Koronawirus, Rzym, Włochy, Europa
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Europie: co dzieje się we Włoszech, Francji i innych krajach?

Hiszpania odnotowuje niepokojący wzrost liczby zakażonych osób

Ksenia Krasko 25 marca 2020 13:45
Koronawirus, Rzym, Włochy, Europa
Fot. Getty Images

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, to w Europie notuje się największy wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem. Wywołana przez niego choroba Covid-19 szybko rozprzestrzeniła się na największe metropolie. Eksperci wskazują, że w najgorszej sytuacji znajdują się obecnie Włochy, Hiszpania i Francja. Odnotowano niepokojący wzrost liczby pacjentów w Szwajcarii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Koronawirus w Hiszpanii

W Hiszpanii codziennie odnotowuje się kilkutysięczny wzrost liczby osób zakażonych niebezpiecznym wirusem. Tylko w dniu dzisiejszym informuje się o pięciu tysiącach nowych pacjentów. W całym kraju zmarło już prawie 3500 osób.

Jak alarmują hiszpańskie władze, w szpitalach brakuje miejsc. Chorzy pozostają na korytarzach, niektórzy muszą leżeć na podłodze. Wstrząsające nagranie z placówki w Madrycie uwydatnia, jak zła sytuacja jest obecnie w tym kraju.

6% wszystkich zakażonych stanowią lekarze.

Koronawirus, szpital Hiszpania
Fot. screen FlashNews

Koronawirus Włochy

Włochy jako pierwsze rozpoczęły nierówną walkę z pandemią. Pomimo pozornie opanowanej sytuacji, statystyki wciąż są wstrząsające. 70 tysięcy przypadków zakażenia w całym kraju, z czego prawie siedem tysięcy osób zmarło.

Media informują, że około 15% wszystkich włoskich lekarzy i pielęgniarek zostało zakażonych. Przebywają na przymusowej kwarantannie.

Wiele ofiar choroby Covid-19 umiera w izolowanych pokojach szpitalnych. Lekarze twierdzą, że wirus nie rozprzestrzenia się po śmierci pacjenta, ale może pozostać na ubraniu przez kilka godzin, dlatego bliscy nie mogą się z nim pożegnać. Ze względu na zakaz opuszczania miejsca zamieszkania, pogrzeby nie są organizowane.

Koronawirus w Europie: statystyki

W Wielkiej Brytanii minął pierwszy tydzień kwarantanny – mieszkańcy mogą opuścić mieszkania i domy tylko w celu zakupu artykułów spożywczych, wizyty u lekarza, albo podróży do/z pracy. Raz dziennie mogą udać się na krótki spacer, w towarzystwie maksymalnie jednej osoby.

Takie same rozporządzenia obowiązują w Polsce, we Francji, w Szwajcarii, w Belgii, w Grecji, w Niemczech czy w Holandii.

Statystyki mówią o prawie 200 tysiącach przypadkach zakażenia w samej Europie, ponad 10 tysięcy osób zmarło. Na całym świecie odnotowano ponad 435 tysięcy przypadków zakażenia oraz prawie 20 tysięcy zgonów.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.