dorota stalinska i michał bajor, 1990
Fot. Dorota Stalińska i Michał Bajor w filmie "Historia niemoralna", reż. Barbara Sass, 1990 rok, fot. archiwum Filmu/Forum
Niezwykłe relacje

Michał Bajor i Dorota Stalińska to sprawdzeni przyjaciele. Artysta jest ojcem chrzestnym jej syna 

Wielokrotnie pomagali sobie w życiu

Agnieszka Dajbor 20 czerwca 2023 11:15
dorota stalinska i michał bajor, 1990
Fot. Dorota Stalińska i Michał Bajor w filmie "Historia niemoralna", reż. Barbara Sass, 1990 rok, fot. archiwum Filmu/Forum

Dorota Stalińska i Michał Bajor – oboje bardzo znani, oboje aktorzy. Michał Bajor od lat przede wszystkim śpiewa i robi to wspaniale, Dorota Stalińska śpiewała od czasu do czasu, fani Festiwalu Piosenki Aktorskiej pamiętają jej recital z takimi piosenkami, jak „Przepraszam Pana”, czy fantastycznie wykonana „Piosenka dla mamy”. Niewiele osób wie, że Dorota Stalińska jest bardzo zaprzyjaźniona z Michałem Bajorem i nie raz pomagali sobie w życiu.

Dorota Stalińska i Michał Bajor: historia relacji 

Oboje należą do tego samego pokolenia, choć Dorota Stalińska, urodzona w 1953 roku, jest o cztery lata starsza od Michała Bajora. Pochodzi z Gdańska, on z Opola. Zdarzało im się grać razem w filmach np. „Historii niemoralnej” w reż. Barbary Sass. Występowali na koncertach. Wspierali się, robiąc kariery w Warszawie. Michał Bajor przez jakiś czas mieszkał u Doroty Stalińskiej w jej mieszkaniu na Chomiczówce w Warszawie.

Aktorka, od czasu rozwodu z Krzysztofem Kołbasiukiem, który odszedł od niej do Jolanty Żółkowskiej, była sama. W każdym razie z nikim oficjalnie się nie związała. W 1989 roku urodziła syna Pawła. Miała wtedy 36 lat. Jak wiadomo Dorota Stalińska nigdy nie zdradziła, kto jest ojcem jej syna. Wychowywała go sama, na pewno nie zawsze było jej łatwo. Nigdy się jednak nie skarżyła, dla niej syn był zawsze największym darem od losu, za który codziennie dziękowała Bogu.

Zobacz też: Błogosławieństwo i przekleństwo. Tak wyglądało małżeństwo Elżbiety Czyżewskiej z Davidem Halberstamem

dorota stalińska na okłądce newsweeka
Fot. Dorota Stalińska na okładce amerykańskiego Newsweeka, 1984 rok, fot. MAT. PRASOWE/CHRIS NIEDENTHAL DLA NEWSWEEK

Gdy razem z kilkuletnim dzieckiem zamieszkała w domu, w Milanówku, Michał Bajor był tam jednym najważniejszych gości. Aktor wspominał: „Jestem ojcem chrzestnym jej syna Pawła. Dorota w młodości pomogła mi. Gdy nie miałem gdzie mieszkać, przez pół roku korzystałem z jej gościnności. Dorota miała mocny wpływ na moje życie jako młodego człowieka. Na pewne decyzje, które podejmowałem”. Ale jak podkreślał, nie zdominowała go. „Mnie trudno zdominować. Jestem, podobnie jak i Dorota, spod Bliźniąt”.

dorota stalinska w synem
Fot. Dorota Stalińska z synem Pawłem, zdjęcie z 2010 roku, fot. VIPHOTO/East News

Kiedy aktorka uległa ciężkiemu wypadkowi w końcu lat 90, w Magdalence pod Warszawą, Michał Bajor był pierwszy na miejscu zdarzenia. Widok musiał być straszny, bo w auto Stalińskiej uderzyła rozpędzona ciężarówka. „Policjanci szukali już zwłok, a Dorotka przeżyła. Moja mama wyjmowała jej odłamki szkła z twarzy, a ja pielęgnowałem ją podczas rehabilitacji”, opowiadał wzruszony Michał Bajor (cytuję za pomponik pl). Opiekował się aktorką z wielkim poświęceniem, karmił ją, pomagał jej się podnieść, zajmował się 9-letnim wtedy Pawłem. Pewnie dlatego Dorota Stalińska zalicza go do grona sprawdzonych przyjaciół,  zawsze mogą wzajemnie na sobie polegać.

Zobacz też: Wisława Szymborska tylko raz wzięła ślub. Kim był jej mąż Adam Włodek?

michał bajor
Fot. AKPA

Michał Bajor: z synem Doroty Stalińskiej łączy go bliska więź

Michała Bajora z synem aktorki łączy niemal ojcowska więź. Dorota Stalińska poprosiła go, by był ojcem chrzestnym jej syna. Jednocześnie chciała, by chrzest jedynka miał wyjątkową oprawę. Michał Bajor niósł Pawła na rękach do chrztu w Watykanie. Opowiadał po latach: „Ksiądz zdziwił się na widok blondynka wśród włoskich dzieci o ciemnych włosach i oliwkowej karnacji. Wycieczki z Polski robiły nam zdjęcia. <Stalińska ma syna z Bajorem?> – szeptano”.

Ich relacje po latach rozluźniły się, chociaż mieszkają niedaleko siebie. Ale Michał Bajor ma do swojego chrześniaka emocjonalny stosunek. „Wyrósł na faceta, który wie, czego chce. Jest inteligentny i potrafi porozumieć się z dominującą matką, bo taka jest Dorotka. Jeśli Paweł zwróci się do mnie z prośbą o pomoc albo po prostu będzie chciał porozmawiać, jestem do jego dyspozycji” (cytuję za pomponik.pl).

Zobacz też: Wróżono jej wielką hollywoodzką karierę. Co się stało z bohaterką filmu Cześć, Tereska?

O relacji Michała Bajora z Dorotą Stalińską krążyło mnóstwo plotek, tym bardziej że oboje byli singlami, przynajmniej oficjalnie. Ale oni się tymi plotkami na szczęście nie przejmowali, dzięki temu mogli zachować tak cenne uczucie, jak przyjaźń 

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.