Aborcja na swiecie - gdzie jest legalna 2020
Fot. Canva
O tym się mówi!

Aborcja na świecie - gdzie jest legalna?

Zobacz, jak to się kształtuje na mapie świata!

Aleksandra Frankowska 8 listopada 2021 17:27
Aborcja na swiecie - gdzie jest legalna 2020
Fot. Canva

Kolejne protesty polskich kobiet przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października 2020 roku wydała Julia Przyłębska nie milkną. W myśl jego treści, w Polsce aborcja z powodu uszkodzenia płodu ma być niezgodna z konstytucją. Kobiety ponownie wyszły na ulicę z uwagi na sytuację Izy z Pszczyny, która stała się pierwszą śmiertelną oficjalną ofiarą nowego systemu. Patrząc przez pryzmat całego świata, Polska dołącza do grona trzech krajów europejskich, gdzie prawo aborcyjne jest jednym z najbardziej rygorystycznych – do Malty i Irlandii. Jak sytuacja kształtuje się na całym świecie?

ZOBACZ TEŻ: Joanna Koroniewska poruszająco o stracie dziecka: „Przeżywałam to cierpienie 6 cholernych razy”

Prawo aborcyjne na świecie
Fot. https://reproductiverights.org/worldabortionlaws

Zakaz aborcji w Salwadorze

Jedno z najbardziej restrykcyjnych praw na świecie dotyczących zakazu aborcji obowiązuje w katolickim kraju, jakim jest Salwador. Tam, kobiety nie mogą przerywać ciąży w żadnym przypadku, również jeśli w grę wchodzi gwałt czy życie matki. Za dokonanie nielegalnej aborcji, kobieta może zostać skazana na 8 lat pozbawienia wolności, a skrajne przypadki to nawet oskarżenie o zabójstwo. Wówczas wyrok zwiększany jest nawet do 50 lat.

Wyjątkowy przykład Irlandii

Jeszcze 3 lata temu prawo w Irlandii Północnej było niezwykle rygorystyczne względem aborcji. W 2018 roku obywatele tego kraju głosowali w referendum za zniesieniem 8. poprawki irlandzkiej konstytucji, który zrównywał życie płodu z życiem kobiety w ciąży. Przełomowy okazał się w tym kraju przypadek Savity Halpanavaar, która po urodzeniu martwego dziecka zapadła w śpiączkę i następnie zmarła. Wcześniej, lekarze zdiagnozowali u płodu poważne wady genetyczne, które potwierdziły, że dziecko urodzi się martwe. Nikt jednak nie wykonał kobiecie aborcji, mimo próśb z jej strony. 

CZYTAJ TEŻ: Maffashion smutno po śmierci 30-latki z Pszczyny: „Wolę, by mój syn był jedynakiem, niż sierotą”

Zgodnie z prawem przyjętym po referendum, Irlandia Północna zezwala na przeprowadzenie aborcji w przypadkach, gdy istnieje zagrożenie życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu kobiety w ciąży.

Gdzie w Europie aborcja jest całkowicie nielegalna?

Do krajów, które całkowicie zdelegalizowały aborcję należą między innymi Andora, Malta, San Marino i Watykan. W Irlandii dozwolona jest jedynie w przypadku zagrożenia życia kobiety. W innych krajach przepisy te są dość mocno zliberalizowane.

Aborcja na Bliskim Wschodzie

Okazuje się, że kraje Bliskiego Wschodu, chociaż do aborcji podchodzą negatywnie, nigdzie całkowicie jej nie zakazują. Islam jako religia dopuszcza aborcję, ale w konkretnych przypadkach. W Iranie obowiązuje 51 specjalnych powodów, dla których kobieta ma prawo przerwać ciążę. Na liberalizm na Bliskim Wschodzie stawia Turcja, gdzie do 10 tygodnia ciąży można dokonać aborcji na tak zwane życzenie. Jeśli kobieta jest mężatką, konieczna jest zgoda mężczyzny. Zgodnie z interpretacją Koranu i w zależności od kraju, płód otrzymuję duszę po 120, 90 lub 40 dniach od poczęcia. Do tego czasu, chociaż nienawistna Bogu, aborcja jest dopuszczana. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.