Te wypowiedzi przeszły do historii!

Olga Figaszewska 29 września 2020 11:46

Wybitny Polak, były prezydent, Lech Wałęsa obchodzi dziś 77. urodziny. Od zawsze niezłomny w swoich dążeniach w walce. Laureat pokojowej nagrody Nobla, jeden z założycieli i legendarny przywódca  Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Lech Wałęsa kończy 75. lat - najlepsze cytaty

Lech Wałęsa to również jedna z barwniejszych postaci świata polityki. Jego kultowe już powiedzenia, jak „Nie chcem, ale muszem”, „Jestem za, a nawet przeciw”, wpisały się na stałe do historii języka polskiego i współczesnej kultury. Doczekały się nawet swojego terminu - wałęsizm. Polityk kilkukrotnie wygrał w plebiscycie "Srebrne Usta, organizowanym przez Program III Polskiego Radia.

Z okazji urodzin Prezydenta, przygotowaliśmy najzabawniejsze cytaty z wypowiedzi i powiedzonka polityka. Zapraszamy do naszej galerii!  

1/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
1/7

To pan w niedzielę wszedł tu jak do obory i ani be, ani me, ani kukuryku.

 

Wypowiedź z 1995 roku, podczas telewizyjnej debaty kandydatów na prezydenta. Lech Wałęsa skierował te słowa do Aleksandra Kwaśniewskiego. Skomentował tak jego zachowanie przed debatą w studio.

 

Na zdjęciu: Lech Wałęsa w 1981 r.

2/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
2/7

Lech Wałęsa o bogactwie w wywiadzie dla VIVY!


"Ja wszystko, co dostałem, zawiozłem na Jasną Górę. Kilogramy złota. No bo co z tym zrobić? Dzieci wyposażyć? Nie, jak by to wyglądało? Drobne rzeczy może i skubnęły, ale zasadniczo wszystko jest na Jasnej Górze. Z listem, że nawet gdybym prosił, to nie wydawać".

 

Na zdjęciu: Lech Wałęsa w 1983 roku.

3/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
3/7

W wywiadzie dla VIVY! Lech Wałęsa mówił o papieżu:


Zawsze próbowałem trochę rozbawić naszego Papieża. Szkoda mi Go było. Wszyscy wokół zawsze tacy uduchowieni, to Go chciałem trochę rozerwać. Czasami te moje żarty były jak kulą w płot. Ech, parę razy nie udało mi się śmiesznym być...
Papież bardzo lubił moją żonę. Jak ją widział, to zapominał o mnie i wypytywał ją: „Danusiu, jak dzieci?”. I pogrążali się w rozmowie. No to ja pytam: „Ojcze Święty, to co? Mam nie wymieniać mojej żony?”. A On jak na mnie nie huknie: „Synu, co ty mówisz!!! Uważaj, bo jeszcze ona cię wymieni”.

 

Na zdjęciu: Lech Wałęsa 1980 rok.

4/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
4/7

Doradca: No to będzie pan prezydentem?
Lech Wałęsa: Nie, bo prezydent to musi słuchać sejmu i jakiś tam…
D: Będzie pan naczelnikiem państwa.
L. W.: A naczelnik to się już nikogo nie musi słuchać?
D: Nie.
L.W.: No, tak mi pasuje.

 

Lech Wałęsa w dyskusji o twórczości Witolda Gombrowicza: "Ja już nie szukam pieniędzy za książki, bo te całkowicie udupiłem w sprawach społecznych".
 
Na zdjęciu: Lech Wałęsa na wakacjach w 1990 roku.

5/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
5/7

Lech Wałęsa: "Zdrowie wasze w gardła nasze!"

 

Oczywiście jest to parafraza stanowiącej odmianę parodii polskiego toastu: "Zdrowie twoje w gardło moje!"

Te słowa, były prezydent wypowiedział podczas transmisji telewizyjnej ze sztabu wyborczego w 1990 roku, kiedy wszystko wskazywało na jego wygraną.

 

Lech Wałęsa: "Szłem czy szedłem, ale doszedłem".

 

 

Na zdjęciu: Lech Wałęsa w 2013 roku.

6/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
6/7

Lech Wałęsa o demokracji: "Miała być demokracja, a tu każdy wygaduje co chce!"

 

Lech Wałęsa o Internecie: "W dzisiejszych czasach ten, który nie umie pisać, czytać i posługiwać się internetem jest analfabetą".
 

Lech Wałęsa w "Wiadomościach" w 2002 roku o ścięciu wąsów:"Wie pan, bez wąsów… czy to jestem ja, czy nie ja, to trudno powiedzieć. Teraz to ja bym mógł mieć swojego sobotwora, eee, sobotwóra."


Skomentował to Kamil Durczok: "Z wąsami, czy bez, po tym, jak mówi, pana prezydenta Wałęsę zawsze poznamy. Dobranoc."

 

Na zdjęciu: Lech Wałęsa w 1982 roku.

7/7
Lech Wałęsa
Copyright @Getty Images
7/7

Lech Wałęsa w programie Tomasza Lisa Co z tą Polską?: "To są ostatnie godziny naszych pięciu minut".
 
Lech Wałęsa: "Tonący brzytwy chwyta się byle czego".
 
Lech Wałęsa: "Odpowiem wymijająco wprost".
 
 

Na zdjęciu: Lech Wałęsa w 1980 roku.

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.