Co było przyczyną tragedii?

Olga Figaszewska 29 października 2018 12:25

W poniedziałek doszło do tragicznej katastrofy. Indonezyjski samolot pasażerski linii lotniczych Lion Air  rozbił się zaraz po starcie z lotniska w Dżakarcie. Maszyna spadła do morza na północ od wyspy Jawa. Zginęło 189 osób… Co było przyczyną tragedii?

Katastrofa samolotu w Indonezji. Co było przyczyną?

Do zdarzenia doszło około godziny 7.00 czasu lokalnego. Boeing 737 MAX 8 wyleciał z lotniska w Dżakarcie. Rejs odbywał się do miasta Pangkal Pinang na wyspie Bangka. Kilkanaście minut po starcie maszyna zniknęła z radarów. Wieży kontroli lotów udało się nawiązać kontaktu załogą samolotu.  Wiadomo, że chwilę przed katastrofą piloci poprosili o możliwość powrotu na lotnisko. „Kontrola ruchu lotniczego zezwoliła na to, ale zaraz potem utraciła kontakt z maszyną”, mówił rzecznik indonezyjskich służb żeglugi powietrznej, Yohanes Sirait.

W oficjalnym oświadczeniu, szef linii Lion Air wyznał, że maszyna już wcześniej miała problemy techniczne, jednak zostały one naprawione zgodnie z procedurami. „To był nowoczesny samolot. Dane na temat przebiegu lotu były przesyłane w czasie rzeczywistym. Najważniejsze pozostają jednak dane z czarnych skrzynek”, zaznaczył szef indonezyjskiego komitetu ds. bezpieczeństwa w transporcie, Soerjanto Tjahjono.

Na miejscu działają służby ratunkowe, które od rana prowadzą akcję poszukiwawczą. Znaleziono części wraku, przedmioty należące do ofiar, kamizelki ratunkowe…  Jak donoszą media wrak samolotu znajduje się na głębokości prawie 35 metrów. „Bazując na szczątkach znalezionych do tej pory, przewiduję, że nikt nie przeżył katastrofy”, mówił dyrektor indonezyjskiej agencji poszukiwawczej, Bambang Suryo. Na pokładzie znajdowało się 189 osób. W tym troje małych dzieci oraz ośmiu członków załogi, a także 20 pracowników indonezyjskiego Ministerstwa Finansów.

Prezydent Joko Widodo na specjalnej konferencji prasowej złożył wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin ofiar. Zaapelował o modlitwę i wsparcie. A także zlecił wszczęcie śledztwa w sprawie katastrofy. Na chwilę obecną nie wiadomo, co było jej przyczyną. Z pewnością wyjaśni to zapis czarnych skrzynek. Lecz wciąż nie zostały odnalezione... 

1/6
Katastrofa samolotu w Indonezji
Copyright @ ADEK BERRY/AFP/East News
1/6

2/6
Katastrofa samolotu w Indonezji
Copyright @ RESMI MALAU/AFP/East News
2/6

3/6
Katastrofa samolotu w Indonezji
Copyright @ RESMI MALAU/AFP/East News
3/6

4/6
Katastrofa samolotu w Indonezji
Copyright @ HADI SUTRISNO/AFP/East News
4/6

5/6
Katastrofa samolotu w Indonezji
Copyright @ AP/Associated Press/East News
5/6

6/6
Katastrofa samolotu w Indonezji
Copyright @ ADEK BERRY/AFP/East News
6/6

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.