Książę Harry złapał księżną Meghan za pupę, wsiadając do samolotu, gdy opuszczali Australię
Fot. Media-Mode / SplashNews.com/East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Polacy nawoływali do zabójstwa księcia Harry'ego. Właśnie zostali skazani za terroryzm

Mężczyźni nie okazują skruchy

Gabriela Czernecka 19 czerwca 2019 17:50
Książę Harry złapał księżną Meghan za pupę, wsiadając do samolotu, gdy opuszczali Australię
Fot. Media-Mode / SplashNews.com/East News

Choć już dziś większość przyzwyczaiła się do obecności Meghan Markle w rodzinie królewskiej to jeszcze rok temu, niewielu wierzyło w to, że małżeństwo Harry'ego przetrwa chociaż rok. Tymczasem para zdaje się być szczęśliwa - niedawno świętowali pierwszą rocznicę ślubu i po raz pierwszy zostali rodzicami. Teraz do listy rzeczy, które udało im się osiągnąć warto dodać zapewnienie bezpieczeństwa. Przed ślubem pary dwóch Polaków publikowało w sieci wpisy sugerujące, że księciu należy się śmierć za poślubienie Afroamerykanki. Na podobiznach Harry’ego pisali „poderżnąć gardło za zdradę rasy” czy „Do zobaczenia, zdrajco rasy”. Mężczyźni właśnie zostali skazani. 

Polacy grozili Harry'emu. Skazano ich za terroryzm

Tuż przed ślubem księcia Harry'ego z Meghan Markle członkowie neonazistowskiej grupy Sonnenkrieg Division publikowali w sieci wpisy sugerujące, że księciu należy się śmierć za poślubienie Afroamerykanki. Na podobiznach księcia pisali „poderżnąć gardło za zdradę rasy” czy „Do zobaczenia, zdrajco rasy”. Publikowali także więcej rasistowskich i mizoginicznych wpisów, na których umieszczali znak swastyki. Media szybko dotarły do informacji, że mężczyźni gloryfikują Adolfa Hitlera, Charlesa Mansona oraz Jamesa Masona. 

Brytyjskie służby wpadły na trop organizacji i zatrzymały trzech sprawców jeszcze w maju ubiegłego roku, zaledwie kilka dni przed ślubem książęcej pary. Wówczas wyszło na jaw, że dwóch z nich to Polacy. 17-letniemu Oskarowi D.-K. z Londynu oraz 18-letniemu Michałowi Sz. postawiono zarzuty nakłaniania do terroryzmu. Dziś 19-letni Michał Sz. i 18-letni Oskar D.-K. zostali skazani na kary więzienia na mocy przepisów o zwalczaniu terroryzmu. 19-letni Michał usłyszał wyrok  czterech lat i trzech miesięcy więzienia dla młodocianych przestępców, a urodzony w Wielkiej Brytanii, ale o polskich korzeniach 18-letni D.-K. został skazany na 18 miesięcy uczestnictwa w programie zakładającym krótkotrwałe pozbawienie wolności, a następnie ograniczenie wolności i resocjalizację pod ścisłą kontrolą specjalistów z zakładu poprawczego.

Co ciekawe, obaj nastolatkowie nie znali się osobiście i współpracowali jedynie przez internet. Ogłaszając wyrok w ich sprawie, sędzia Rebecca Poulet wyznała, że promowali brutalną ideologię inspirowaną rasistowskimi poglądami. „Michał Sz. nawoływał w swojej działalności do popełniania okropnych aktów przemocy z powodów, które nie mogłyby być nigdy zrozumiane przez zdrowo myślących ludzi, a Oscar D.-K. wciąż ma głęboko zakorzenione poglądy, które popierają tę ekstremalnie prawicową ideologię. Jasno postrzegają siebie jako lepszych od większości społeczeństwa”, cytuje słowa sędzi brytyjska agencja Press Association.

Jak podkreślił nadinspektor Martin Snowden z prowadzącej śledztwo jednostki antyterrorystycznej: „obaj jasno postrzegają siebie jako lepszych od większości społeczeństwa i czują obowiązek wyrażania swoich poglądów”. Mężczyźni nie okazują skruchy...   

Książę Harry
Fot. John Rainford / WENN.com/agefotostock/East News

Książę Harry, księżna Meghan, urodziny królowej Elżbiety II
Fot. DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/East News

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Nauczyciel, autorytet, mistrz”, mówi o JANUSZU JÓZEFOWICZU NATASZA URBAŃSKA. A które z nich jest… mistrzem w życiu prywatnym? ŚCIBAKÓWNA i ENGLERT, STUHROWIE, CICHOPEK i HAKIEL, OLBRYCHSCY, CHOTECKA i PAZURA – pary z najdłuższym stażem w polskim show-biznesie. PRZEMYSŁAW KOSSAKOWSKI – pan od rysunków, podróżnik, dziennikarz, a może wkrótce... art terapeuta. OTYLIA JĘDRZEJCZAK o tym, czy marzy o sportowej karierze dla dzieci i o partnerskim związku z narzeczonym Pawłem. W cyklu Extra: DORA MAAR, GALA, MARIA BALOWA, JADWIGA VON UNRUNG… – muzy genialnych malarzy.