Kim jest feministka
Fot. Canva
O tym się mówi!

Dziś Międzynarodowy Dzień Feministek! Co oznacza słowo, z którym utożsamia się wiele kobiet?

Prowadzące serię #GirlsTalk wyjaśniają

Aleksandra Frankowska 7 listopada 2021 15:27
Kim jest feministka
Fot. Canva

Feministka – z czym kojarzy Wam się to słowo? Kim jest osoba utożsamiająca się w tym określeniem? Wszyscy je znają, jednak nie każdy wie dokładnie, co sobą reprezentuje. Paulina Klepacz i Karolina Cwalina w swojej serii rozmów na YouTube #GirlsTalk dokładnie wyjaśniają tak popularne w ostatnich latach pojęcie dotyczące kobiet.

ZOBACZ TEŻ: Olejnik, Rubik, Rozenek... Gwiazdy wspierają protest #AniJednejWięcej

Feministka – kto to jest?

Feminizm to ruch społeczny, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa femina i oznacza po prostu kobietę. Feministki, a więc kobiety reprezentujące ten ruch mają wspólny cel – utrzymanie równości płci pod względem politycznym, ekonomicznym, osobistym i społecznym. Organizacje feministyczne na świecie walczą o to, aby w żadnym wypadku nie pozbawiać kobiet praw, które należą im się tak samo, jak mężczyznom. Mają więc możliwość edukacji, posiadania własności, odpowiedniego wynagrodzenia, praw w małżeństwie czy urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo, feministki walczą również o dostęp do legalnej aborcji, edukacji seksualnej, ochrony przed przemocą domową, molestowaniem oraz gwałtem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Joanna Koroniewska poruszająco o stracie dziecka: „Przeżywałam to cierpienie 6 cholernych razy”

Feministki w Polsce

Stereotypów doświadczyła z pewnością każda feministka. Mówi się o nich, że marzą o świecie bez mężczyzn, nie noszą biustonoszy, chcą aborcji w każdej sytuacji, a nawet, że zapuszczają wąsy. Nie wszystkie kobiety walczą jednak w ten sposób. Wykorzystują one narzędzia, które nie są orężem fizycznym. Piórem walczą Hanna Bakuła, Małgorzata Domagalik, Kinga Dunin czy Bożena Umińska. Politycznie kobietom nie pozwolą zginąć Izabela Jaruga-Nowacka, Dorota Kemptka i Barbara Nowacka. W środowisku akademickim doskonale radzą sobie Joanna Bator, Bożena Chołuj czy Anna Titkow. 

Jak to wyglądało w przeszłości? Zdecydowanie prekursorką feminizmu w Polsce była pisarka Maria Konopnica. Walczyła ze stereotypami i nie bała się porzucić swojego męża, wychowując samotnie szóstkę swoich dzieci. Przez swój ostry język, często poddawana była cenzurze i krytyce opinii publicznej. Do rozpowszechnienia feministycznego ruchu w Polsce przyczyniły się również Eliza Orzeszkowa, Zofia Nałkowska, Irena Krzywicka, Maria Janion i Kazimiera Szczuka.

O feministkach na kanale #GirlsTalk

Karolina Cwalina-Stępniak prowadzi internetowy show #GirlsTalk, gdzie w najnowszym odcinku wraz z Pauliną Klepacz opowiedziały o tym, kim jest feministka. Przedstawiły tę kwestię z bardzo kobiecej i psychologicznej strony, skupiając się na celach kobiet, a także ich cechach dominujących. Zachęcamy Was do obejrzenia odcinka, aby jeszcze bardziej zaznajomić się z hasłem Kim jest feministka 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.