juliette lewis
Fot. fot. Dave Kotinsky/Getty Images
Niezwykłe historie

Miała zrobić karierę na miarę Meryl Streep. Co się stało z Juliette Lewis?

W latach 90. była gwiazdą i dziewczyną Brada Pitta, jedną z najważniejszych w jego życiu

Agnieszka Dajbor 21 czerwca 2022 15:45
juliette lewis
Fot. fot. Dave Kotinsky/Getty Images

Juliette Lewis cały czas marzy o wielkiej miłości i monogamicznym związku. Mówi, że seks jest dla niej możliwy tylko wtedy, gdy wynika z prawdziwego uczucia. „Jestem tradycjonalistką”, śmieje się gwiazda. Czy najlepsze lata ma już za sobą? Niekoniecznie, świetnie zagrała w głośnym dramacie psychologicznym „Sierpień w hrabstwie Osage”. Ale nie ma już takiej popularności. Kiedyś wróżono jej wielką karierę, miała być drugą Meryl Streep. Lata 90. należały do niej.

Grała w filmach, które były wydarzeniami, a jej role doceniali widzowie i krytycy. „Przylądek strachu”, „Co gryzie Gilberta Grape'a”, „Kalifornia”, czy wreszcie wielki kontrowersyjny hit „Urodzeni mordercy” - zrobiony przez Oliviera Stone’a według pomysłu Quentina Tarantino. Film o zakochanej parze młodych ludzi, którzy podróżują po Stanach wzdłuż drogi 66 i mordują… właściwie dla przyjemności. Film obrazoburczy, skandaliczny, ale i odważny, pokazujący jak współczesne media żerują na strachu, cierpieniu, jak mordercy stają się celebrytami. Juliette Lewis była inna niż ówczesne hollywoodzkie gwiazdy, inna od Winony Ryder czy Meg Ryan. Bardziej wrażliwa, ale i wyrazista, drapieżna, zbuntowana. Grała bohaterki nieprzystające do uładzonego świata. Mało było młodych aktorek, które grały tak jak ona.

juliette lewis i brad pitt
Fot. Juiette Lewis i Brad Pitt na premierze filmu „Thelma i Luise", 1991, fot. Ron Galella/Ron Galella Collection via Getty Images

Juliette Lewis jako 14-latka uciekła z domu

Juliette Lewis urodziła się 21 czerwca 1973 roku, w rodzinie aktora Geoffreya Lewisa i graficzki Glenis Batley. Miała siedmioro rodzeństwa, z którym krążyła między jednym a drugim domem, po rozwodzie rodziców. Miała 14 lat, gdy po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w filmie „Home fire” i została zauważona. Jeden z krytyków napisał w „Los Angeles Times”, że Juliette rozświetla ekran. W wieku 15 lat porzuciła szkołę, rok wcześniej wyprowadziła się z domu. Przez pewien czas była pod skrzydłami aktorki i mentorki Karen Black. Nie wiadomo jednak, jak potoczyłoby się jej życie filmowe i osobiste – Juliette dość wcześnie zaczęła mieć problemy z narkotykami, gdyby nie Martin Scorsese, który dał jej rolę w filmie „Przylądek strachu” z 1991 roku Była to opowieść o rodzinie sterroryzowanej przez mężczyznę, który uważa, że został skrzywdzony przez sędziego i szuka odwetu. Juliette grała nastolatkę u boku Roberta de Niro i była świetna – niepewna, przestraszona, a jednocześnie ujęta tym, że dorosły facet się nią interesuje.

Została za tę rolę nominowana do Oscara, po czym jej kariera potoczyła się błyskawicznie. Od filmu Woody’ego Allena „Mężowie i żony”, po „Urodzonych morderców” z 1994, film, za który dostała nagrodę na festiwalu w Wenecji dla najlepszej aktorki. To pasmo sukcesów zakończył kultowy obraz „Dziwne dni” z 1995 roku.

Zobacz też:  Czy istnieje rola, której Meryl Streep nie potrafi zagrać? Odkrywamy tajemnice aktorki!

juliette lewis na scenie
Fot. Jeliette Lewis na scenie, muzyka to jej druga pasja, fot. Mat Hayward/Getty Images

Ukochana Brada Pitta

Mówi, że nigdy nie chciała być sławną gwiazdą, ale prawdziwą aktorką. Kiedy zaczynała karierę, spotkała chłopaka, który tak, jak ona marzył o aktorstwie. Z Bradem Pittem byli razem cztery lata. Kiedy się poznali, on był 27-latkiem, ona miała 17 lat. Kochali się, bawili, pracowali razem (zagrali wspólnie w filmie „Za młoda by umrzeć?") .

Trudno w to dzisiaj uwierzyć, ale to Juliette pierwsza zrobiła karierę. Brad miał wtedy za sobą epizod w filmie „Thelma i Louise”, którym zwrócił na siebie uwagę, ale przede wszystkim jako amant. Wspólnie spędzone lata aktor uważa dziś za jedne z najważniejszych w swoim życiu. „Nadal kocham tę kobietę. Jest w niej prawdziwy geniusz. Świetnie się z nią bawiłem. Związek z Juliette był jednym z najwspanialszych, jakie miałem w życiu. Problem z tym, że dorastamy, myśląc, że miłość wszystko pokona. Przezwycięży przeszkody codzienności, ale tak nie jest”, mówił w jednej z rozmów.

Zobacz także: Brad Pitt i Christina Applegate. Płomienny romans zakończony z hukiem po roku miłości 


urodzeni mordercy
Fot. Z Woody Harrelsonem w „Urodzonych mordercach", 1994 rok, fot. MARY EVANS PICTURE LIBRARY/BE&W

Z kolei Juliette jest dyskretna, o byłym chłopaku mówi tylko dobrze. Zachwycała się nawet, że Brad jest takim wspaniałym ojcem, podziwiła, że był w stanie wychowywać szóstkę dzieci. O ich wspólnym życiu opowiadała: „Byłam wtedy nastolatką. To wieki temu. Spędziłam cztery lata z dowcipnym, mądrym mężczyzną, który potem stał się niebywale popularny. Moje małżeństwo ze Steve'em Berrą było dla mnie o wiele ważniejsze, ale nikt o to nie pyta”. 

O Bradzie mówiła też: „Nie ma go teraz w moim wszechświecie. Mam nadzieję, że odnajdzie szczęście, bo naprawdę go kocham. Jest bardzo porządnym człowiekiem, ma fason… To był mój najdłuższy związek, oboje w tamtych latach staliśmy się sławni. Teraz  jesteśmy sobie obcy. Czy to nie dziwne? Nie znam go, a on nie zna mnie. Wiem, że zawsze lubił ciekawe kobiety i wiem, że jest facetem z Missouri, który dorastał w bardzo małym świecie i odejście wymagało od niego ogromnej odwagi”. Juliette Lewis napisała dla Brada Pitta rockową piosenkę „20-letnia kochanka”, można jej posłuchać na YouTubie.

Zobacz też: Nie zdała matury, skończyła szkołę zakonną, wyrzucili ją ze studiów. Jak wyglądała droga do kariery Beaty Tyszkiewicz? 

Miała zrobić karierę na miarę Meryl Streep. Co się stało z Juliette Lewis?
Fot. Ron Galella/Ron Galella Collection via Getty Images

Gotowa na kolejne małżeństwo

Brad nie był jedyną miłością Juliette Lewis. W 1993 roku wyszła za mąż za deskorolkarza Steve'a Berry. Jednak małżeństwo nie wytrzymało próby czasu, rozwiedli się w 2004 roku. Dzisiaj są parą przyjaciół, podobno aktorka zawsze może liczyć na byłego męża. „Jesteśmy jak rodzina", podkreśla z dumą.  Jej pasją jest muzyka. Zresztą to z powodu tras koncertowych przerwała na jakiś czas aktorską karierę. 

Okazało się, że nie był to najlepszy pomysł, bo już nigdy nie odbudowała swojej pozycji w Hollywood. Jej zespół „The Licks” odnosił spore sukcesy, do 2009 roku jeździli w trasy koncertowe. Juliette porównywano na scenie do Iggy'ego Pop’a. Nie jest jedyną gwiazdą, która śpiewa, lepiej od niej w muzyce oceniany jest Ryan Gosling czy Zooey Deschanel. Trzeba jednak przyznać, że żadne z nich tyle nie występuje na żywo.

juliette lewis i meryl streep
Fot. Juliette Lewis i Meryl Streep w filmie „Sierpień w hrabstwie Osage" z 2014 roku, fot. Dave Kotinsky/Getty Images

Juliette Lewis kończy właśnie 49 lat, czeka na miłość życia, deklaruje, że chciałaby jeszcze wyjść za mąż. Do niedawna mówiła, że bardzo chciałaby mieć dzieci, ale to jakoś nigdy się nie spełniło. Nie jest tak, że nie gra. Wystąpiła w wielu filmach i serialach, ostatnio widzowie mogli ją zobaczyć w bardzo dobrze ocenianym serialu „Yellowjackets" (serial od 29 czerwca w Canal+PREMIUM, a potem w Canal online). Ale ostatnio ani jej role, ani filmy, w których grała, nie stawały się wydarzeniem. Oby to się zmieniło, bo jako aktorka cały czas ma wiele do zaoferowania!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.