Film Kler, Janusz Gajos
Fot. Materiały promocyjne Kino Świat
O TYM JEST GŁOŚNO

Jedno z polskich kin nie wyświetli Kleru. Widzowie są oburzeni!

„To skandal! Co za zaścianek…”

Rafał Kowalski 25 września 2018 09:57
Film Kler, Janusz Gajos
Fot. Materiały promocyjne Kino Świat

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego jeszcze nie miał w kinach swojej premiery, a już wywołuje ogromne kontrowersje. Część internautów bez oglądania Kleru wyraziło już radykalne opinie na jego temat. Choć przy pisaniu recenzji zapoznać się z obrazem byłoby warto… Niestety, nie wszyscy będą mieli taką okazję. Jedno z kin najprawdopodobniej nie wyświetli u siebie Kleru w ogóle!

Kino w Ostrołęce nie zagra Kleru

Problem z seansami filmu Smarzowskiego będą mieli mieszkańcy Ostrołęki. Jak informują dziennikarze jednego z lokalnych portali, tamtejsze kino Jantar nie planuje w repertuarze zaplanowanym na ostatnie dni września umieścić Kleru. Istnieją też przesłanki by sądzić, że i w październiku film nie zostanie dopisany do listy premier.

„Dzwoniłem do kina "Jantar", żeby dowiedzieć się czy będą seanse filmu "Kler" Smarzowskiego. Jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy pani poinformowała mnie, że filmu w naszym kinie nie będzie można wcale zobaczyć. Aż mnie zatkało. Na pytanie "dlaczego?" - pani odpowiedziała, że trzeba zapytać kierownictwo. Dlaczego kino nie planuje emisji filmu znakomitego polskiego reżysera jakim jest Wojciech Smarzowski? Oglądalność będzie olbrzymia, więc dlaczego kino nie chce zarobić?”, napisał czytelnik strony Moja Ostrołęka i dodał, że jest oburzony. „Dla mnie to jest skandal! Co za zaścianek!”, czytamy w wiadomości opublikowanej na lokalnym portalu.

Okazuje się, że to nie pierwszy przypadek, kiedy władze miejscowego kina nie puszczą kontrowersyjnego filmu. Kilka lat temu w Ostrołęce nie było żadnego seansu 50 twarzy Greya. Kierownictwo Jantaru tłumaczyło wtedy, że decyzja jest podyktowana zbyt dużymi oczekiwaniami dystrybutora. Ten jednak zaprzeczył, jakoby w ogóle prowadzone były jakieś rozmowy z przedstawicielami kina. Ostatnie kierownik placówki przeprosił za to, że kłamał.

W sprawie Kleru znaczący kamyczek do sprawy dorzuciło także Do rzeczy, które poinformowało na swojej stronie, że Ostrołęckie Centrum Kultury, w którym mieści się kino, podlega prezydentowi miasta Januszowi Kotowskiemu. A ten z wykształcenia jest teologiem, a politycznie związany jest z Prawem i Sprawiedliwością. Czy decyzja o niewyświetlaniu filmu Smarzowskiego ma podłoże polityczne?

Tego oficjalnie nie wiadomo... Jedno jest jednak pewne – widzowie z Ostrołęki, którzy będą chcieli wybrać się na seans Kleru muszą udać się do sąsiedzkiej Łomży. Mamy nadzieję, że jedyny taki przypadek w Polsce, w którym cenzuruje się sztukę i ogranicza do niej dostęp w tak bezpardonowy sposób.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez karolina korwin piotrowska (@karolinakp)

 

Janusz Gajos, film Kler Wojciecha Smarzowskiego, Wojciech Smarzowski
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.