Krystyna Borowicz w PRL-u zasłynęła jako aktorka drugoplanowa. ​​​​​​​Odeszła na rękach kolegi z teatru
Fot. archiwum Filmu / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Krystyna Borowicz w PRL-u zasłynęła jako aktorka drugoplanowa. Odeszła na rękach kolegi z teatru

Los nie był dla niej łaskawy...

Dorota Falkowska 28 czerwca 2022 14:45
Krystyna Borowicz w PRL-u zasłynęła jako aktorka drugoplanowa. ​​​​​​​Odeszła na rękach kolegi z teatru
Fot. archiwum Filmu / Forum

Jej miłością był teatr, ale bardzo dobrze odnajdywała się również jako aktorka filmowa. Krystyna Borowicz swoją sceniczną charyzmą zyskiwała sympatię widzów i uznanie krytyków. Wyróżniała się wyjątkową urodą i pasją do grania, ale mimo to nigdy nie wybiła się ponad role drugoplanowe. Odeszła zapomniana. Zmarła na rękach swojego przyjaciela. 

Kim była Krystyna Borowicz? Kariera zapomnianej aktorki PRL 

Krystyna Borowicz urodziła się 25 stycznia 1923 roku w Kaliszu. Interesowała się sztuką, ale aktorstwo nie było jej planem za życie. Do szkoły teatralnej trafiła właściwie przez przypadek. Kiedy jako młoda dziewczyna, zaczęła studiować historię sztuki, koleżanka poprosiła ją, by poszła z nią na egzamin do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, wtedy jeszcze stacjonującej w Łodzi i wsparła ją. Krystyna nie tylko poszła, ale też postanowiła sama podejść do egzaminu. Wyrecytowała wiersz Cypriana Kamila Norwida "Fortepian Chopina" i spodobała się samemu Leonowi Schillerowi, który był wówczas rektorem szkoły. W ten sposób Borowicz zdała egzamin, do którego jeszcze kilka dni wcześniej w ogóle nie zamierzała podchodzić. Jej koleżanka niestety nie dostała się dalej, ale dzięki niej Krystyna zmieniła swój kierunek studiów. 

Krystyna Borowicz, Teatr Ateneum, spektakl "Hyde Park", 1971 r. 

Krystyna Borowicz w PRL-u zasłynęła jako aktorka drugoplanowa. ​​​​​​​Odeszła na rękach kolegi z teatru
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Krystyna Borowicz należała do pierwszego rocznika studentów, tuż obok takich nazwisk jak Halina Dunajska, Mirosława Dubrawska, Marian Łącz i Zdzisław Tobiasz, który wraz ze zmianą lokalizacji szkoły, przeniósł się do Warszawy. W 1949 roku Leon Schiller został dyrektorem Teatru Polskiego i rektorem warszawskiej PWST, a cały rocznik studentów udał się do stolicy razem z nim. W ciągu dnia przyszli aktorzy studiowali, a wieczorem mieli okazję grać małe role i statystować na scenie Teatru Polskiego. Krystyna Borowicz zadebiutowała na tych deskach w 1950 roku rolą Uljany Gromowej w spektaklu "Młoda gwardia" i przez kolejnych 10 lat należała do stałej obsady teatru. 

Dekadę później aktorka zachwycała publiczność Teatru Ateneum, gdzie wcieliła się między innymi w postać "Buby" - przedwojennej kobiety luksusowej i "Koleżanki z pracy" w spektaklu Agnieszki Osieckiej "Niech no tylko zakwitną jabłonie". Przy tej drugiej roli za każdym razem ona i cały zespół otrzymywali owacje na stojąco. 

"Jako aktorka o wszechstronnym talencie mogła zagrać wszystko", pisał o Krystynie Borowicz Witold Sadowy. I rzeczywiście, nie było roli, która wydawała się dla niej nieodpowiednia. Wcielała się w matki, córki, siostry, amantki i przekupki. Wraz z rozwojem swojej kariery, aktorka bardzo dobrze czuła się również przed kamerami, dzięki czemu wkrótce także widzowie telewizji mogli podziwiać jej aktorski talent. 

Zobacz też: Barbara Krafftówna pochowała dwóch mężów i straciła jedyne dziecko. Los nie był dla niej łaskawy

Jan Kociniak i Krystyna Borowicz, Teatr Ateneum, spektakl "Hyde Park", 1971 r. 

Krystyna Borowicz w PRL-u zasłynęła jako aktorka drugoplanowa. ​​​​​​​Odeszła na rękach kolegi z teatru
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zagrała m.in. takie drugoplanowe, ujmujące postaci, jak gospodynię przywołującą krem cytrynowy w komedii "Nie lubię poniedziałku", kelnerkę w serialu "Podróż za jeden uśmiech", szefową włoskiego domu publicznego w "Jak rozpętałem II wojnę światową", czy panią Górecką w "Poszukiwany, poszukiwana". 

Krystyna Borowicz zachwycała nie tylko swoim aktorskim talentem, ale ujmowała także oryginalną urodą. Maja Berezowska, słynna malarka, zachwyciła się nią do tego stopnia, że uwieczniła aktorkę na swoich obrazach. 

Miała 67 lat, kiedy stan zdrowia zmusił ją do przejścia na emeryturę. W 1990 roku Krystyna Borowicz zachorowała na serce. Zeszła ze sceny z ogromnym smutkiem, ale nadal, o ile pozwalał jej stan, pozostawała aktywna zawodowo - użyczała głosu w spektaklach radiowych. Jednak po pewnym czasie i tym propozycjom musiała odmawiać. 

Czytaj też: Bożena Kurowska: aktorka, która odeszła na scenie. Wielka tragedia przerwała jej karierę

Krystyna Borowicz (rola Gracji) na planie filmu pt. Motodrama w reżyserii Andrzeja Konica, 1971 r. 

Krystyna Borowicz w PRL-u zasłynęła jako aktorka drugoplanowa. ​​​​​​​Odeszła na rękach kolegi z teatru
Fot. PAP/Eugeniusz Woloszczuk

Krystyna Borowicz: życie prywatne 

Męża poznała jeszcze w gimnazjum, ale po latach niewiele wspominała o tej relacji. Jej małżeństwo z długoletnim dyrektorem Polskiej Kroniki Filmowej nie należało do udanych. Para doczekała się córki Justyny, która była oczkiem w głowie Krystyny Borowicz. Po latach Justyna osiedliła się w Niemczech i sama również została matką — na świat przyszła wnuczka aktorki, Kora. Życie polskiej aktorki załamało się, gdy dowiedziała się o śmierci swojej córki. Nie umiała się podnieść po tej tragedii, a mówiąc o swojej śmierci, prosiła wnuczkę, aby gdy przyjdzie na nią pora, jej prochy spoczęły obok Justyny. 

"O śmierci Krystyny dowiedziałem się od naszego kolegi Tadeusza Chudeckiego (pracowali razem w Teatrze Ateneum, a prywatnie przyjaźnili się). Zmarła na jego rękach...", pisał Witold Sadowy w "Życiu na gorąco". Autor artykułu i przyjaciel pani Krystyny wyraził swój wielki żal do środowiska aktorskiego, które tak szybko zapomniało o wielkiej artystce. Po odejściu Borowicz 30 maja 2009 roku, zamieszczono tylko dwa nekrologi - od teatru Ateneum i wnuczki oraz prawnuczki, które przyjechały do Polski, aby zabrać prochy swojej babci. Krystyna Borowicz spoczęła obok córki Justyny w Augsburgu. 

Czytaj także: Od kilku miesięcy przeczuwał, że jego czas dobiega końca. Jaka była ostatnia wola Witolda Sadowego?

Krystyna Borowicz na planie serialu "Wojna domowa" 

Krystyna Borowicz w PRL-u zasłynęła jako aktorka drugoplanowa. ​​​​​​​Odeszła na rękach kolegi z teatru
Fot. INPLUS/East News

Źródła: encyklopediateatru.pl, YT Paula Rodak

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.