Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

WHO ogłasza: koronawirus to pandemia. Co to oznacza?

To pierwsza tego typu decyzja Światowej Organizacji Zdrowia od prawie 11 lat

Gabriela Czernecka 11 marca 2020 18:47
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza: koronawirus to pandemia. To pierwsza tego typu decyzja WHO od prawie jedenastu lat. Co to oznacza? 

WHO: koronawirus to pandemia

„COVID-19 może zostać scharakteryzowany jako pandemia”, ogłosiły władze Światowej Organizacji Zdrowia. Jak podał na dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus: „W ciągu ostatnich dwóch tygodni, liczba przypadków choroby COVID-19 poza Chinami zwiększyła się trzynastokrotnie, a liczba dotkniętych koronawirusem państw potroiła się”.

Dodał też, że w najbliższym czasie Światowa Organizacja Zdrowia spodziewa się wzrostu liczby przypadków choroby COVID-19, wywołanych nią zgonów oraz krajów, do których koronawirus dotrze: „Oceniamy tę epidemię przez cały czas i jesteśmy głęboko zaniepokojeni alarmująco wysokim zasięgiem epidemii i liczbą zarażeń”, mówił szef WHO.

Dyrektor generalny WHO zaznaczył, że według ich oceny, COVID-19 może zostać scharakteryzowany jako pandemia. Przyznał, że WHO jest zaniepokojona „alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań”.  Dodaje także, że słowa pandemia nie zależy używać niedbale, ponieważ może wzbudzić niepotrzebną panikę. 

Warto dodać, że do tej pory na świecie potwierdzono ponad 121 tys. przypadków zarażeń. Zmarło ok. 4,3 tys. osób. Słowenia zamyka część przejść granicznych z Włochami, wcześniej zrobiła to Austria. Odwoływane są duże masowe wydarzenia. Koronawirus jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. 

Czym różni się pandemia od epidemii? Epidemia to sytuacja, w której duża liczba zachorowań na określoną chorobę pojawia się wśród ludności danego terenu. Pandemia występuje, gdy choroba rozprzestrzenia się jednocześnie w różnych środowiskach i na różnych kontynentach. Przypomnijmy, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wybuchła w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w Chinach. Według oficjalnych danych WHO, liczba przypadków koronawirusa przekroczyła 118 tysięcy osób. W Polsce na ten moment stwierdzono 31 przypadków zachorowań. „Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych”, poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Żłobki, przedszkola i szkoły od poniedziałku zostaną zamknięte na dwa tygodnie.

Ostatni raz pandemia została ogłoszona przez WHO w 2009 roku - decyzja miała związek z grypą A/H1N1. Pandemia została wówczas odwołana po 14 miesiącach. 

koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.