Liczba zarażonych we Włoszech wzrasta każdego dnia 

Olga Figaszewska 16 marca 2020 13:17

W całych Włoszech odbywa się kwarantanna, dlatego wiele miast, w tym stolica, jest całkowicie pustych. Papież Franciszek w niedzielę po modlitwie Anioł Pański na chwilę opuścił swoją rezydencję i wybrał się do bazyliki Matki Bożej Większej, aby modlić się o ustanie pandemii koronawirusa, która zbiera we Włoszech coraz większe żniwo... Obecnie liczba zakażonych tam osób wynosi już ponad 20,6 tys.  

Samotna modlitwa papieża Franciszka

Najpierw odbyła się niedzielna modlitwa Anioł Pański. Plac Świętego Piotra został zamknięty ze względu na pandemię a uroczystość odbyła się bez udziału wiernych. Msza była transmitowana przez Watykan z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

„W obecnej sytuacji pandemii, w jakiej się znajdujemy żyjąc mniej lub bardziej odizolowani, jesteśmy zachęceni do odkrycia na nowo i pogłębienia wartości komunii jednoczącej wszystkich członków Kościoła. Zjednoczeni z Chrystusem nigdy nie jesteśmy sami, ale tworzymy jedno ciało, którego On jest głową. Jest to jedność karmiąca się modlitwą, a także duchową komunią w Eucharystii, praktyką bardzo zalecaną, kiedy nie można przyjąć tego sakramentu”, mówił Franciszek. 

,,Ponawiam mą bliskość ze wszystkimi chorymi i tymi, którzy ich leczą, a także wieloma pracownikami i wolontariuszami, pomagającymi osobom, które nie mogą wyjść z domu i wychodzącymi naprzeciw potrzebom najbiedniejszych i bezdomnych", dodał papież. 

Potem Papież niespodziewanie wyruszył drogę ulicami Rzymu do bazyliki Santa Maria Maggiore. Towarzyszyli mu jedynie strażnicy. Przed obrazem Matki Bożej Salus populi Romani modlił się o zakończenie pandemii na całym świecie, o uzdrowienie chorych i dusz zmarłych. Prosił o siły dla ich przyjaciół, pocieszenie i umocnienie. Modlił się także w intencji ochrony zdrowia, którzy na co dzień walczą z pandemią. 

,,Skierował modlitwę do patronki Wiecznego Miasta, Matki Bożej Śnieżnej o ustanie pandemii, która dotknęła Włochy i cały świat", wyjaśniał dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Na końcu odwiedził kościół San Marcello al Corso. To tam znajduje się cudowny Krucyfiks, który „w 1522 roku był niesiony w procesji przez dzielnice miasta, aby ustała Wielka zaraza w Rzymie”. 

1/4
Papież Franciszek, Włochy 2020
Copyright @-/AFP/East News
1/4

Puste ulice i Plac Św. Piotra... Papież modli się o zakończenie pandemii koronawirusa

2/4
Papież Franciszek, Włochy 2020
Copyright @-/AFP/East News
2/4

,,Zjednoczeni z Chrystusem nigdy nie jesteśmy sami, ale tworzymy jedno ciało, którego On jest głową", mówił

3/4
Copyright @-/AFP/East News
3/4

Samotna pielgrzymka papieża

4/4
Papież Franciszek, Włochy 2020
Copyright @-/AFP/East News
4/4

,,Dziękuję za wszelkie wysiłki, jakie każdy z was podejmuje, by pomóc w tej tak trudnej chwili", mówił papież Franciszek. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?