Rafał Trzaskowski z mamą, Teresa Trzaskowska
Fot. Instagram Rafała Trzaskowskiego
O TYM SIĘ MÓWI

Rafał Trzaskowski zamieścił w sieci wzruszające wspomnienie z okazji Dnia Matki

Teresa Trzaskowska zmarła w zeszłym roku. Kim była?

Rafał Kowalski 26 maja 2020 11:59
Rafał Trzaskowski z mamą, Teresa Trzaskowska
Fot. Instagram Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski zajęty jest przygotowaniami do kampanii wyborczej, po której chciałby zostać prezydentem Polski. Zarządzający Warszawą 48-latek nie zapomniał jednak dziś o swojej mamie, której zawdzięcza jak każdy z nas bardzo wiele. Polityk zamieścił w sieci wzruszające zdjęcie ze swojego dzieciństwa. Niestety, Rafał Trzaskowski pierwszy raz nie będzie mógł złożyć życzeń mamie, ponieważ zmarła ona pod koniec czerwca 2019 roku.

Kim była Teresa Trzaskowska, mama Rafała Trzaskowskiego?

Na Instagramie i Facebooku Rafała Trzaskowskiego pojawiła się dziś czarno-biała fotografia, na której Teresa Trzaskowska trzyma na rękach kilkuletniego przyszłego prezydenta Warszawy. „Mamo, tęsknię”, podpisał zdjęcie polityk, ponieważ od 11 miesięcy jego mama nie żyje. „24.06 odeszła od nas moja Mama, straciliśmy z bratem najlepszego przyjaciela”, pisał rok temu w sieci Rafał Trzaskowski. Pani Teresa spoczęła Cmentarzu Wojskowym na Powązkach obok swojego męża Andrzeja, który nie żyje od 1998 roku.

Pani Teresa Trzaskowska, z domu Arens, dwukrotnie była zamężna. Najpierw z inżynierem Marianem Fersterem. To z tego związku narodził się starszy, przyrodni brat Rafała Trzaskowskiego – Piotr. Dopiero później narodziła się miłość Pani Teresy i jednego z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu – Andrzeja Trzaskowskiego. Para poznała się w Krakowie, gdzie w podziemiach przy ulicy Retoryka odbywały się spotkania miłośników muzyki jazzowej. To tam Andrzej Trzaskowski grywał na akordeonie i fortepianie.

Tak jak i poznanie, niezwykły był ślub pary. „W Piwnicy Pod Baranami, która zaczęła działać w 1956 roku, Teresa Ferster razem z Zofią Lach (późniejszą Komedową) prowadziła bar. W 1958 roku odbył się w Krakowie słynny podwójny ślub jazzowy: Krzysztofa Komedy Trzcińskiego i Zofii Lach oraz Andrzeja Trzaskowskiego i Teresy Ferster. W urzędzie stanu cywilnego marsz weselny zagrało sześciu saksofonistów, zaś przyjęcie w klubie przy ul. św. Marka miało huczny charakter – zostało przerwane wybuchem podłożonej dla żartu petardy”, czytamy we wspomnieniu Pawła Bordowskiego z JazzForum.

Niedługo później Teresa i Andrzej Trzaskowscy wyprowadzili się do Warszawy, gdzie w 1972 roku urodził się Rafał Trzaskowski. Rodzina mieszkała na Nowym Mieście przy ulicy Freta. O pani Teresie znów zrobiło się głośno, kiedy podczas kampanii w 2018, przeciwnicy polityczni jej syna próbowali ją oczernić. „W kampanii samorządowej ludzie z PiS szukali brudów, rozmawiali nawet z moimi studentkami. Wyciągnęli jakieś informacje z IPN i próbowali z mojej matki robić agentkę Służby Bezpieczeństwa. Matki, która wtedy była w ostatnich dniach życia, ciężko chora na parkinsona, nie mogła się obronić. Widziałem, że te oskarżenia do niej dotarły, bo ostatnie dni były bardzo trudne…”, mówił prezydent Trzaskowski w ostatnim wywiadzie dla Magazynu Świątecznego.

Przez ostatnie lata życia Teresa Trzaskowska ciężko chorowała na Parkinsona. Zmarła 24 czerwca 2019 roku. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mamo – tęsknię! ❤️

Post udostępniony przez Rafał Trzaskowski (@trzaskowskirafal)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mamo, dziękuję za 47 lat 😊

Post udostępniony przez Rafał Trzaskowski (@trzaskowskirafal)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…