Kazimierz Kutz
Fot. Wojciech Olszanka/East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Kazimierz Kutz trafił do szpitala. Jest stan jest bardzo poważny

Wybitny śląski reżyser ma 89 lat...

Weronika Kostyra 26 listopada 2018 15:05
Kazimierz Kutz
Fot. Wojciech Olszanka/East News

Kazimierz Kutz, wybitny śląski reżyser trafił do szpitala w podwarszawskim Józefowie. Od pewnego czasu przebywał w domu opieki, jednak stan jego zdrowia znacznie się pogorszył. Artysta ma 89 lat.

Kazimierz Kutz w szpitalu. Jaki jest jego stan?

Jak podaje Dziennik Zachodni, reżyser już wcześniej trafiał do szpitala. Tej niedzieli podjęto jednak decyzję o przeniesienie reżysera do szpitala z oddziałem geriatrycznym znajdującego się przy domu opieki. Jego stan jest podobno bardzo ciężki. Informację potwierdził aktor Olgierd Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich.

Kazimierz Kutz jest jednym z bardziej cenionych polskich reżyserów. Urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach, obecnie dzielnicy Katowic. W 1955 roku ukończył łódzką Szkołę Filmową i rozpoczął pracę u boku Andrzeja Wajdy. Był jego asystentem, a później drugim reżyserem. Najbardziej znane filmy Kazimierza Kutza to tryptyk śląski: Sól ziemi czarnej, Perła w koronie oraz Paciorki jednego różańca. Jest też założycielem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Kazimierz Kutz jest nie tylko artystą, ale też politykiem. Był senatorem, wicemarszałkiem Senatu i posłem. Przez całe życie był jest mocno związany ze swoją małą ojczyzną – Śląskiem. Sześć z jego filmów opowiada o Górnym Śląsku. Jest też miłośnikiem i propagatorem kultury śląskiej. W plebiscycie Gazety Wyborczej na najwybitniejszego żyjącego Ślązaka XX wieku zajął trzecie miejsce. 

Kazimierz Kutz
Fot. Wojciech Olszanka/East News

Kazimierz Kutz na 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Fot. ONS

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?