Fot. Zuza Krajewska/LAF AM
URODZINY GWIAZD

Kazimiera Szczuka kończy 51 lat. Co wiemy o znanej krytyczce?

Sabina Zięba 22 czerwca 2017 20:30
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Kazimiera Szczuka urodziła się 22 czerwca 1966 roku w Warszawie, jako córka adwokata i działacza opozycji w PRL-u oraz lekarki. Od momentu ukończenia Uniwersytetu Warszawskiego jest związana z dziennikarstwem. Przez lata pisywała do "Gazety Wyborczej", czy "Pisma Ośrodka Informacji Środowisk Kobiecych", by wreszcie zadebiutować w wieku 35 lat w Telewizji Polskiej. Prowadziła wówczas dwa programy - Dobre książki, wraz z Witoldem Beresiem i Tomaszem Łubieńskim, natomiast po zakończeniu jego emisji przez kolejne 3 miesiące - Pegaz. Jednak dopiero Najsłabsze ogniwo przyniosło jej sporą popularność.

Polecamy też: Feministki i skandalistki. Czym szokowały Janion, Szczuka, Czubaszek i Bakuła?

Często możemy ją zobaczyć w różnych programach telewizyjnych. Zdarzyło jej się już wystąpić w "Top Model", "Kocham Cię Polsko!" czy "Milionerach". Do dziś napisała również pięć książek. Pierwszą z nich, "Kopciuszek, Frankenstein i inne", wydała już w 2001 roku. Co ciekawe, dziennikarka udzielała się także w polityce. Była wśród założycieli partii Zieloni 2004, z której po pewnym czasie wystąpiła, podobnie jak później z Twojego Ruchu. W 2014 roku starała się również o mandat europosłanki podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Polecamy też: Krystyna Janda: „Zgubiłam sukienkę!”. Czyli wszystkie sekrety festiwalu w Cannes! EKSLUZYWNE WIDEO

W przeciągu swojej kariery, Kazimiera Szczuka zasłynęła również ciętym językiem oraz kontrowersyjnymi opiniami. O sobie w New York Times powiedziała: "Nienawidzą mnie, bo jestem Żydówką i feministką, zwłaszcza feministką".

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.