Fot. Zuza Krajewska/LAF AM
URODZINY GWIAZD

Kazimiera Szczuka kończy 51 lat. Co wiemy o znanej krytyczce?

Sabina Zięba 22 czerwca 2017 20:30
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Kazimiera Szczuka urodziła się 22 czerwca 1966 roku w Warszawie, jako córka adwokata i działacza opozycji w PRL-u oraz lekarki. Od momentu ukończenia Uniwersytetu Warszawskiego jest związana z dziennikarstwem. Przez lata pisywała do "Gazety Wyborczej", czy "Pisma Ośrodka Informacji Środowisk Kobiecych", by wreszcie zadebiutować w wieku 35 lat w Telewizji Polskiej. Prowadziła wówczas dwa programy - Dobre książki, wraz z Witoldem Beresiem i Tomaszem Łubieńskim, natomiast po zakończeniu jego emisji przez kolejne 3 miesiące - Pegaz. Jednak dopiero Najsłabsze ogniwo przyniosło jej sporą popularność.

Polecamy też: Feministki i skandalistki. Czym szokowały Janion, Szczuka, Czubaszek i Bakuła?

Często możemy ją zobaczyć w różnych programach telewizyjnych. Zdarzyło jej się już wystąpić w "Top Model", "Kocham Cię Polsko!" czy "Milionerach". Do dziś napisała również pięć książek. Pierwszą z nich, "Kopciuszek, Frankenstein i inne", wydała już w 2001 roku. Co ciekawe, dziennikarka udzielała się także w polityce. Była wśród założycieli partii Zieloni 2004, z której po pewnym czasie wystąpiła, podobnie jak później z Twojego Ruchu. W 2014 roku starała się również o mandat europosłanki podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Polecamy też: Krystyna Janda: „Zgubiłam sukienkę!”. Czyli wszystkie sekrety festiwalu w Cannes! EKSLUZYWNE WIDEO

W przeciągu swojej kariery, Kazimiera Szczuka zasłynęła również ciętym językiem oraz kontrowersyjnymi opiniami. O sobie w New York Times powiedziała: "Nienawidzą mnie, bo jestem Żydówką i feministką, zwłaszcza feministką".

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.