Michael J. Fox
Fot. East News
O NIM JEST GŁOŚNO

„To była ostatnia rzecz, jaką spodziewałem się usłyszeć". Michael J. Fox pogodził się z chorobą?

Jak dziś wygląda jego życie?

Redakcja VIVA! 9 czerwca 2020 12:01
Michael J. Fox
Fot. East News

Michael J. Fox zasłynął rolą Marty’ego McFly w filmowej trylogii Powrót do przyszłości. Święcił triumfy, był ulubieńcem Hollywood. Przebierał w kolejnych propozycjach zawodowych. Jego kariera nabierała tempa. Ale w pewnym momencie coś pękło. W 1991 roku okazało się, że aktor choruje na Parkinsona. Nie dawano mu szans na dożycie starości. W jednym z wywiadów zdecydował się opowiedzieć o swojej sytuacji. Jego historia chwyta za serce. Jak dziś wygląda jego życie? Dziś aktor obchodzi swoje 59. urodziny.

Michael J. Fox o nieuleczalnej chorobie

Z czasem odnalazł nowy cel w swoim życiu! Ale nie zawsze podchodził do swojej choroby z takim optymizmem. Po wielu latach Michael J. Fox wyznał, że nie mógł sobie poradzić z wyrokiem lekarzy. Choroba Parkinsona go zaskoczyła. Był u szczytu popularności. 

Niepokojące sygnały zauważył u siebie na planie filmu ,,Doktor Hollywood" w Gainesville na Florydzie. Neurolog zapewnił Foxa, że drżenie dłoni jest chwilowe. Sześć miesięcy później było już tylko gorzej. Cała lewa ręka mu drżała, a ramię było sztywne i obolałe. Skonsultował się z innym lekarzem. Diagnozę usłyszał  1991 roku - choroba Parkinsona, która zwykle dotyka pacjentów w wieku powyżej 60 lat. Miał zaledwie 30 lat. Michael J. Fox był w dobrej formie. To było dla niego niezrozumiałe, dlaczego choroba dotknęła właśnie jego.

„Naprawdę miałem wtedy świetny czas. Wszystko się układało. Masz chorobę Parkinsona, usłyszałem od lekarza. To była ostatnia rzecz, jaką spodziewałem się usłyszeć! Chyba rozumiał mój stan, bo dodał: Dobre wiadomości są takie, że masz przed sobą jakieś 10 lat. To było ponad 20 lat temu”, wspominał w jednym z wywiadów z Davidem Lettermanem. Lekarze sugerowali, że aktor nie doczeka starości. Nie wiedział wtedy jak bardzo się mylili.

W pewnym momencie Michael J. Fox musiał wycofać się z aktorstwa. Osiemnaście lat temu odszedł z serialu Spin City, w którym grał główną rolę. To był dla niego cios. Leki i ćwiczenia rehabilitacyjne nie dawały rezultatów. Choroba postępowała. 

Michael J. Fox
Fot. Album Online/East News

Mimo chwil załamań mógł zawsze liczyć na wsparcie żony - Tracy Pollan. „Dla nas to było niezrozumiałe. Przytuliliśmy się i zapewniliśmy, że po prostu sobie poradzimy”, wspominała diagnozę lekarzy żona aktorka w rozmowie z People.

Dopiero w 1998 roku, siedem lat od diagnozy lekarzy, gwiazdor „Powrót do przyszłości” zdecydował się poinformować fanów i media o swojej sytuacji. Zanim to zrobił w ogromnym cierpieniu uczył się o chorobie, utrzymując swój stan w tajemnicy. Nie wstydził się tego. Musiał się nauczyć, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

„Tak bardzo nie znałem choroby Parkinsona. Ktoś mówi, że twoje życie ulegnie całkowitej zmianie. Tak? Kiedy?", mówił w New York Times. Aktor przyznał, że podjął się realizacji niektórych filmów z powodu „ograniczeń czasowych” i „presji finansowej”. 

Dziś Michael J. Fox nie stroni już od wypowiadania się na temat wpływu choroby na swoje życie. 

„Odnoszę się do choroby Parkinsona i jej wpływu na moje życie jako daru - a ludzie są całkowicie niepewni co do tego i zastanawiają się, jak to powiedzieć”,  tłumaczył CNN w 2010 roku. 

Od samego początku jego podejście do diagnozy stało się jego znakiem rozpoznawczym. Michael J. Fox jest optymistą. 

Zrozumiał, że choroba Parkinsona niczego nie przekreśla i to od niego zależy, co dalej zrobi z własnym życiem! Od lat zwycięsko przechodzi przez kolejne etapy. Michael J. Fox zaangażował się w działalność na rzecz wykorzystywania komórek pomocnych w leczeniu choroby.

Założył fundację Michael J. Fox Foundation for Parkinson's Research niosącą pomoc ludziom mierzącym się z Parkinsonem i włożył wszystkie swoje wysiłki w jej pracę. Organizacja zebrała ponad 900 milionów dolarów na sfinansowanie badań w celu znalezienia lekarstwa na tę chorobę. Michael J. Fox napisał książki, między innymi autobiografię pt. Szczęśliwy facet, w której opisał swoje doświadczenia z chorobą. Na każdym kroku stara się uświadamiać ludzi i pogłębiać ich wiedzę na jej temat.

„Gdybym wszedł do pomieszczenia, w którym byłby Bóg albo Budda, Bill Gates, Sergey Brin czy jeszcze ktoś inny, kto potrafiłby znaleźć sposób, żeby mnie wyleczyć, nie wiem, czy bym się zdecydował . Bo wtedy nie przeszedłbym tego, co przeszedłem i nie miałbym tych doświadczeń... A i tak mogę grać w serialu. Czy coś traciłem?”, mówił kilka lat temu w wywiadzie dla Rolling Stone.

Dziś korzysta z życia. Już się nie załamuje, a skupia uwagę na rzeczach najbardziej istotnych. I każdego dnia pokonuje kolejne trudności. „Jest, jak jest. Ciągle mogę iść do sklepu na zakupy albo na mecz, co kocham. Nie mam wielkich oczekiwań. Wierzę, że będzie dobrze”, przekonywał.

Michael J. Fox, 2019 rok

Michael J. Fox, 2019
Fot. Janet Mayer / SplashNews.com/East News

Od czasu do czasu możemy zobaczyć go również na dużym ekranie w komediowych rolach. A w życiu prywatnym? Michael J. Fox to szczęśliwy ojciec i mąż. Od 30 lat tworzy zgrane małżeństwo z aktorką Tracy Pollan. Para wspólnie doczekała się czwórki pociech: syna Sama Michaela oraz trzy córki – bliźniaczki Schuyler Frances i Aquinnah Kathleen i Esmé Annabelle.

W jednym z  wywiadów telewizyjnych znów poruszył temat swojej choroby: „99% mojego życia to wcale nie choroba, a inne rzeczy, które wypełniają mój czas i którymi jestem zajęty”, stwierdził w programie Entertainment Tonight.

Fani cenią i podziwiają go za dystans z jakim podchodzi do swojej sytuacji. Michael J. Fox zyskał ogromną sympatię. „Prawda jest taka, że łapię się na tym, że dosłownie nie mogę powstrzymać się od śmiechu obserwując u siebie symptomy choroby”, zaznaczał w pewnym wywiadzie. Jest autentyczny w tym co robi i nie wykorzystuje swojej historii, by osiągnąć zamierzone cele. To jego największy sukces!  

 Michael J. Fox z żoną Tracy Pollan

 Michael J. Fox, Tracy Pollan
Fot. AFP/EAST NEWS

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.