Fot. Zuza Krajewska/LAF AM
URODZINY GWIAZD

Kazimiera Szczuka kończy 51 lat. Co wiemy o znanej krytyczce?

Sabina Zięba 22 czerwca 2017 20:30
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Kazimiera Szczuka urodziła się 22 czerwca 1966 roku w Warszawie, jako córka adwokata i działacza opozycji w PRL-u oraz lekarki. Od momentu ukończenia Uniwersytetu Warszawskiego jest związana z dziennikarstwem. Przez lata pisywała do "Gazety Wyborczej", czy "Pisma Ośrodka Informacji Środowisk Kobiecych", by wreszcie zadebiutować w wieku 35 lat w Telewizji Polskiej. Prowadziła wówczas dwa programy - Dobre książki, wraz z Witoldem Beresiem i Tomaszem Łubieńskim, natomiast po zakończeniu jego emisji przez kolejne 3 miesiące - Pegaz. Jednak dopiero Najsłabsze ogniwo przyniosło jej sporą popularność.

Polecamy też: Feministki i skandalistki. Czym szokowały Janion, Szczuka, Czubaszek i Bakuła?

Często możemy ją zobaczyć w różnych programach telewizyjnych. Zdarzyło jej się już wystąpić w "Top Model", "Kocham Cię Polsko!" czy "Milionerach". Do dziś napisała również pięć książek. Pierwszą z nich, "Kopciuszek, Frankenstein i inne", wydała już w 2001 roku. Co ciekawe, dziennikarka udzielała się także w polityce. Była wśród założycieli partii Zieloni 2004, z której po pewnym czasie wystąpiła, podobnie jak później z Twojego Ruchu. W 2014 roku starała się również o mandat europosłanki podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Polecamy też: Krystyna Janda: „Zgubiłam sukienkę!”. Czyli wszystkie sekrety festiwalu w Cannes! EKSLUZYWNE WIDEO

W przeciągu swojej kariery, Kazimiera Szczuka zasłynęła również ciętym językiem oraz kontrowersyjnymi opiniami. O sobie w New York Times powiedziała: "Nienawidzą mnie, bo jestem Żydówką i feministką, zwłaszcza feministką".

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.