O TYM SIĘ MÓWI

Katastrofa samolotu pasażerskiego w Indonezji! Nie żyje 189 osób!

Co było przyczyną tragedii?

Olga Figaszewska 29 października 2018 12:25

W poniedziałek doszło do tragicznej katastrofy. Indonezyjski samolot pasażerski linii lotniczych Lion Air  rozbił się zaraz po starcie z lotniska w Dżakarcie. Maszyna spadła do morza na północ od wyspy Jawa. Zginęło 189 osób… Co było przyczyną tragedii?

Katastrofa samolotu w Indonezji. Co było przyczyną?

Do zdarzenia doszło około godziny 7.00 czasu lokalnego. Boeing 737 MAX 8 wyleciał z lotniska w Dżakarcie. Rejs odbywał się do miasta Pangkal Pinang na wyspie Bangka. Kilkanaście minut po starcie maszyna zniknęła z radarów. Wieży kontroli lotów udało się nawiązać kontaktu załogą samolotu.  Wiadomo, że chwilę przed katastrofą piloci poprosili o możliwość powrotu na lotnisko. „Kontrola ruchu lotniczego zezwoliła na to, ale zaraz potem utraciła kontakt z maszyną”, mówił rzecznik indonezyjskich służb żeglugi powietrznej, Yohanes Sirait.

W oficjalnym oświadczeniu, szef linii Lion Air wyznał, że maszyna już wcześniej miała problemy techniczne, jednak zostały one naprawione zgodnie z procedurami. „To był nowoczesny samolot. Dane na temat przebiegu lotu były przesyłane w czasie rzeczywistym. Najważniejsze pozostają jednak dane z czarnych skrzynek”, zaznaczył szef indonezyjskiego komitetu ds. bezpieczeństwa w transporcie, Soerjanto Tjahjono.

Na miejscu działają służby ratunkowe, które od rana prowadzą akcję poszukiwawczą. Znaleziono części wraku, przedmioty należące do ofiar, kamizelki ratunkowe…  Jak donoszą media wrak samolotu znajduje się na głębokości prawie 35 metrów. „Bazując na szczątkach znalezionych do tej pory, przewiduję, że nikt nie przeżył katastrofy”, mówił dyrektor indonezyjskiej agencji poszukiwawczej, Bambang Suryo. Na pokładzie znajdowało się 189 osób. W tym troje małych dzieci oraz ośmiu członków załogi, a także 20 pracowników indonezyjskiego Ministerstwa Finansów.

Prezydent Joko Widodo na specjalnej konferencji prasowej złożył wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin ofiar. Zaapelował o modlitwę i wsparcie. A także zlecił wszczęcie śledztwa w sprawie katastrofy. Na chwilę obecną nie wiadomo, co było jej przyczyną. Z pewnością wyjaśni to zapis czarnych skrzynek. Lecz wciąż nie zostały odnalezione... ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.