ciąża, brzuszek ciążowy
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Lekarz ginekolog mocno o orzeczeniu TK w sprawie aborcji: „Ten wyrok czyni z matek trumny”

„A nas ustawodawcy postawili w roli kryminalistów...”

Rafał Kowalski 29 października 2020 08:55
ciąża, brzuszek ciążowy
Fot. Getty Images

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, którego przewodniczącą jest Julia Przyłębska, wzbudził w społeczeństwie ogromne emocje. Zgodnie z najnowszym zarządzeniem aborcje eugeniczne będą w Polsce zabronione. Co oznacza to dla kobiet w ciąży? Ciekawą porcję wiedzy przekazał niedawno na antenie TVN jeden z ginekologów.

Ginekolog o wyroku TK i ataku na lekarzy

Na początku tygodnia gościem Dzień Dobry TVN był dr n. med. Maciej Jędrzejko, specjalista ginekologii i położnictwa. W rozmowie z prowadzącymi wyznał, że decyzja TK wpłynęła na lekarzy, którzy czują się pokrzywdzeni. „W środowisku ginekologicznym zawrzało, ponieważ nagle ustawodawcy postawili nas w roli kryminalistów. Okazuje się, że my teraz nie jesteśmy już lekarzami, jesteśmy kryminalistami, którzy zamiast leczyć chore ciąże, to je mordują. W związku z tym jest to sytuacja absolutnie nieakceptowalna przez środowisko lekarskie i tutaj wszyscy ginekolodzy, których znam, są jednoznaczni w tej intencji, że absolutnie na taką sytuację się godzić nie wolno”,  mówił na antenie lekarz. „W żadnym kraju w XXI wieku kobieta nie może być trumną dla bardzo ciężko chorych płodów”, dodał.

Ginekolog przekonywał, że zmuszanie do rodzenia płodów chorych lub martwych jest bardzo złym pomysłem, który może mieć wpływ na zdrowie psychiczne pacjentek. „Ciąża chora jest chorobą, musi być traktowana jak na przykład guz nowotworowy. Ciąża chora, szczególnie taka, która zagraża życiu matki, absolutnie nie może być traktowana jako śliczny dzidziuś, czy mały człowieczek, o którego życie należy tutaj walczyć. Tam, gdzie płód nie ma głowy, nie ma serca, nerek czy kończyn, nie mówimy już o dziecku niepełnosprawnym, mówimy o dziecku niezdolnym do życia, które rozwija się w łonie matki dlatego, że jest przyłączone do niej przez pępowinę. Ten organizm żyje, metabolizuje, ale tak naprawdę natychmiast po porodzie, po odcięciu od matki, umrze”, usłyszeli w poniedziałek widzowie Dzień Dobry TVN.

Jedną z ciekawszych części wypowiedzi doktora Macieja Jędrzejki był fragment o tym, co tak naprawdę oznacza wyrok TK. „Sprawą polityczną, społeczną są aborcje zdrowych ciąż. Polki usuwają od 50 do 200 tysięcy ciąż rocznie, z czego 30% za granicą. Ten wyrok TK ratuje około tysiąca bardzo ciężko chorych płodów, czyniąc z ich matek trumny, a tak naprawdę nie rozwiązuje w ogóle problemu aborcji. Problemów społecznych nie da się rozwiązywać nakazami i zakazami”, podkreślił specjalista.

Zgadzacie się z jego słowami? 

Kto wygrał?
Fot. STOCK ADOBE

Protesty Strajku Kobiet po wyroku TK ws. aborcji
Fot. Rafal Gaglewski/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.