O TYM SIĘ MÓWI

Polska nie jest gotowa na luzowanie ograniczeń? Ostrzeżenie naukowców z Harvardu

Jakie warunki muszą być spełnione?

Redakcja VIVA! 21 kwietnia 2020 09:45

Na całym świecie wykryto już blisko 2,5 miliona przypadków zakażenia koronawirusem, w tym ponad 170 tysięcy śmiertelnych. Pomimo niepewnej sytuacji, związanej z pandemią choroby Covid-19, niektóre kraje decydują się na luzowanie wcześniej ustalonych obostrzeń. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda ostrzegają, że przed tym należy wykonać odpowiednią ilość testów.

Koronawirus: luzowanie obostrzeń

Jak informuje dziennik The New York Times, naukowcy z Uniwersytetu Harvarda szacują, że Stany Zjednoczone – obecnie najbardziej zagrożony kraj – muszą do połowy maja wykonywać od 500 000 do 700 000 testów dziennie, jeśli planują luzowanie obostrzeń. To o trzy razy więcej, niż robią obecnie.

Bazując na tych wnioskach, w Polsce należałoby przeprowadzać ponad 58 tysięcy testów dziennie. To ponad pięć razy więcej niż obecnie – z danych Ministerstwa Zdrowia wynika bowiem, że w ostatnich dniach wykonywano około 10 tysięcy testów dziennie.

W USA 20% wszystkich testów ma wynik pozytywny, co według naukowców jest zbyt wysokim wskaźnikiem. „To wskazuje, że prawdopodobnie wciąż pozostaje sporo osób zakażonych, którym jeszcze nie wykonano testów. A podstawowym kryterium luzowania obostrzeń jest identyfikacja jak największej liczby zarażonych osób i ich izolacja”, zauważył Ashish Jha z Harvard Global Health Institute.

Profesor dodał, że większa ilość testów może zmniejszyć ten wskaźnik do 10%, wtedy byłby zgodny z zaleceniami WHO. Dla porównania, w Niemczech wskaźnik ten wynosi 7%, a w Korei Południowej – 3%. 

Źródło: TVN24, New York Times

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.