O TYM SIĘ MÓWI

Polska nie jest gotowa na luzowanie ograniczeń? Ostrzeżenie naukowców z Harvardu

Jakie warunki muszą być spełnione?

Redakcja VIVA! 21 kwietnia 2020 09:45

Na całym świecie wykryto już blisko 2,5 miliona przypadków zakażenia koronawirusem, w tym ponad 170 tysięcy śmiertelnych. Pomimo niepewnej sytuacji, związanej z pandemią choroby Covid-19, niektóre kraje decydują się na luzowanie wcześniej ustalonych obostrzeń. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda ostrzegają, że przed tym należy wykonać odpowiednią ilość testów.

Koronawirus: luzowanie obostrzeń

Jak informuje dziennik The New York Times, naukowcy z Uniwersytetu Harvarda szacują, że Stany Zjednoczone – obecnie najbardziej zagrożony kraj – muszą do połowy maja wykonywać od 500 000 do 700 000 testów dziennie, jeśli planują luzowanie obostrzeń. To o trzy razy więcej, niż robią obecnie.

Bazując na tych wnioskach, w Polsce należałoby przeprowadzać ponad 58 tysięcy testów dziennie. To ponad pięć razy więcej niż obecnie – z danych Ministerstwa Zdrowia wynika bowiem, że w ostatnich dniach wykonywano około 10 tysięcy testów dziennie.

W USA 20% wszystkich testów ma wynik pozytywny, co według naukowców jest zbyt wysokim wskaźnikiem. „To wskazuje, że prawdopodobnie wciąż pozostaje sporo osób zakażonych, którym jeszcze nie wykonano testów. A podstawowym kryterium luzowania obostrzeń jest identyfikacja jak największej liczby zarażonych osób i ich izolacja”, zauważył Ashish Jha z Harvard Global Health Institute.

Profesor dodał, że większa ilość testów może zmniejszyć ten wskaźnik do 10%, wtedy byłby zgodny z zaleceniami WHO. Dla porównania, w Niemczech wskaźnik ten wynosi 7%, a w Korei Południowej – 3%. 

Źródło: TVN24, New York Times

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.