Książę Danii Henrik, mąż królowej Małgorzaty II nie chce być z nią pochowany
Fot. Getty Images
Z ŻYCIA DUŃSKIEJ RODZINY KRÓLEWSKIEJ

Sensacyjne doniesienia z duńskiego dworu. Książę Henrik nie chce być pochowany razem z żoną, królową Małgorzatą II!

Konrad Szczęsny 8 sierpnia 2017 06:00
Książę Danii Henrik, mąż królowej Małgorzaty II nie chce być z nią pochowany
Fot. Getty Images

Najnowsza wypowiedź rzeczniczki duńskiego dworu wywołała w mediach burzę. Lene Balleby, szefowa biura pałacowego potwierdziła, że książę Henrik nie chce być pochowany obok swojej żony, królowej Małgorzaty II!

Polecamy też: Do sieci wyciekł tajny plan na wypadek śmierci Elżbiety II! '„Guardian” ujawnia szczegóły

Dlaczego książę Henrik nie chce być pochowany razem z królową Małgorzatą II?

Intrygujący artykuł opublikował brytyjski „The Guardian”. Powołał się w nim na wypowiedź Lene Balleby, szefowej duńskiego biura pałacowego. Okazało się, że książę Henrik nie chce być po śmierci pochowany obok swojej małżonki, królowej Małgorzaty II. Dlaczego?

Decyzja o tym, że nie chce być pochowany obok królowej jest naturalną konsekwencją tego, że nigdy nie był traktowany na równi z żoną”, potwierdziła Balleby. Dodała jednocześnie, że królowa Małgorzata II zaakceptowała decyzję męża.

Ma to związek z ich ślubem w 1967 r. Po nim Henrik zyskał miano księcia małżonka. Całe życie podkreślał, że nie jest z tego powodu zadowolony i uważa, że ucierpiała na tym jego godność. 

To niezadowolenie wzrastało w ostatnich latach coraz bardziej", zdradziła w rozmowie z gazetą szefowa biura pałacowego.

Królowa Małgorzata II zostanie pochowana w katedrze w Roskilde.

Polecamy też: Książę Filip przechodzi na emeryturę. Oficjalne obowiązki pełnił przez 70 lat!

Problemy z Henrikiem, księciem Danii

Po raz pierwszy książę Henrik wywołał skandal, gdy w 2002 niespodziewanie opuścił na trzy tygodnie Danię i wyjechał do Francji, by przemyśleć swój status w duńskiej rodzinie królewskiej. Nastąpiło to po tym, jak w zastępstwie królowej Małgorzaty II na gospodarza przyjęcia noworocznego mianowano następcę tronu księcia Fryderyka, a nie jego. Małżonka udała się w podróż za ukochanym i publicznie nie pokazywali się przez trzy kolejne tygodnie. Następnie powrócili do Danii i wykonywania oficjalnych obowiązków. Książę Henrik zawsze podkreśla, że nie ma żalu do królowej ani ich syna (następcy tronu) o tę sytuację. 

Książę Henrik wyrzekł się tytułu księcia i wycofał się z życia publicznego

Książę Henryk rok temu podjął decyzję o wycofaniu się z życia publicznego, jednocześnie zrzekając się swojego książęcego tytułu. Od tego momentu dzieli czas między pobyt w winnicy we Francji (z wykształcenia jest dyplomatą, urodził się właśnie w kraju nad Sekwaną) a nieliczne służbowe spotkania. Jego małżeństwo z Małgorzatą II ma się dobrze: nadal jest jej mężem i mieszkają razem. 

Zobacz też: „Szybko przekonała się, że nie będzie kobietą jego życia’’. Niezwykła historia miłości Elżbiety II i księcia Filipa

Związek królowej Małgorzaty II i księcia Henrika
 

Książę Henrik i królowa Małgorzata II poznali się w latach 60. w Londynie, natomiast ślub wzięli 10 czerwca 1967 r. w Kopenhadze. Ówczesny król Danii Fryderyk IX przyznał mężowi swojej córki tytuł księcia Danii, z czego ten był mocno niezadowolony. Zwyczajowo tytuł księcia małżonka (zamiast króla) nadawano wtedy, gdy obawiano się, że małżonek mógłby podważyć pozycję żony jako głowy państwa lub mógłby być traktowany równorzędnie z nią. Tytularny książę pełni jedynie funkcję reprezentacyjne, faktycznie nie ma żadnej władzy politycznej. 

Królowa Małgorzata II i książę Henrik mają dwóch synów: księcia Fryderyka (następcę tronu) i księcia Joachima. 

Polecamy też: Poruszające wyznanie następczyni tronu Szwecji: Pewnego dnia przestałam jeść. Jak poradziła sobie ze wstydliwą chorobą?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.