Katarzyna Kolenda-Zaleska
Fot. Wojciech Olkusnik/East News
NIEZWYKŁE HISTORIE

Połączyła ich praca, potem przyjaźń, a na końcu głębokie uczucie. Oto historia Katarzyny Kolendy-Zaleskiej i jej męża 

„Taki scenariusz napisało życie”, wyjaśniała dziennikarka

Karol Sowa 19 marca 2023 16:03
Katarzyna Kolenda-Zaleska
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Ukończyła filologię polską w Krakowie, zaś pierwsze kroki dziennikarskie stawiała m.in. w „Gazecie Krakowskiej” i „Czasie Krakowskim”. Później Katarzyna Kolenda-Zaleska na dekadę związała się z Telewizją Polską. Nie wiedziała wówczas, że właśnie w tej instytucji pozna mężczyznę, z którym zwiąże się na całe życie... Z Grzegorzem Zaleskim na początku połączyły ją jedynie zobowiązania zawodowe. Później zaprzyjaźnili się aż wreszcie poczuli, że nie chcą bez siebie żyć. Doczekali się córki, której nadali imię Ania, mają z nią doskonałe relacje. Oto niezwykła historia Katarzyny Kolendy-Zaleskiej i jej męża.

Katarzyna Kolenda-Zaleska — dzieciństwo 

Katarzyna Kolenda-Zaleska wychowała się w Krakowie. Jej rodzice byli naukowcami, którzy włożyli całe serce w wychowanie swojej pociechy. „Dali mi korzenie i skrzydła. Korzenie trzymają mnie w pionie, a dzięki skrzydłom mogłam odfrunąć w swoją stronę”, wyznała. [cyt.pomponik.pl]. Ulubienica widzów doskonale pamięta swój piękny dom z ogrodem na krakowskich Plantach. Co ciekawe, na początku mieszkała tam z ukochanymi rodzicami oraz dziadkami. Do dzisiaj wspomina pyszne pierogi swojej babci. Niestety, z czasem młoda Katarzyna wraz z mamą i tatą przeprowadziła się na Błonia. Jej rodzice pracowali naukowo. Ojciec był specjalistą od termodynamiki i fizyki jądrowej oraz wykładowcą na AGH w Krakowie. Natomiast jej mama uczyła fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.  

Oboje starali się pogodzić zawodowe obowiązki z wychowaniem córki. Umieli dobrze gospodarować czasem. Znaleźli chwilę, żeby pomóc Kasi z lekcjami. Po wielu latach dziennikarka wspominała, że jej mama: „Trzymała całą rodzinę w ryzach, wprowadzała zakazy, ustanawiała granice co wolno, a czego nie”, opowiadała. Natomiast ojciec zabierał swoją pociechę do kina, ale to tylko mamie zdradzała najskrytsze tajemnice. „Rodzice wpoili mi miłość do literatury, teatru, sztuki, mówiła Katarzyna Kolenda-Zaleska. Z jej wypowiedzi wynika, że nie zarabiali dużo pieniędzy, ale nigdy nie oszczędzali na kulturze i sztuce. Dom Zaleskich był przepełniony książkami. Dodatkowo rodzice Kasi dbali o jej fizyczny rozwój. Tato przyszłej dziennikarki nauczył ją grać w tenisa oraz jeździć na nartach. „Pokazywali mi też świat. Nigdy nie zapomnę podróży po Stanach Zjednoczonych w nie pierwszej młodości fordzie. Siedzieliśmy na trzyosobowej kanapie i przemierzaliśmy Amerykę od Kalifornii po Nowy Jork”, wspominała. [cyt.pomponik.pl]. 

Gdy Katarzyna Kolenda-Zaleska była w liceum, jej tata otrzymał propozycję kontraktowego wyjazdu do Kanady i Meksyku. Jego żona i córka miały do niego dołączyć, ale na paszport czekały aż półtora roku. Ostatecznie się udało. „Pojechałyśmy ze szczegółowym planem, co chcemy zwiedzić. Realizowałyśmy go punkt po punkcie”, mówiła. [cyt.pomponik.pl]. 

W szkole średniej przepisywała i rozdawała ulotki. „Nauczono mnie, że trzeba mieć odwagę przeciwstawiania się systemowi, jeśli jest taka konieczność. Nawet gdy trzeba zapłacić za to jakąś cenę. Tato podczas stanu wojennego został pozbawiony funkcji dziekana”, opowiadała. Z czasem wybrała studia na kierunku filologii polskiej. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. W 1989 roku zaangażowała się również w działalność w Komitecie Obywatelskim. To zabierało jej bardzo dużo czasu, przez co nie miała go na naukę. Jednak z pomocą rodziców udało jej się wszystko nadrobić. Koniec końców otrzymała wymarzony dyplom.  

CZYTAJ TEŻ: On oddał jej nerkę, ona zostawiła dla niego Stany. Oto historia miłości Tiny Turner i Erwina Bacha

Katarzyna Kolenda-Zaleska i jej mąż Grzegorz Zaleski, Warszawa, 10.07.2009 rok

Katarzyna Kolenda-Zaleska, Grzegorz Zaleski
Fot. TRICOLORS/East News

Katarzyna Kolenda-Zaleska i jej mąż Grzegorz Zaleski,  27.05.2013 Pokaz mody Roberta Kupisza

Katarzyna Kolenda-Zaleska, Grzegorz Zaleski
Fot. TRICOLORS/East News

Katarzyna Kolenda Zaleska: kariera, historia miłości, dzieci 

Swoją karierę zaczynała od relacji z sejmu dla „Gazety Krakowskiej”. Później koledzy ze stolicy namówili ją, żeby dołączyła do redakcji „Wiadomości”. I to był doskonały wybór, ponieważ tam poznała swojego przyszłego męża, Grzegorza Zaleskiego, który zajmował się montażem. Z początku połączyła ich praca, później przyjaźń, a na samym końcu miłość. Owocem tego uczucia jest ich jedyna córka, którą nazwali Ania. „Taki scenariusz napisało życie”, wyjaśniała 59-latka. [cyt: pomponik.pl]. 

Podobnie jak jej rodzice, spędzała dużo czasu w pracy, ale nigdy nie zaniedbywała swoich domowych obowiązków. Zdarzało się, że rezygnowała z zawodowych planów, żeby spędzić wolną chwilę z najbliższymi. Wraz ze swoją pociechą organizowała babskie wieczory. Od czasu do czasu całą rodziną wyjeżdżają na wakacje. Co ciekawe, Ania ma podobny styl do swojej mamy i zdarza się, że podkradnie coś z jej szafy.

A co ich łączy? Wspólne kolacje. Zawsze pilnują tego, żeby wszyscy byli przy jednym, stole. Wtedy rozmawiają o wszystkim. „To nasz święty czas”, dodaje ulubienica widzów. Obecnie Ania ma ponad 20 lat. Jej mama chciała, żeby poszła na studia za granicę, jednak ona zdecydowała się na studiowanie prawa na Uniwersytecie Warszawskim. A czego 59-latka nauczyła się od swojej pociechy? „Nieokiełznanej radości życia, umiejętności przeżywania rzeczy w pełni, bo jestem pełna lęków i zamartwiam się wszystkim”, podkreślała.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki: szukali miłości, a mieli ją na wyciągnięcie ręki...

Katarzyna Kolenda-Zaleska i jej mąż Grzegorz Zaleski,  05.06.2014 rok, Pokaz mody Roberta Kupisza

Katarzyna Kolenda-Zaleska, Grzegorz Zaleski
Fot. TRICOLORS/East News

Katarzyna Kolenda-Zaleska, Warszawa, 17.09.2022 rok, Bal Fundacji TVN „Nie jesteś sam” na Torze Służewiec

Katarzyna Kolenda-Zaleska
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.