królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Królowa Elżbieta II przyznała im zaszczytne tytuły i odznaczenia, ale oni je... zwrócili! Dlaczego?

Sprawdź, kto odmówił przyjęcia orderu od brytyjskiej monarchini

Gabriela Czernecka 10 stycznia 2021 12:55
królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images

Dostać tytuł szlachecki lub odznaczenie od samej królowej to niezwykły zaszczyt, którego dostąpili nieliczni. Brytyjska monarchini co roku przyznaje zaszczytne tytuły znanym i zasłużonym obywatelom Wielkiej Brytanii z okazji Nowego Roku oraz w dzień swoich oficjalnych urodzin, czyli 9 czerwca. Medale za swoje dokonania w poszczególnych dziedzinach otrzymali m.in. Elton John, Mick Jagger czy David Beckham Wśród wyróżnionych jest nawet Polka. Pracownica sekcji polskiej archiwum w bazie lotniczej RAf Northolt, Małgorzata Goddard, otrzymała odznaczenie od monarchini za szczególne zasługi w służbie cywilnej. Okazuje się, że niektórzy nie doceniają wyróżnienia od królowej i nawet po latach decydują się… zwrócić przyznane już honory i tytuły. Kto zdecydował się na tak drastyczny krok i dlaczego odrzucił królewskie odznaczenie? Takich osób jest całkiem sporo! 

Kto otrzymał order od królowej?

Królowa Elżbieta II co roku przyznaje ordery dla kobiet i mężczyzn, którzy w znaczący sposób wnieśli swój wkład w daną dziedzinę wiedzy. Monarchini wręcza również tytuły szlacheckie za odwagę lub wyjątkowe osiągnięcia. Choć wyróżnienie OBE, czyli The Most Excellent Order of the British Empire (Najwspanialszy Order Imperium Brytyjskiego) można otrzymać w pięciu klasach to tak naprawdę dla większości liczą się tylko dwie. Mowa o tytule Rycerza/Damy Wielkiego Krzyża Orderu oraz tytule Rycerza/Damy Komandor Orderu, bowiem te tytuły dają przywilej posługiwania się na co dzień tytułem Sir lub Dame (umieszcza się je przed imieniem i nazwiskiem).

Warunkiem otrzymania orderu oprócz dokonania jakiegoś osiągnięcia jest posiadanie obywatelstwa kraju, w którym monarchini jest głową państwa. Tak zaszczytny tytuł otrzymał m.in. David Beckham, którego Elżbieta II nagrodziła za zasługi sportowe jako kapitana piłkarskiej reprezentacji Anglii. „Moja żona jest bardzo dumna, są ze mną moi dziadkowie, to dla mnie wyjątkowa chwila. To najwyższy zaszczyt, jaki mnie spotyka. Być uhonorowanym za coś, co tak bardzo lubię robić to coś wspaniałego, to naprawdę niezwykły dzień”, wyznał piłkarz, dziękując królowej za Order Imperium Brytyjskiego w 2003 roku.

David Beckham przyjął Order Imperium Brytyjskiego w 2003 roku

ORder Imperium Brytyjskiego: David Beckham
Fot. Rex Features/EAST NEWS

Wśród nagrodzonych niższymi klasami OBE znajdują się także m.in.: Ewan McGregor, Annie Lennox, Pierce Brosnan, Adele. Keira Knigtley czy James Corden.

James Corden otrzymał OBE od królowej w 2015 roku

ORder Imperium Brytyjskiego: James Corden
Fot. Getty Images

ORder Imperium Brytyjskiego: Keira Knightley
Fot. Getty Images

Keira Knightley z Orderem Imperium Brytyjskiego w 2018 roku

Wyróżnienia szlacheckie otrzymali m.in.: pisarz Ahmed Salman Rushdie, muzycy Paul McCartney czy Mick Jagger. Do tego grona należy także sir Elton John. OBE przyznano mu 27 lutego 1996 w Pałacu Buckingham w Londynie. Dwanaście lat później za promocję brytyjskiej kultury na świecie królowa nadała muzykowi szlachectwo. 1 stycznia 2020 roku Elton John otrzymał także Order Towarzyszy Honoru (Order of the Companions of Honour) za niezwykłą karierę trwającą ponad pięć dekad. „Jestem zaszczycony faktem, że znalazłem się w tak cenionym towarzystwie osób wyróżnionych tytułem Companion of Honor. Rok 2019 okazał się dla mnie naprawdę wspaniały i czuję się wyjątkowo błogosławiony”, napisał Elton John na swoim Twitterze. Oprócz niego wyróżnienie otrzymała tego dnia także Olivia Newton-John.

ORder Imperium Brytyjskiego: Elton John
Fot. East News

Elton John pozuje z Orderem Imperium Brytytjskiego w 1999 roku.

Wśród wyróżnionych OBE nie brakuje także Polaków. Nagrodę od królowej otrzymali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Krystyna Skarbek cz tłumacz Jerzy Limon. 

Oni odrzucili królewskie tytuły i odznaczenia

I choć wielu marzy o tym, by otrzymać wyróżnienie od królowej, to są też tacy, którzy… decydują się je oddać. Tak było w przypadku Johna Lennona. W 1965 roku wszyscy członkowie zespołu The Beatles otrzymali z rąk monarchini tytuł Kawalera orderu. Wszyscy przyjęli order, ale cztery lata później John Lennon postanowił zwrócić wyróżnienie. Dlaczego? W oficjalnym liście do monarchini zdradził powody swojej decyzji: „Zwracam mój MBE jako protest przeciwko angażowaniu się Wielkiej Brytanii w sprawy Nigerii i jej wsparciu wobec amerykańskiej wojny w Wietnamie”, napisał.

ORder Imperium Brytyjskiego: The Beatles
Fot. East News

Co ciekawe, w ślad za Johnem Lennonem podążył także George Harrison. Członek zespołu The Beatles nie zdradził jednak powodu swojej decyzji. 

ORder Imperium Brytyjskiego: The Beatles
Fot. East News

W 1996 roku Orderu Imperium Brytyjskiego postanowił odmówić John Cleese. Aktor i komik odmówił także oferowanego mu w 1999 roku tytułu szlacheckiego. Dlaczego? Powód jest zaskakujący. Aktor wiedział, że przyjęcie tych tytułów wiązałoby się dla niego z zasiadaniem w Izbie Lordów także zimą, a jak miał wyznać w jednym z magazynów była to dla niego „za duża cena do zapłacenia”. 

ORder Imperium Brytyjskiego John Cleese
Fot. Getty Images

„Nie wiem, po co to jest”, miał wyznać w 2000 roku David Bowie, odrzucając przyjęcie Orderu od królowej. „Nie rozumiem jak miałbym zaakceptować coś takiego. Kompletnie nie wiem czemu to służy. Nie tworzę muzyki dla orderów”, miał powiedzieć. Na odrzucenie orderu od królowej miał zdecydować się także Stephen Hawking. Naukowiec według doniesień zagranicznej prasy miał odmówić przyjęcia tytułu, ponieważ nie czuł, że rząd Wielkiej Brytanii w odpowiedni i wystarczający sposób… finansuje jego rozwój i naukę. 

ORder Imperium Brytyjskiego: Stephen Hawking
Fot. Getty Images

OBE przyjął także w 2009 roku aktor Michael Sheen, ale prestiżowe wyróżnienie zwrócił w 2017 roku. Dopiero trzy lata później w rozmowie z dziennikarzem The Guardian zdecydował się wyjawić powód swojej decyzji. „Przeczytałem szczegółowo opracowaną historię związków łączących Walię z Anglią i pomyślałem, że mam wybór. Albo wciąż będę chwalił się posiadaniem OBE (Oficer Orderu Imperium) i zapomnę o tym, że jestem Walijczykiem, albo zwrócę wyróżnienie i będę prawdziwym Walijczykiem. Wybrałem to drugie”.  Tytuł Szlachecki odrzucił Ryduard Kipling. Noblista i autor Księgi Dżungli kilkakrotnie otrzymał możliwość przyjęcia Orderu, ale za każdym razem odrzucał tę propozycję. Według jego żony posiadanie takiego tytułu wiązałoby się z ogromną presją, której noblista nie mógłby znieść. Twierdził, że bez tytułu może szczerze i otwarcie poświęcić się pisaniu, czując się w pełni wolnym i niezależnym twórcą. 

Order Imperium Brytyjskiego odrzucili także Nigella Lawson (w 2001 roku z nieznanych przyczyn), reżyser Slumdog. Milioner z ulicy Danny Boyle (w 2012 roku mówiąc:„To nie dla mnie” ) czy Alfred Hitchcock ( w 1962 roku, ale przyjął tytuł Rycerza na cztery miesiące przed śmiercią).  

Królowa Elżbieta II, Annus Horriblis
Fot. Getty IMAGES

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…