Koronawirus, maseczka
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce: rewolucja w gospodarce i nie tylko! Co czeka nas od 20 kwietnia?

Poznaj kolejne zasady wprowadzone przez rząd

Rafał Kowalski 16 kwietnia 2020 19:15
Koronawirus, maseczka
Fot. Adobe Stock

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce wykryto już prawie osiem tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 314 osób zmarło, a 774 wyzdrowiały. Z powodu pandemii Covid-19, rząd zdecydował się na wprowadzenie konkretnych zasad, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa w naszym kraju. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał ostatnio w RMF FM, że od 20 kwietnia planowane jest tzw. odmrażanie gospodarki, a premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś o luzowaniu niektórych z obowiązujących ograniczeń.

Koronawirus w Polsce: kolejne zasady ogłoszone przez rząd

„Musimy między kolejnymi etapami mieć możliwość oceny sytuacji. Jak szybko czy wolno te etapy będą następowały, musimy oceniać z punktu widzenia liczby chorych, wzrastającej – bo będzie wzrastała – liczby zachorowań”, poinformował Łukasz Szumowski w Faktach po Faktach na antenie TVN24. Dodał, że „trochę oddechu dla nas wszystkich w tym pewnym poluzowaniu będzie”, ale zauważył, że „nasz etap epidemii jeszcze stosunkowo wczesny”.

Od 16 kwietnia obowiązuje nas nakaz zakrywania nosa i ust przy każdym wyjściu z domu. „Musimy powoli, w sposób bezpieczny wracać do rzeczywistości, ale zachować środki, które pozwolą nam ograniczyć wirusa”, mówił Łukasz Szumowski podczas konferencji, zwołanej 9 kwietnia. „Od przyszłego czwartku wprowadzimy obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej”, argumentował minister zdrowia swoją decyzję i dodał, że dzięki temu chronimy nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych.

Koronawirus w Polsce: nowe obostrzenia. Konferencja premiera 16.04

W czwartkowe popołudnie, 16 kwietnia, odbyła się kolejna konferencja premiera oraz ministra zdrowia. Podczas niej Mateusz Morawiecki ogłosił, że już za kilka dni rozpoczyna się nowy etap stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. Przedstawił również plan odmrażania gospodarki.

Od 20 kwietnia zostanie wprowadzony etap pierwszy. Złagodzone zostają zasady obowiązujące handel – w sklepach do 100 mkw ma być możliwość obsługi czterech klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 mkw – ma być dopuszczana jedna osoba na 15 mkw. Pracownicy sklepów mają być poddawani kontroli temperatury. Podobna zasada ma obowiązywać w kościołach, a także w trakcie pogrzebów. Jeśli chodzi o wesela i inne obrzędy - tu dotychczasowe zasady nadal obowiązują, lecz minister zdrowia zasugerował, że może się to niebawem zmienić. Ponadto zwiększona zostanie możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych - zniesione będą restrykcje dotyczące obecności w lasach oraz parkach. Place zabaw jednak pozostają zamknięte.

Łukasz Szumowski odniósł się również do funkcjonowania centrów handlowych: „Możliwość korzystania z galerii handlowych będziemy sukcesywnie zwiększali, ale w reżimie sanitarnym ilości osób na przestrzeń handlową, zasłaniania twarzy, dystansowania się, dezynfekcji”.

Kolejne zarządzenia rząd przedstawi w przyszłym tygodniu. Będą one najprawdopodobniej dotyczyć drugiego etapu luzowania restrykcji. Wówczas rząd zamierza przywrócić rzemiosło, potem handel, a na końcu usługi. Premier mówił: „Na samym końcu usługi typu salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji - tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem i ta możliwość transmisji jest bardzo wysoka”.

Wprowadzone wcześniej obostrzenia wciąż obowiązują:

 • Nakaz zachowania dwumetrowego dystansu wobec siebie po wyjściu z domu. Chodzi nie tylko o przypadkowych przechodniów, ale i o członków rodzin. Także podczas spacerów przy miejscu zamieszkania obowiązuje zasada zachowania wskazanego wyżej odstępu. Odstępstwem od reguły jest sytuacja, gdy rodzic idzie z dzieckiem albo opiekun porusza się z osobą niepełnosprawną.
 • Osoby niepełnoletnie nie mogą wychodzić z domów bez osoby dorosłej. Od 20 kwietnia nie dotyczy to osób powyżej 13 roku życia.
 • Zamknięte są wszystkie gabinety fryzjerskie, studia tatuażu, itp. Odwołane też są wszystkie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne, które nie są konieczne.
 • Każda osoba ma obowiązek zakładać rękawiczki przed wyjściem na zakupy. Sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek zapewnić wspomniane rękawiczki klientom. Jeśli jednak możemy mieć swoje - premier prosi o zakładanie ich już w domu.
 • W godzinach 10-12 wszystkie drogerie, sklepy i apteki mogą wpuszczać i obsługiwać jedynie seniorów, czyli osoby powyżej 65. roku życia.
 • W weekendy pozostają zamknięte sklepy budowlane.
 • Zachowany dystans między pracownikami w miejscach, w których praca zdalna nie wchodzi w grę, musi wynosić minimum 1,5 metra.
 • Zamknięte pozostają wszystkie hotele i pensjonaty z wyjątkiem miejsc, które są wykorzystywane dla ludzi objętych kwarantanną. Także zasadom nie podlegają rezerwacje będące częścią podróży służbowych.
 • Od pierwszego kwietnia obowiązują regulacje dotyczące osób przybywających z zagranicy. „Obowiązkowa kwarantanna dla osób, które mieszkają w domu z osobą przebywającą w kwarantannie. Co najmniej dwutygodniowa”, zapowiedział premier.
 • Zachowanie połowy miejsc wolnych ma dotyczyć nie tylko transportu publicznego, ale i przewozów prywatnych.
 • Przesunięto testy ośmioklasisty, zawodowe i maturalne – nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu. Ich termin zostanie podany na minimalnie 3 tygodnie przed nową datą egzaminów.
 • Do 26.04 wydłużono zamknięcie szkół, lotnisk, granic (do 3 maja). Przekroczenie ich jest możliwe tylko, gdy dana osoba przejdzie obowiązkową kwarantannę.
 • Imprezy masowe są zakazane do odwołania.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.