Te wypowiedzi przeszły do historii!

Olga Figaszewska 29 września 2020 11:46

Wybitny Polak, były prezydent, Lech Wałęsa obchodzi dziś 77. urodziny. Od zawsze niezłomny w swoich dążeniach w walce. Laureat pokojowej nagrody Nobla, jeden z założycieli i legendarny przywódca  Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Lech Wałęsa kończy 75. lat - najlepsze cytaty

Lech Wałęsa to również jedna z barwniejszych postaci świata polityki. Jego kultowe już powiedzenia, jak „Nie chcem, ale muszem”, „Jestem za, a nawet przeciw”, wpisały się na stałe do historii języka polskiego i współczesnej kultury. Doczekały się nawet swojego terminu - wałęsizm. Polityk kilkukrotnie wygrał w plebiscycie "Srebrne Usta, organizowanym przez Program III Polskiego Radia.

Z okazji urodzin Prezydenta, przygotowaliśmy najzabawniejsze cytaty z wypowiedzi i powiedzonka polityka. Zapraszamy do naszej galerii!  

1/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
1/7

To pan w niedzielę wszedł tu jak do obory i ani be, ani me, ani kukuryku.

 

Wypowiedź z 1995 roku, podczas telewizyjnej debaty kandydatów na prezydenta. Lech Wałęsa skierował te słowa do Aleksandra Kwaśniewskiego. Skomentował tak jego zachowanie przed debatą w studio.

 

Na zdjęciu: Lech Wałęsa w 1981 r.

2/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
2/7

Lech Wałęsa o bogactwie w wywiadzie dla VIVY!


"Ja wszystko, co dostałem, zawiozłem na Jasną Górę. Kilogramy złota. No bo co z tym zrobić? Dzieci wyposażyć? Nie, jak by to wyglądało? Drobne rzeczy może i skubnęły, ale zasadniczo wszystko jest na Jasnej Górze. Z listem, że nawet gdybym prosił, to nie wydawać".

 

Na zdjęciu: Lech Wałęsa w 1983 roku.

3/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
3/7

W wywiadzie dla VIVY! Lech Wałęsa mówił o papieżu:


Zawsze próbowałem trochę rozbawić naszego Papieża. Szkoda mi Go było. Wszyscy wokół zawsze tacy uduchowieni, to Go chciałem trochę rozerwać. Czasami te moje żarty były jak kulą w płot. Ech, parę razy nie udało mi się śmiesznym być...
Papież bardzo lubił moją żonę. Jak ją widział, to zapominał o mnie i wypytywał ją: „Danusiu, jak dzieci?”. I pogrążali się w rozmowie. No to ja pytam: „Ojcze Święty, to co? Mam nie wymieniać mojej żony?”. A On jak na mnie nie huknie: „Synu, co ty mówisz!!! Uważaj, bo jeszcze ona cię wymieni”.

 

Na zdjęciu: Lech Wałęsa 1980 rok.

4/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
4/7

Doradca: No to będzie pan prezydentem?
Lech Wałęsa: Nie, bo prezydent to musi słuchać sejmu i jakiś tam…
D: Będzie pan naczelnikiem państwa.
L. W.: A naczelnik to się już nikogo nie musi słuchać?
D: Nie.
L.W.: No, tak mi pasuje.

 

Lech Wałęsa w dyskusji o twórczości Witolda Gombrowicza: "Ja już nie szukam pieniędzy za książki, bo te całkowicie udupiłem w sprawach społecznych".
 
Na zdjęciu: Lech Wałęsa na wakacjach w 1990 roku.

5/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
5/7

Lech Wałęsa: "Zdrowie wasze w gardła nasze!"

 

Oczywiście jest to parafraza stanowiącej odmianę parodii polskiego toastu: "Zdrowie twoje w gardło moje!"

Te słowa, były prezydent wypowiedział podczas transmisji telewizyjnej ze sztabu wyborczego w 1990 roku, kiedy wszystko wskazywało na jego wygraną.

 

Lech Wałęsa: "Szłem czy szedłem, ale doszedłem".

 

 

Na zdjęciu: Lech Wałęsa w 2013 roku.

6/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
6/7

Lech Wałęsa o demokracji: "Miała być demokracja, a tu każdy wygaduje co chce!"

 

Lech Wałęsa o Internecie: "W dzisiejszych czasach ten, który nie umie pisać, czytać i posługiwać się internetem jest analfabetą".
 

Lech Wałęsa w "Wiadomościach" w 2002 roku o ścięciu wąsów:"Wie pan, bez wąsów… czy to jestem ja, czy nie ja, to trudno powiedzieć. Teraz to ja bym mógł mieć swojego sobotwora, eee, sobotwóra."


Skomentował to Kamil Durczok: "Z wąsami, czy bez, po tym, jak mówi, pana prezydenta Wałęsę zawsze poznamy. Dobranoc."

 

Na zdjęciu: Lech Wałęsa w 1982 roku.

7/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
7/7

Lech Wałęsa w programie Tomasza Lisa Co z tą Polską?: "To są ostatnie godziny naszych pięciu minut".
 
Lech Wałęsa: "Tonący brzytwy chwyta się byle czego".
 
Lech Wałęsa: "Odpowiem wymijająco wprost".
 
 

Na zdjęciu: Lech Wałęsa w 1980 roku.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…