Aborcja na swiecie - gdzie jest legalna 2020
Fot. Canva
O tym się mówi!

Aborcja na świecie - gdzie jest legalna?

Zobacz, jak to się kształtuje na mapie świata!

Aleksandra Frankowska 28 października 2020 14:28
Aborcja na swiecie - gdzie jest legalna 2020
Fot. Canva

Już od 6 dni nie cichną protesty polskich kobiet przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października wydała Julia Przyłębska. W myśl jego treści, w Polsce aborcja z powodu uszkodzenia płodu ma być niezgodna z konstytucją. Patrząc przez pryzmat całego świata, Polska dołącza do grona trzech krajów europejskich, gdzie prawo aborcyjne jest jednym z najbardziej rygorystycznych – do Malty i Irlandii. Jak sytuacja kształtuje się na całym świecie?

Prawo aborcyjne na świecie
Fot. https://reproductiverights.org/worldabortionlaws

Zakaz aborcji w Salwadorze

Jedno z najbardziej restrykcyjnych praw na świecie dotyczących zakazu aborcji obowiązuje w katolickim kraju, jakim jest Salwador. Tam, kobiety nie mogą przerywać ciąży w żadnym przypadku, również jeśli w grę wchodzi gwałt czy życie matki. Za dokonanie nielegalnej aborcji, kobieta może zostać skazana na 8 lat pozbawienia wolności, a skrajne przypadki to nawet oskarżenie o zabójstwo. Wówczas wyrok zwiększany jest nawet do 50 lat.

Gdzie w Europie aborcja jest całkowicie nielegalna?

Do krajów, które całkowicie zdelegalizowały aborcję należą między innymi Andora, Malta, San Marino i Watykan. W Irlandii dozwolona jest jedynie w przypadku zagrożenia życia kobiety. W innych krajach przepisy te są dość mocno zliberalizowane.

Aborcja na Bliskim Wschodzie

Okazuje się, że kraje Bliskiego Wschodu, chociaż do aborcji podchodzą negatywnie, nigdzie całkowicie jej nie zakazują. Islam jako religia dopuszcza aborcję, ale w konkretnych przypadkach. W Iranie obowiązuje 51 specjalnych powodów, dla których kobieta ma prawo przerwać ciążę. Na liberalizm na Bliskim Wschodzie stawia Turcja, gdzie do 10 tygodnia ciąży można dokonać aborcji na tak zwane życzenie. Jeśli kobieta jest mężatką, konieczna jest zgoda mężczyzny. Zgodnie z interpretacją Koranu i w zależności od kraju, płód otrzymuję duszę po 120, 90 lub 40 dniach od poczęcia. Do tego czasu, chociaż nienawistna Bogu, aborcja jest dopuszczana. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.