Królowa Sonja, król Harald V, 9.11.2021
Fot. Patrick van Katwijk/WireImage
O TYM SIĘ MÓWI

Pochodziła z ludu, męża poznała dzięki znajomym. Kim jest Sonja, królowa Norwegii? 

Jakie tajemnice skrywa ukochana króla Haralda V?

Olga Figaszewska 1 kwietnia 2022 13:30
Królowa Sonja, król Harald V, 9.11.2021
Fot. Patrick van Katwijk/WireImage

Brytyjska rodzina królewska jest najpopularniejszą monarchią na świecie, a media cały czas rozpisują się o jej członkach. Jednak uwagę zwracają na siebie także inni royalsi. Mowa o dynastii Glücksburgów: królu Haraldzie V i jego żonie, królowej Sonji. Kim jest małżonka monarchy i co o niej wiemy?

Królowa Sonja i król Harald V: historia miłości

Z miejsca podbiła serca Norwegów. Pochodzi z ludu, a swojego przyszłego męża, księcia Haralda poznała dzięki wspólnym znajomym w 1959 roku. Przyjęcie zorganizowane przez Johana H. Stenersena na zawsze odmieniło ich życie. To była miłość od pierwszego wejrzenia!

Okazało się, że o ten związek przyjdzie im zawalczyć. Relacja Sonji i przyszłego króla była dla wielu osób ogromnym zaskoczeniem, wzbudzała ogromne kontrowersje. Początkowo ukrywali, że łączy ich coś poważnego i zachowywali relację w tajemnicy. Wszystko przez status Sonji i brak arystokratycznych korzeni. Przez dziewięć lat starali się o aprobatę ówczesnego króla Olafa V. Syn zagroził władcy, że pozostanie niezamężny, jeśli ten nie zaakceptuje Sonji. Halard był jedynym spadkobiercą tronu, więc jego decyzja automatycznie zagroziłaby sukcesji. Król Olaf V musiał skonsultować się z rządem. 

Sprawdź też: Złamał protokół na wyraźne życzenie królowej. Kulisy spotkania Polaka z Elżbietą II i Królową Matką

Królowa Sonja, wizyta w Rumunii, 1999 rok
Fot. Julian Parker/UK Press via Getty Images

Królowa Sonja, wizyta w Rumunii, 1999 rok

Królowa Sonja i król Harald V
Fot. Antony Jones/UK Press via Getty Images
Królowa Sonja i król Harald V

W końcu ojciec księcia Haralda uległ i wyraził zgodę na ślub syna z kobietą z ludu. Do zaręczyn doszło w marcu 1968 roku. Po kilku miesiącach przyrzekali sobie miłość. Uroczystość odbyła się 29 sierpnia w Oslo. Para doczekała się wspólnie dwójki pociech: księżniczki Marty Ludwiki i następcy tronu, księcia Haakona.  

Po śmierci Olafa V w 1991 roku, obowiązki króla przejął Harald V, a jego ukochana została królową-małżonką. Jak podkreślano, Sonja została pierwszą królową państwa po 52-letnej przerwie. Królewska para od lat cieszy się ogromną sympatią Norwegów. W tym roku świętowano 31. rocznicę panowania.

Zobacz też: Jakie sekrety skrywała Elżbieta I? Dla urody ryzykowała życiem...

Królowa Sonja, 9.11.2021
Fot. Rune Hellestad/ Getty Images

Królowa Sonja, 9.11.2021

Kim jest królowa Sonja?

Królowa Sonja urodziła się 4 lipca 1937 roku w Oslo jako córka norweskiego przedsiębiorcy, Karla Haraldsena   i Dagny Ulrichsen. Wraz z trójką rodzeństwa dorastała w Tuengen Allé 1B w dzielnicy Vinderen.  Sonja Haraldsen kończyła szkołę zawodową w Oslo, otrzymując dyplom krawiectwa. Następnie kształciła się w Lozannie w Szwajcarii. Nauczanie obejmowało rachunkowość, projektowanie mody i nauki społeczne. Po powrocie do Norwegii rozpoczęła naukę na Uniwersytecie w Oslo. Studiowała francuski, angielski i historię sztuki.

Od chwili w której została królowa zaczęła poświęcać się działalności charytatywnej. Patronuje kilkunastu organizacjom, pełniła funkcję wieceprezeski norweskiego Czerwonego Krzyża, zbierała pieniądze na pomoc uchodźcom. Brała również dział w delegacjach Czerwonego Krzyża do Botswany i Zimbabwe w 1989 roku. Królowa towarzyszy mężowi w oficjalnych wizytach państwowych za granicą. W 2005 roku została pierwszą królową, która odwiedziła Antarktydę. Otworzyła tam jedną z norweskich stacji badawczych.

Prywatnie ukochana króla Haralda V interesuje się muzyką i sztuką. Sama tworzy grafiki i ceramikę, a jej prace można oglądać na licznych wystawach w kraju i za granicą. Królowa Sonja wspiera innych artystów. Ustanowiła Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Królowej Sonji, a także Queen Sonja Nordic Art Award. Kilka lat temu wraz z mężem otworzyła miejsce Stajnię Sztuki królowej Sonji. To muzeum, galeria sztuki i sala koncertowa znajdujące się w dawnych stajniach Pałacu Królewskiego w Oslo. To dzięki królowej przeprowadzono jego całkowitą renowację i rekonstrukcję historyczno-artystyczną.   

Zobacz też: Małgorzata „była czarną owcą rodziny królewskiej”. Oto 10 ciekawostek z życia niepokornej księżniczki

Królowa Sonja, król Harald V, 9.11.2021
Fot. Patrick van Katwijk/WireImage

Królowa Sonja, król Harald V, 9.11.2021

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.