Olga Tokarczuk
Fot. Łukasz Giza/Agencja Gazeta
O TYM SIĘ MÓWI

„Pandemia unieważni zasady gry, które wydawały nam się stabilne”, mówi Olga Tokarczuk

Noblistka wskazuje na błędy Unii Europejskiej

Ksenia Krasko 1 kwietnia 2020 08:25
Olga Tokarczuk
Fot. Łukasz Giza/Agencja Gazeta

Olga Tokarczuk podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat obecnych wydarzeń na świecie. W artykule dla niemieckiego dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung wskazała, że pandemia koronawirusa ujawnia słabość Unii Europejskiej.

Olga Tokarczuk o pandemii koronawirusa dla FAZ

Według Olgi Tokarczuk, Unia Europejska „zasadniczo skapitulowała i pozostawiła państwom narodowym podejmowanie decyzji w czasach kryzysu”. Pisarka zaznaczyła, że zamknięcie granic jest największą porażką w tych trudnych czasach.

Dodała, że „powróciły stare egoizmy, w tym podział na „naszych” i „ich”, z którym walczyliśmy w nadziei, że już nigdy nie wpłynie na nasz sposób myślenia”.

Noblistka zwróciła uwagę, że w Europie istnieje przekonanie, że wirus przybył „z zewnątrz”. Jak napisała w artykule dla FAZ, odgórnie założono, że wszystkie osoby, które wróciły do Polski z zagranicy, są zakażone. Jej zdaniem, kryzys doprowadzi do nowych podziałów. „Niektórzy z nas będą mogli polecieć prywatnym samolotem do domu na wyspie, albo spędzić czas samotnie w lesie. Inni pozostaną w miastach, aby utrzymać działanie elektrowni i wodociągów”.

Pandemia choroby Covid-19 „prawdopodobnie unieważni zasady gry, które wydawały nam się stabilne”, napisała Olga Tokarczuk. „Przemija paradygmat cywilizacji, który kształtował nas przez ostatnich dwieście lat. Który brzmiał: jesteśmy panami stworzenia, możemy wszystko i świat należy do nas. Teraz nadejdą nowe czasy”, podsumowała.

Na całym świecie odnotowano prawie 900 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad 42 tysiąc osób zmarło, prawie 180 tysięcy uznaje się za wyleczone. 

Olga Tokarczuk
Fot. łukasz Giza

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.