Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

Informację potwierdziło Ministerstwo Zdrowia

Olga Figaszewska 12 marca 2020 07:29
Koronawirus
Fot. AdobeStock

W czwartek 12 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowano o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie potwierdzono już 51 zarażonych osób SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Koronawirus w Polsce: nowe przypadki zachorowań 

„Mamy 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych”, poinformowało Ministerstwo Zdrowia w czwartek nad ranem.

 „Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), czterech osób z w woj. lubelskiego (Lublin), 3 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław, Oleśnica), 3 osób z woj. śląskiego (Sosnowiec, Chorzów, Zawiercie) i jednej osoby z woj. łódzkiego (Łódź)”, ogłoszono. 

Sytuację skomentował minister Łukasz Szumowski w rozmowie z TVN24.

,,Są to osoby, które miały duże ryzyko zarażenia. Jest kilkadziesiąt tysięcy testów w Polsce i cały czas spływają. Dziennie możemy przerobić dwa tysiące testów. Zrobienie testu trwa mniej niż osiem godzin. Na razie nie ma potwierdzonej skuteczności szybszych testów. WHO nie zalecało innych, bo miały za małą czułość".

,,Za tydzień, może trochę dłużej będzie w Polsce nawet tak jak w innych krajach koło 1000 osób z potwierdzonym zakażeniem. Miejmy nadzieję, że nie", dodał minister zdrowia. 

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że koronawirus to pandemia. To pierwsza tego typu decyzja WHO od prawie jedenastu lat. 

Poinformowano, że w najbliższym czasie Światowa Organizacja Zdrowia spodziewa się wzrostu liczby przypadków choroby COVID-19, wywołanych nią zgonów oraz krajów, do których koronawirus dotrze: „Oceniamy tę epidemię przez cały czas i jesteśmy głęboko zaniepokojeni alarmująco wysokim zasięgiem epidemii i liczbą zarażeń”, mówił szef WHO.

Po godzinie 9.00 rano Ministerstwo Zdrowia potwierdziło trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. 

O godzinie 16.00 poinformowano o kolejnych dwóch przypadkach zachorowań

,,Potwierdzone wyniki dotyczą: 2 osób z woj. wielkopolskiego (Poznań). W sumie mamy 51 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym jedna osoba zmarła", napisano. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.