Fot. Szymon Szcześniak / Szymon Laszewski / Studio69 / Forum
niezwykłe relacje

Maria Pakulnis i Agnieszka Kotulanka poznały się w młodości. Sypiały w jednym łóżku, były niczym siostry...

Dopiero śmierć była w stanie je rozdzielić

Marcjanna Maryszewska 30 marca 2023 15:00
Fot. Szymon Szcześniak / Szymon Laszewski / Studio69 / Forum

Minęło pięć lat, odkąd Agnieszki Kotulanki nie ma już wśród nas. Aktorka zmarła przedwcześnie w wieku 61. lat. Nad tą bolesną stratą szczególnie ubolewała jej najbliższa przyjaciółka z czasów studenckich, Maria Pakulnis. Ich znajomość przetrwała wiele wspaniałych lat, były dla siebie na dobre i na złe... Jakie są jej wspomnienia z Kotulanką w roli głównej? „Zarażała śmiechem, a do tego fantastycznie śpiewała" — mówiła w jednym z wywiadów. Tak wyglądała przyjaźń polskich aktorek.

Jak poznały się Maria Pakulnis i Agnieszka Kotulanka? Ich przyjaźń rozpoczęła się na studiach

Drogi obu pań skrzyżowały się na studiach aktorskich. „Agnieszka była moją największą przyjaciółką. Ja pochodzę z Giżycka, dlatego dostałam miejsce w domu studenta w samym sercu stolicy. Agnieszka mieszkała pod Warszawą, dlatego jej akademik nie przysługiwał", mówiła Maria Pakulnis dla Rewii. Prawdopodobnie taki obrót spraw zapoczątkował ich piękną przyjaźń — bowiem wtedy zdecydowała się wyciągnąć dłoń do młodszej koleżanki oraz zaoferowała jej miejsce... we własnym łóżku.

CZYTAJ TAKŻE: Agnieszka Kotulanka i Agnieszka Dygant: dzieliło je 17 lat, połączyła wielka przyjaźń

„Agnieszka była absolutnie wyjątkowym talentem. Za czasów studenckich była chodzącą radością. Wszyscy doskonale to widzieli i podziwiali jej talent. [...] Myśmy się bardzo przyjaźniły na studiach. Agnieszka u mnie nawet waletowała w akademiku" — opowiadała aktorka w jednej z rozmów z Faktem.  Tym sposobem zaczęły spędzać ze sobą coraz więcej czasu. „Bardzo często wychodziliśmy po ćwiczeniach ze szkoły dopiero przed północą i zdarzało się, że Agnieszka nocowała ze mną w jednym pokoju i na jednym łóżku. Miała niesamowitą energię i uwielbiałam jej poczucie humoru, ona zarażała śmiechem, a do tego fantastycznie śpiewała", dodawała.

Nie miały przed sobą absolutnie żadnych tajemnic, były dla siebie na dobre i na złe. Maria Pakulnis z ogromnym żalem przyjęła informację o śmierci przyjaciółki, z którą dzieliła tak wiele wspomnień z beztroskich czasów młodości... 

Agnieszka Kotulanka

Fot. Krzysztof Jarosz / Forum

Agnieszka Kotulanka zmarła przedwcześnie. Tak wspominała ją Maria Pakulnis

Miała zaledwie 61 lat, gdy doznała wylewu krwi do mózgu. Na ratunek było już za późno. Agnieszka Kotulanka odeszła 20 lutego 2018 roku ku rozpaczy najbliższych osób z otoczenia oraz wiernych fanów. Swojej rozpaczy nie kryła również Maria Pakulnis, która nie mogła uwierzyć w to, co się wydarzyło. W ostatnich latach życia jej przyjaciółka była przytłoczona brutalną rzeczywistością, która okazała się zgubna dla tak wrażliwej osoby jak ona... We znaki dała się również choroba alkoholowa, i to prawdopodobnie nałóg doprowadził do osłabienia organizmu, a następnie samozagłady.

ZOBACZ TAKŻE: Ich wielka miłość zakończyła się skandalem. Historia Andrzeja Grabowskiego i Anity Kruszewskiej

W poruszającej rozmowie z Faktem Maria Pakulnis podzieliła się kolejną dawką osobistych wspomnień i przemyśleń. Wyraziła wówczas swój ogromny żal co do nieuchronnej siły przemijania. Śmierć odebrała jej już kilka bliskich przyjaciółki z czasów studenckich, a zarazem jedne z najwybitniejszych gwiazda polskiego kina... „Czuję wielki smutek, że już trzech moich koleżanek z roku nie ma: Agnieszki Kotulanki, Doroty Kwiatkowskiej i Agnieszki Fatygi. Przychodzi taki moment w życiu, że człowiek namacalnie dostrzega końcówkę i to przemijanie. Za szybkie to były śmierci", przyznała aktorka.

Maria Pakulnis

Fot. Prończyk / AKPA

Jak po latach wspomina przedwcześnie zmarłą Agnieszkę Kotulankę? Nie szczędziła jej czułych słów oraz pochwał w odniesieniu do jej artystycznego dorobku. Przypomniała, że przyjaciółka była wszechstronnie utalentowana, a w wielu przypadkach zostawiała ją daleko w tyle. Maria Pakulnis musiała bardzo ciężko pracować, aby dorównać koleżance.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Po śmierci męża nie przestała pracować. Dba o jego dobre imię. Tak dzisiaj żyje Elżbieta Penderecka

Agnieszka była radosną, otwartą i bardzo dowcipną osobą. Miała niesamowitą energię. Uwielbiałam jej poczucie humoru, zarażała śmiechem. Taką ją zapamiętałam. Poza talentem aktorskim fantastycznie śpiewała. Miałam szczęście z nią grać w muzycznym przedstawieniu. Ja nie dorastałam Agnieszce do pięt ze śpiewaniem i długo musiałam się go uczyć, a ona się z tym talentem urodziła i jej to przychodziła ot tak. Była nieprawdopodobnie muzykalna. Miała znakomity słuch i miała przepiękną postać w kultowym przedstawieniu "Mahagonny", gdzie też grał jej mąż. Jak wychodziła śpiewać w kwartecie ze Stasią Celińską, Wojtkiem Wysockim i Stasiem Górką to mi opadała szczęka. Agnieszka była naprawdę doskonała w muzycznej materii", wspominała wówczas głęboko poruszona. 

Wiedzieliście, że panie były ze sobą tak blisko?  

Źródło: Fakt.pl, Pomponik.pl, Plejada.pl

Agnieszka Kotulanka, promocja książki Marty Sztokfisz "W klanie" Marriott 04.12.2001

Fot. Szymon Laszewski / Studio69 / Forum

Maria Pakulnis, VIVA! 4/2019

Fot. Szymon Szcześniak

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 150 zł
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 150 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.calzedonia.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na cały asortyment z... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online

Rabat 20% na cały asortyment z wyłączeniem kolekcji Sablewska x Gabriella. Oferta dostępna na gabriella.pl. Nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia 30 dni przed obniżką - 16,90 zł. 

Cena po zastosowaniu rabatu - 13,52 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.