O TYM SIĘ MÓWI

Amerykański instytut podał nowe przewidywania dotyczące koronawirusa w Polsce!

Tak dobrych wieści się nie spodziewaliśmy

Rafał Kowalski 18 kwietnia 2020 16:18

Ponad 8 tysięcy zakażonych pacjentów i prawie 400 zgonów – taki bilans dotyczący koronawirusa rano podało ministerstwo zdrowia. Jak wiele osób umrze w Polsce przez epidemię? Ilu będzie wszystkich zarażonych? I kiedy nastąpi dzień ze szczytem zachorowań? To wszystko wyliczył na początku kwietnia The Institute for Health Metrics and Evaluation. Teraz zmieniono wynik.

Dane liczbowe dotyczące koronawirusa w Polsce – przewidywania

Amerykański instytut założony 13 lat temu przez Billa Gatesa obliczył na podstawie najnowszych danych spływających z każdego państwa, ile osób w danym kraju stanie się ofiarami koronawirusa. Każda śmierć jest informacją smutną i przygnębiającą, jednak na tle innych krajów, Polska wciąż ma szansę szybko wygrać z epidemią...

W komunikacie opublikowanym na stronie IHME 7 kwietnia podano, że szczyt zachorowań osiągniemy w Polsce 24 kwietnia. Dziś zmieniono jednak te przewidywania i według naukowców najgorszy moment epidemii w naszym kraju... mamy już za sobą!

Najwięcej osób zastanawia się jednak, ile ofiar śmiertelnych zbierze koronawirus. Naukowcy IHME, z danych którego korzysta między innymi Biały Dom, obliczyli 7 kwietnia, że przy zachowaniu obowiązujących w Polsce zasad na COVID-19 umrze od 1233 do 2956 osób. Teraz tę informację również zmieniono! Najnowsze obliczenia dały wynik 646 zgonów. Naukowcy widzą więc dla nas dużą szansę na szybszą, niż zakładano początkowo, wygraną z koronawirusem. Według IHME prawdopodobnie już w połowie maja będziemy mogli uznać, że jesteśmy bezpieczni.

Dobrą informacją jest ta, że przy tych wyliczeniach absolutnie nie zabraknie dla pacjentów łóżek w szpitalach. Inaczej ma się sytuacja np. w Wielkiej Brytanii, gdzie miejsc dla potrzebujących leczenia nie będzie, a na początku sierpnia liczba zgonów sięgnie 66 tysięcy. 

Koronawirus, Nowy Jork
Fot. Getty Images

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?