Iwona Blecharczyk, otrzymała Barbie Shero 2019
Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER
O NIEJ SIĘ MÓWI

Od 8 lat prowadzi TIRa i została za to nagrodzona. Poznaj historię Iwony Blecharczyk!

Wcześniej takie samo wyróżnienie przypadło Martynie Wojciechowskiej

Rafał Kowalski 6 marca 2019 20:57
Iwona Blecharczyk, otrzymała Barbie Shero 2019
Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

Od czterech lat firma Mattel produkująca lalki Barbie nagradza wyjątkowe kobiety z całego świata. Wyróżnienie polega na stworzeniu lalki podobnej do osoby, która zrywa ze stereotypami i udowadnia innym przedstawicielkom płci pięknej, że mogą być kim chcą bez względu na wszystko. W tym roku swoją podobiznę zaklętą w 29-centymetrowej figurce, otrzymała Iwona Blecharczyk.

Kim jest Iwona Blecharczyk?

Laureatka tytułu Barbie Shero 2019 (shero to żeński odpowiednik angielskiego słowa hero, czyli bohater) ma 32 lata i na co dzień jest zawodowym kierowcą transportu specjalistycznego wielkogabarytowego, czyli prowadzi tira. Pochodząca z podkarpackiej wsi Kosztowa Iwona Blecharczyk w swoim życiu była też krawcową, kierowcą busa i, zgodnie z ukończonymi studiami, nauczycielką języka angielskiego.

Praca w szkole nie dawała jej jednak satysfakcji. „Pomyślałam, że jeśli czegoś nie zrobię, to utknę w szkole na dobre, unieszczęśliwiając siebie i uczniów. Wtedy już wiedziałam, że chcę jeździć TIR-ami. Zainwestowałam 10 tys. zł i w ciągu roku szkolnego zrobiłam wymagane kursy. Wcześniej nie prowadziłam ciężarówek czy dużych autobusów, ale egzamin zdałam bez większych problemów”, mówiła Blecharczyk w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Droga do spełnienia marzeń wciąż była jednak dla Pani Iwony ciężka. Kobieta czekała długi czas, zanim któraś z firm zechciała ją zatrudnić. W męskim świecie kierowców ciężarówek, była często traktowana jak dziwoląg. Na szczęście od ośmiu lat 32-latka może wykonywać swój zawód z przyjemnością. Co więcej, Iwona Blecharczyk, która sama siebie nazywa Trucking Girl, relacjonuje swoje podróże na YouTubie. Jej konto śledzi aż 250 tysięcy osób!

Podczas wręczania lalki Barbie ze swoją podobizną pani Iwona nie kryła wzruszenia. Również w sieci pasjonatka tirów napisała kilka wzruszających słów. „Nigdy nie pracowałam dla nagród, ale to wyróżnienie zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Wczoraj w Warszawie odebrałam wyróżnienie Barbie Shero. To piękna kampania, która pomaga dziewczynkom na całym świecie uwierzyć, że mogą być kim chcą :) Na początku naprawdę myślałam, że to jakiś żart, że w tym roku to ja jestem Shero :D to dla mnie przeogromny zaszczyt znaleźć się w gronie tak wybitnych kobiet”, czytamy na Instagramie.

Pani Iwona jest drugą po Martynie Wojciechowskiej Polką, która otrzymała tę wyjątkową nagrodę. Innymi laureatkami były też: Nicola Adams, mistrzyni bokserska; Sara Gama, piłkarka czy Lorena Ochoa, golfistka.

Zobacz, jak Iwona Blecharczyk cieszyła się z nagrody. Serdecznie gratulujemy!  

Iwona Blecharczyk, otrzymała Barbie Shero 2019
Fot. Materiały prasowe

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Iwona Blecharczyk (@iwonablecharczyk_official)

Martyna Wojciechowska pierwsza polska Barbie
Fot. Mateusz Stankiewicz/VIVA!

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.