Donald Trump
Fot. Getty Images
Z OSTATNIEJ CHWILI

Przełomowa decyzja prezydenta Trumpa. Polska dołączy do ruchu bezwizowego

„To świetny kraj, wspaniali ludzie”

Rafał Kowalski 4 października 2019 18:40
Donald Trump
Fot. Getty Images

Choć program zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych wszedł w życie w 1986 roku, Polska musiała czekać ponad 30 lat, by do niego dołączyć. Decyzją prezydenta Donalda Trumpa, w końcu znajdziemy się w gronie 38 krajów, których obywatele otrzymali ten wyjątkowy przywilej. Co oznacza to w praktyce?

Zniesienie wiz do USA dla Polaków

To właśnie dziś, 4 października, podczas spotkania z dziennikarzami przed Białym Domem Donald Trump ogłosił to, co zapowiadał od miesięcy. Już wkrótce prezydent Ameryki podpisze dokumenty, dzięki którym Polska dołączy do programu bezwizowego. „Jeszcze jedna miła sprawa, dotyczy Polski. To kraj pełen świetnych ludzi, mamy wielu Amerykanów polskiego pochodzenia w USA. To wspaniali ludzie. Zdecydowałem, że wkrótce podpiszę wniosek, Polska dołączy do ruchu bezwizowego. Ludzie będą mogli swobodnie podróżować w obie strony”, powiedział Donald Trump.

Na specjalnie przygotowanym materiale wideo, informację potwierdziła także ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. „Już wkrótce polscy obywatele będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych bez wiz! Tak jak obiecałam, ten milowy krok był moim priorytetem od samego początku”, powiedziała do kamery nie kryjąc radości.

Brak obowiązku wizowego wejdzie w życie za kilka miesięcy – najpierw Departament Bezpieczeństwa Narodowego musi dokonać szeregu formalności. A co ta decyzja oznacza dla Polaków w praktyce? Obywatele naszego kraju, którzy będą chcieli podróżować w celach turystycznych lub biznesowych do Ameryki na nie więcej, niż 90 dni, nie będą musieli umawiać się i spotykać się z konsulem i prosić o wizę. Nie zmienia to faktu, że uproszczone procedury i tak będą musieli przejść drogą internetową. Elektroniczny system ESTA oszczędzi nam jednak czasu i pieniędzy. Teraz wszystkie formalności będą kosztowały nas nie 160 dolarów, a jedynie 14.

Cieszycie się z takiej decyzji prezydenta Trumpa? 

Agata Duda, Andrzej Duda, Donald Trump, Melania Trump
Fot. AP/Associated Press/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.