Lady Gaga
Fot. Instagram @ladygaga
O TYM SIĘ MÓWI

Na to schorzenie cierpi około 3-6 proc. populacji. Lady Gaga jest nieuleczalnie chora...

Czym jest fibromialgia?

Gabriela Czernecka 24 lutego 2019 20:46
Lady Gaga
Fot. Instagram @ladygaga

Oscary 2019 już za kilka godzin. Na czerwonym dywanie pojawi się m.in. Lady Gaga nominowana do Oscara 2019 w kategorii najlepsza aktorka. Dla niej już sama nominacja jest ogromnym wyróżnieniem, bo jak wielokrotnie podkreślała, aktorstwo zawsze było jej wielkim marzeniem i... właśnie się spełniło! Niewielu jednak wie, że jeszcze dwa lata temu Lady Gaga nie przypuszczała, że przeżyje najbliższe kilka godzin... 

Lady Gaga jest nieuleczalnie chora

We wrześniu 2017 roku Lady Gaga musiała odwołać koncert w Rio de Janeiro. Gwiazda przeprosiła wówczas swoich fanów, ale napisała wprost, że nie jest w stanie wyjść na scenę, bo czuje niesamowity ból. Chwilę później artystka wydała oświadczenie, w którym poinformowała, ze musi odwołać dziewięć koncertów, promujących jej album Joanne. „Zeszłej nocy, z poparciem ze strony ekipy medycznej, Lady Gaga podjęła trudną decyzję o zakończeniu trasy. Jest jej bardzo przykro, że nie może wystąpić dla swoich europejskich fanów, którzy cierpliwie na nią czekali”, napisała wówczas.

Dlaczego? Okazuje się, że jedna z największych gwiazd na świecie cierpi na nieuleczalną chorobę, Czym jest fibromialgia? Fani Lady Gagi po raz pierwszy usłyszeli o tej chorobie w dokumencie Five Foot Two produkcji Netflixa, który opowiada o karierze artystki. To choroba zaliczana do schorzeń reumatycznych. Powoduje bardzo silne bóle mięśni, które przemieszczają się po całym ciele. 

"Charakteryzuje się  przewlekłym, uogólnionym bólem mięśni i stawów oraz występowaniem tzw. punktów tkliwych, czyli miejsc ciała o nadmiernej wrażliwości na ucisk. Pacjenci często odczuwają kłucie, szarpanie lub palenie mięśni, często opisują też sztywność ciała i obrzęk stawów. „Z powodu fibromialgii cierpi około 3-6 proc. populacji. W Polsce jest to około 1,2-2,4 miliona osób dotkniętych tą dolegliwością. Zwykle są to kobiety między 35. a 55. rokiem życia, ale choroba może się pojawić w każdym wieku, nawet u dzieci”, doprecyzowuje serwis medonet.pl.

Chorym na tę rzadką przypadłość dolega: chroniczny ból, sztywność stawów, zanik pamięci, wysypka, rozdrażnienie i zmęczenie. Ciężko zdiagnozować tę chorobę, ponieważ pacjenci często nie potrafią określić źródła bólu. 

Lady Gaga
Fot. Instagram @ladygaga

Lady Gaga
Fot. Instagram @ladygaga

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.