koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Nowe odkrycia o koronawirusie! Jest bardziej podstępny, niż można się spodziewać

Naukowcy wciąż dochodzą do nowych wniosków!

Redakcja VIVA! 16 października 2020 06:55
koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

Koronawirus sieje spustoszenie w całej Europie! Większość państw wprowadza co raz to bardziej zaostrzone restrykcje na fali nieustannie nabierającego tempa wzrostu zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Również w Polsce rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń. Od soboty, 17 października aż 70% ludności naszego kraju objęte zostanie czerwoną strefą. Oznacza to m.in. zamknięcie szkół czy też zakaz zgromadzeń w grupie większej niż 10 osób. Okazuje się, że według najnowszych badań, koronawirus jest bardziej podstępny, niż mogłoby się wydawać. Dowiedz się, co odkryli zarówno polscy, jak i zagraniczni naukowcy!

Koronawirus w Polsce i na świecie - cichy zabójca

Według międzynarodowego zespołu naukowców MOCOS, liczba niewykrytych zakażeń koronawirusem w Polsce może być większa od tych potwierdzonych nawet dziesięciokrotnie!  "Możemy się spodziewać, że dziennie w Polsce tak naprawdę mamy trzydzieści parę do czterdziestu tysięcy nowych infekcji", twierdzi z kolei prof. dr hab. Andrzej Fal. Spowodowane jest to przede wszystkim faktem, że chorobę COVID-19 można przejść łagodnie lub nawet bezobjawowo. Nie oznacza to jednak, że koronawirus nie może wywrzeć wpływu na nosicielach. 

Polscy lekarze przyznają, że nigdy jeszcze nie mieli do czynienia z tak podstępnym wirusem. Pomimo że większość zakażonych przechodzi COVID-19 łagodnie lub nawet bezobjawowo, w ich organizmach nadal zachodzą niepokojące zmiany. "Nie widać u nich dużych duszności, a jak popatrzymy na parametry życiowe albo badania obrazowe, to jesteśmy absolutnie przerażeni", mówił dla Faktów TVN-u prof. dr hab. Wojciech Szczeklik. Chodzi tutaj o powikłania zdrowotne, takie jak nadmierne zmęczenie, niewydolność układów oddechowego, krwionośnego czy nawet zaniki pamięci!

"Zapominają takich najprostszych rzeczy, najprostszych słów. W tej chwili będziemy też tych pacjentów badać neurologicznie", mówił reporterce Faktów dr Michał Chudzik. Zanik pamięci to jedno z najnowszych powikłań zdrowotnych, na które narzekają pacjenci zakażeni koronawirusem. 

Szpital, chore dziecko, przykładowe
Fot. Unsplash

Koronawirus w Polsce i na świecie - reinfekcja

Od początku pandemii wiadomo było, że wirusem SARS-CoV-2 można zakazić się ponownie. Naukowcy z harvardzkiego uniwersytetu udowodnili, że przeciwciała wytworzone w organizmie po przebyciu COVID-19 mogą chronić przed reinfekcją do 4 miesięcy od pierwotnego zakażenia. Wyniki badań naukowców z Harvard Medical School oraz Massachusetts General Hospital opublikowane zostały na łamach Science Immunology.

Na podstawie eksperymentów przeprowadzonych na 343 pacjentach odkryli oni, że organizm ludzki jest wstanie wytwarzać przeciwciała neutralizujące działanie koronawirusa nie dłużej, niż właśnie przez 4 miesiące. Badania te są dowodem na to, jak trudnym i skomplikowanym procesem są starania opracowania szczepionki na COVID-19.  

czy-koronawirus-zmutowal
Fot. adobe.stock.com

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.