Księżniczki Camilla i Victoria, prezydenci Izraela i Ukrainy

Konrad Szczęsny 27 stycznia 2020 16:46

W Oświęcimu trwają oficjalne uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkneau. Wzięli w nich udział byli więźniowie, prezydent Andrzej Duda, księżna Camilla, prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, prezydent Izraela Reuwen Riwlin, burmistrz Londynu Sadiq Khan, przedstawicielka szwedzkiej monarchii, księżniczka Wiktoria oraz wielu innych gości z całego świata.

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy w Auschwitz

Z 10-minutowym opóźnieniem rozpoczęły się uroczyste obchody pod Bramą Śmierci. Prezydent Polski, Andrzej Duda, wygłosił przemówienie, w którym odniósł się do zagłady, Holocaustu i pamięci o tych tragicznych wydarzeniach.

„Na rampę zajechał właśnie pociąg. Z towarowych wagonów poczęli wysiadać ludzie i szli w kierunku lasku. Kiedy wstawałem to ludzie szli. Kobiety, mężczyźni i dzieci. Słyszałem oddalony gwar wielu tysięcy głosów. Ludzie szli i szli. Z lasu podnosił się ogień, a w wraz z nim ludzki krzyk. Ludzie szli. Na rampę przyjeżdżały wagony i ludzie szli dalej. Tak ukazał Auschwitz pisarz Tadeusz Borowski”, rozpoczął (wszystkie cytaty za Fakt24.pl).

Zwrócił się w szczególny sposób do 200 ocalałych, którzy tego dnia pojawili się w Oświęcimiu.

„Są wśród nas ostatni, którzy ocaleli z piekła Auschwitz. (...) Składamy hołd 6 milionom Żydów, którzy zostali zamordowani”, podkreślił. „W obliczu świadków zagłady należy „podjąć zobowiązanie jeszcze raz z myślą o tych, którzy zginęli, o tych którzy przetrwali, ale też o przyszłych pokoleniach”, zaznaczył.

„Rasizm, antysemityzm, szowinizm przybrały tutaj formę metodycznego mordu. Nigdy indziej ani nigdzie indziej nie przeprowadzono eksterminacji ludzi w podobny sposób. (...) To straszne, ale nie możemy od tego odwracać oczu”, zaapelował Andrzej Duda.

Podkreślił, że zadaniem kolejnych pokoleń jest pamięć, by tragedia nigdy więcej się nie powtórzyła.

„W imieniu Rzeczypospolitej, która pierwsza stała się celem agresji nazistowskich Niemiec, (...), której 6 mln obywateli zginęło z rąk hitlerowców, mam przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie (...) nieść dalej naukę i przestrogę, które płyną z tego miejsca. Wieczna pamięć ofiarom Holokaustu”, zakończył przemówienie prezydent.

Świadkowie zagłady w Auschwitz o mordzie i Holocauście

Następnie głos zabrali świadkowie, którzy przetrwali zagładę.

„Trudno mi ukryć swoje uczucia. Nie wiem, czy to prawda, czy sen, że jestem tu z wami”, zwierzyła się Batszewa Dagan. Dodała, że nadal ma wytatuowany numer, który wtedy jej przydzielono.

„Najdotkliwszą dla mnie rzeczą była utrata włosów. Dawało mi to poczucie kobiecości. Były moje. A ich właśnie dotknęła zbrodnicza ręka. Zabrała mi tę koronę i zrobiła ze mnie inne smutne stworzenie”, wspominała.

Wyjaśniła, że więźniowie w obozie posługiwali się kilkunastoma językami. Dzięki temu nauczyła się od jednej Belgijki biegle władać językiem francuskim. Jednocześnie przyznała, że wciąż zadaje sobie pytanie, dlaczego przedstawiciele innych państw nie reagowali na koszmar, który rozgrywał się w Auschwitz.

„„Do dziś mam to uczucie, gdzie był świat, który widział i słyszał i nic nie robił, żeby ocalić tysiące. To wy będziecie odpowiedzialni za to, żeby takie potworności już nigdy więcej się nie powtórzyły”, dramatycznie zakończyła swoje przemówienie.

Inni byli więźniowie zaznaczali potrzebę pamięci i o tym, co wydarzyło się w czasach II wojny światowej, o edukacji młodych pokoleń i przekazywania im wiedzy o tragedii. Głos zabrała m.in. Elsa Baker, która do obozu trafiła jako ośmiolatka. Podziękowała wszystkim, którzy z Auschwitz uczynili miejsce pamięci o okrutnie zamordowanych. 

„Naziści uznali mnie za Cygankę i umieścili mnie w tzw. obozie cygańskim. Niemal 90 proc. z 23 tys. więźniów zostało zamordowanych. Około pół miliona Sinti i Romów zostało zamordowanych”, przypomniała.

„W obecnych czasach, gdy różne grupy mniejszościowe mają znowu problemy, pozostaje mi mieć nadzieję, że wszyscy opowiedzą się za demokracją i prawami człowieka”, zakończyła.

Zdjęcia z uroczystości możesz zobaczyć poniżej.  

1

1/9
prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Ukrainy Wolodymyr Zelenski
Copyright @Damian Klamka/East News
1/9

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wolodymyr Zelenski w trakcie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

2/9
prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Izraela Reuwen Riwlin
Copyright @Damian Klamka/East News
2/9

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Izraela Reuwen Riwlin w trakcie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

3/9
Księżniczka Victoria
Copyright @FORUM
3/9

Księżniczka Victoria po przybyciu do Polski na obchody wyzwolenia obozu Auschwitz.

4/9
75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz
Copyright @Damian Klamka/East News
4/9

Byli więźniowie w trakcie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

5/9
byli więźniowie, 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz
Copyright @Jan Graczynski/East News
5/9

Byli więźniowie w trakcie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

6/9
Burmistrz Londynu Sadiq Khan, 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz
Copyright @Beata Zawrzel/REPORTER
6/9

Burmistrz Londynu Sadiq Khan w trakcie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

7/9
Księżna Camilla, 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz
Copyright @Jan Graczynski/East News
7/9

Księżna Camilla w trakcie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

8/9
Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, księżna Camilla, Auschwitz
Copyright @Jan Graczynski/East News
8/9

Prezydent Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda i księżna Camilla w trakcie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

9/9
Andrzej Duda, księżna Camilla, Auschwitz
Copyright @Jan Graczynski/East News
9/9

Prezydent Andrzej Duda i księżna Camilla w trakcie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.