Tomasz Komenda
Fot. Jakub Kaminski/Dzien Dobry TVN/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Zapadł wyrok w sprawie odszkodowania dla Tomasza Komendy: „Skończył się dziś mój koszmar”

To najwyższe w historii kraju zadośćuczynienie

Gabriela Czernecka 8 lutego 2021 14:44
Tomasz Komenda
Fot. Jakub Kaminski/Dzien Dobry TVN/East News

Tomasz Komenda spędził w więzieniu osiemnaście lat za zbrodnię, której nie popełnił. Sąd zdecydował właśnie o odszkodowaniu za lata odbywania niesłusznej pary. „Skończył się dziś mój koszmar”, wyznał poruszony. Poznajcie szczegóły. 

Wyrok sądu w sprawie odszkodowanie dla Komendy

Mijają trzy lata odkąd Tomasz Komenda wyszedł na wolność po osiemnastu latach niesłusznej odsiadki za zbrodnię w Miłoszycach. Do zdarzenia doszło w noc sylwestrową z 1996 na 1997 roku. 15-letnia Małgosia K. Została brutalnie zgwałcona. Konającą, okaleczoną dziewczynę pozostawiono na mrozie za jedną ze stodół. Wykrwawiła się na śmierć. Choć Tomasza Komendy nigdy nie było w Miłoszycach, to na niego padł cień podejrzenia. 

Dopiero po latach śledztwa wykazały, że dowody przeciwko niemy zostały sfabrykowane. „Niesłusznie oskarżony wrocławianin wyszedł na wolność w marcu 2018 roku, a do aresztu trafili nowo wytypowani sprawcy. 25 września tego roku wrocławski sąd skazał Ireneusza M. (45 l.) i Norberta B. (42 l.) na 25 lat więzienia. Wyrok nie jest prawomocny. Obaj nie przyznają się do winy”, przypominał jakiś czas temu Fakt24.pl

Jako zadośćuczynienie tego, co go spotkało, Tomasz Komenda starał się o odszkodowanie od Skarbu Państwa w wysokości niemal 19 milionów złotych. W sądzie reprezentował go profesor Zbigniew Ćwiąkalski. Sprawa ruszyła przed Sądem Okręgowym w Opolu 29 lipca 2019 roku. Szkody wyceniane były na niemal 19 milionów złotych: po milionie za każdy rok w więzieniu oraz 812 tysięcy złotych odszkodowania. Tę drugą kwotę, jak podawał jakiś czas temu TVN24.pl, wyliczono na podstawie szacunkowych zarobków, jakie mogłyby wpłynąć na konto Tomasza Komendy, gdyby nie został skazany i miał możliwość wykonywania pracy. 

Odszkodowanie dla Tomasza Komendy

Szybko pojawiło się jednak pytanie, ile rzeczywiście pieniędzy może otrzymać pokrzywdzony? Kwota 19 mln złotych byłaby najwyższym w historii Polski odszkodowaniem i zadośćuczynieniem. Jak podaje Polsat News, do tej pory rekordową kwotę wywalczył Czesław Kowalczyk z Gdyni, który za 12 lat w więzieniu otrzymał 2,7 mln zł (domagał się 15 mln zł). Wyrok w sprawie odszkodowania dla Tomasza Komendy zapadł dzisiaj.

Tomaszowi Komendzie za 18 lat niesłusznego więzienia przyznało 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania. Sąd ogłaszając swoją decyzję uwzględnił m.in. 42 wyroki, jakie w polskich sądach okręgowych zapadły w podobnych sprawach. „Skończył się dziś mój koszmar. Ci ludzie, którzy mnie zamknęli, nie mają serca. Dziś w końcu zostało zakończone, to co nigdy nie powinno mieć miejsca”, powiedział w rozmowie z Onet.pl. 

Zapytany o to, czy prawie 13 mln złotych odszkodowania to wystarczająca suma, wyznał wprost: „Żadne pieniądze nie wynagrodzą 18 lat. Czy jest pan w stanie zamknąć się na 18 lat za taką kwotę?”.

Wyrok w sprawie odszkodowania dla Tomasza Komendy nie jest prawomocny. Uzasadnienie sąd wygłosi z wyłączeniem jawności.  

Tomasz Komenda na wolności
Fot. MARCIN SMULCZYNSKI/East News

odszkodowanie Tomasz Komenda
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.