Koronawirus. Konferencja ministra zdrowia 21.04.2021
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / ADOBE.STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus. Rząd przywraca obostrzenia regionalne. Pięć województw w „trudnej sytuacji”

Minister zdrowia zapowiedział nowy plan odmrażania gospodarki

Ksenia Krasko 21 kwietnia 2021 15:45
Koronawirus. Konferencja ministra zdrowia 21.04.2021
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / ADOBE.STOCK

Minister zdrowia zwołał w środę konferencję prasową, podczas której poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń, związanych z epidemią Covid-19 w kraju. Decyzje zapadły na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wcześniej Adam Niedzielski zapowiadał, że nie wyklucza scenariusza sprzed kilkunastu tygodni, gdy obostrzenia obowiązywały regionalnie. Jak tłumaczył, przy podjęciu takich działań „głównym kryterium będzie liczba zakażonych, a także obciążenie szpitali pacjentami covidowymi”.

Nowe obostrzenia. Konferencja ministra zdrowia 21.04.2021

Szef resortu zdrowia podkreślił w rozmowie z Radiem ZET, że priorytetem jest powrót do szkół uczniów z klas I-III. Jak dodał, w dalszej kolejności rząd planuje odmrażanie branży usługowej (chodzi między innymi o salony fryzjerskie i salony urody), przywrócenie handlu w sklepach wielkopowierzchniowych i otwarcie hoteli. Polityk zapowiedział, że większe luzowanie obostrzeń nastąpi bliżej przełomu maja i czerwca.

ZOBACZ: Bez maseczek na zewnątrz? Sensacyjne słowa ministra zdrowia

Dziś Adam Niedzielski przedstawił nowy plan obostrzeń. „Możemy powiedzieć, że apogeum trzeciej fali zakażeń mamy za sobą”, zaczął konferencję minister zdrowia, zaznaczając jednak, że „poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie”. Polityk przekazał, że sytuacja w kraju analizowana jest regionalnie.

„Są regiony, gdzie sytuacja jest trudna. To Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska, województwo łódzkie oraz opolskie. [...] W tych województwach utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia”, poinformował Adam Niedzielski.

„W pozostałych województwach od najbliższego poniedziałku przywracamy edukację hybrydową w klasach I-III [...] i działalność salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznych”, dodał minister.

Rząd w przyszłym tygodniu ma przedstawić „bardziej szczegółowy plan, na cały maj, który obejmie między innymi branżę hotelarską czy gastronomiczną”. Poznamy również decyzje związane z organizacją wesel, komunii i podobnych uroczystości.

Koronawirus w Polsce. Obowiązujące obostrzenia

Przypomnijmy, że od 19 kwietnia ponownie otwarte są żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Także dopuszczono możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Od wielu miesięcy nieczynne są również restauracje i kawiarnie (działają tylko w dostawie lub na wynos) oraz siłownie.

Adam Niedzielski przekazał w rozmowie z Polskim Radiem, że w następnym tygodniu poznamy „dokładny harmonogram otwierania poszczególnych gałęzi gospodarki”. Odniósł się również do kwestii otwierania ogródków restauracyjnych na majówkę. „Zalecam dużą ostrożność w takich oczekiwaniach. To jeszcze nie jest czas, żebyśmy mogli napić się kawy czy zjeść obiad w ogródku kawiarnianym”, podkreślił.

ZOBACZ: Koronawirus. Każda osoba otrzyma skierowanie na szczepienie przeciw Covid-19

Od początku epidemii wykryto łącznie ponad dwa miliony siedemset tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad 63 tysiące osób zmarło. 

Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach

Koronawirus. Konferencja ministra zdrowia 21.04.2021
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?