwala zagłębić się w polityczne i militarne oblicze nadciągającego kryzysu przenosząc czytelnika między innymi na pokład sowieckiej łodzi podwodnej czy też do Pentagonu.

Film wyprodukowany przez Watchout Studio - twórców „Bogów” i „Sztuki Kochania”.

O autorach:

Piotr Głuchowski - reporter, publicysta, redaktor „Gazety Wyborczej”. Autor i współautor książek, w tym kryminałów i bestsellerów: „Imperator. Ojciec Tadeusz Rydzyk”, „Karbala”, „Sługi boże”, „Nic co ludzkie” – powieści inspirowanej scenariuszem filmu „Kler”. Laureat nagród Grand Press i MediaTory za reportaże i książki. Dwie jego powieści kryminalne („Umarli tańczą” i „Lód nad głową”) zostały nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru.

Marcel Sawicki - reżyser, scenarzysta i producent wykonawczy. Jego krótki film „Samotność Kucharza Szybkich Zamówień” gościł na festiwalach m. in. w Cannes, Mar Del Plata, Austin oraz Mill Valley. Obraz zdobył także Nagrodę Publiczności podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Film „Ukryta Gra" jest jego debiutem scenariuszowym.

Łukasz Kośmicki - reżyser i operator filmowy i telewizyjny. Znany jest przede wszystkim jako autor zdjęć do filmów takich jak „Gry uliczne” Krzysztofa Krauzego czy „Billboard” Łukasza Zadrzyńskiego. Laureat wielu nagród. Otrzymał m.in. tytuł Talent Roku (1996), nagrodę XXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodę Festiwalu Filmów Słowiańskich w Moskwie (1997) za zdjęcia do filmu „Poznań 56” Filipa Bajona, nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za najlepsze zdjęcia w Teatrze Telewizji (do spektaklu Tomasza Wiszniewskiego „Drugie zabicie psa”) oraz medal „Młodej Sztuki”.  

Ukryta gra
Fot. mat. pras.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA SKRZYNECKA I MARCIN ŁOPUCKI o tym, jak przez 15 lat budowali związek, w który weszli z bagażem doświadczeń. JERZY STUHR: odszedł legendarny polski aktor. Jaki był na scenie i poza nią? PAT BOGUSŁAWSKI święci triumfy jako reżyser ruchu na pokazach mody światowych projektantów. HALINA FRĄCKOWIAK: charyzmatyczna piosenkarka niezwykle szczerze opowiada o 60 latach kariery.