O TYM SIĘ MÓWI!

Kontrowersyjna decyzja Radia Gdańsk. Choć Kler wzbudził zachwyt, nie zdobędzie nagrody!

Film Smarzowskiego znów w ogniu krytyki

Gabriela Czernecka 21 września 2018 21:17

Radio Gdańsk odwołuje nagrodę dla filmu Kler na festiwalu w Gdyni. Rano stacja informowała, że faworytem do nagrody Złotego Klakiera jest najnowszy film Smarzowskiego, którego widzowie oklaskiwali na festiwalu filmowym przez ponad jedenaście minut. To rekord podczas tegorocznego festiwalu wśród konkursowych tytułów. Mimo to film nie dostanie tradycyjnej nagrody Złotego Klakiera. Dlaczego?

Kler: film Smarzowskiego - kontrowersje

Film Kler Smarzowskiego od samego początku wzbudzał masę kontrowersji. Po jego emisji podczas festiwalu filmowego w Gdyni nie mogło być inaczej. Kler był z pośród Konkursu Głównego najdłużej oklaskiwanym filmem. Widzowievbili brawo... przez ponad 11 minut!

Dla wszystkich zgromadzonych decyzja o tym, jaki film otrzyma nagrodę Złotego Klakiera była oczywista. Jak się jednak okazuje, nie do końca.... Czym jest nagroda Złotego Klakiera? To nagroda przyznawana przez Radio Gdańsk filmowi, po którego projekcji w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni najdłużej trwały oklaski publiczności. 

Kler nie dostanie Złotego Klakiera

Nagrodę wręczano od 1994 roku. Jeszcze dzisiejszego poranka prezes rozgłośni, Dariusz Wasilewski, informował, że nagroda najprawdopodobniej trafi do filmu Kler. Przez ostatnie kilka dni stacja informowała o przebiegu konkursu i wyliczała minuty oklaskiwania obejrzanych dotychczas filmów. Choćby Zimna Wojna Pawlikowskiego oklaskiwana była przez siedem minut, a film Kamerdyner Filipa Bajona ponad sześć minut.

Kler Smarzowskiego okazał się być jednak bezkonkurencyjny. Decyzja, że to właśnie ta produkcja zyska Złotego Klakiera wydawała się być oczywista. Niestety, kilka godzin później... decyzję o przyznaniu nagrody zmieniono! Dlaczego?

„W związku z zaistniałą sytuacją, uniemożliwiającą obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów długości oklasków publiczności po poszczególnych pokazach filmów, prezentowanych podczas trwającego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, po konsultacji z Kolegium redakcyjnym Radia Gdańsk, podjąłem decyzję o nieprzyznawaniu w tym roku nagrody Złotego Klakiera”, poinformował Wasilewski.

Oficjalnym powodem jest więc problem, polegający na tym, że nie można zmierzyć czasu oklasków po poszczególnych filmach. Czy jest też wersja nieoficjalna? Film Kler Smarzowskiego od samego początku wzbudzał kontrowersje. Premiera Kleru w Gdyni była bardzo oczekiwana, a sama produkcja jeszcze przed premierą wzbudzała spore kontrowersje.

Smarzowski, pytany o to, jakie przesłanie ma dla widzów Kleru, odpowiedział, że wszystko, co miał do powiedzenia, zawarł w filmie: „Chciałbym, żeby finanse kościoła były przezroczyste i żeby pedofile w sutannach zostali skazani, żeby kościół nie ukrywał pedofilii”, wyznał. Wśród dziennikarzy, jak i publiczności, która miała okazję oglądać film panuje przekonanie, że jest to film „potrzebny, mocny i ważny”. Mimo to, nagrodzony nie zostanie...   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez karolina korwin piotrowska (@karolinakp)

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.