Jolanta Kwaśniewska, VIVA! 2010
Fot. Mateusz Stankiewicz/ AF Photo
O TYM JEST GŁOŚNO

„Jestem wściekła”. Jolanta Kwaśniewska w mocnych słowach o protestach! 

Odniosła się także do wypowiedzi Agaty Dudy

Redakcja VIVA! 29 października 2020 06:49
Jolanta Kwaśniewska, VIVA! 2010
Fot. Mateusz Stankiewicz/ AF Photo

Jolanta Kwaśniewska była gościem w TVN24 oraz programie Kropka nad i. Podczas rozmowy z Moniką Olejnik była pierwsza dama odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji i trwających od tygodnia protestów. "Jestem wściekła. Jest we mnie ogrom takich negatywnych uczuć, których w sobie nie widziałam", powiedziała. Jolanta Kwaśniewska odniosła się także do wczorajszej wypowiedzi Agaty Dudy. 

Jolanta Kwaśniewskie w mocnych słowach o trwających protestach

W czwartek, 22 października zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, którego sędziowie uznali przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego lub śmiertelnego uszkodzenia płodu za niezgodne z Konstytucją RP. Ok. 98% aborcji w Polsce wykonywano właśnie w związku z tymi przesłankami, a co za tym idzie, od momentu opublikowania wyroku, czyli jego wejścia w życie, przerwanie ciąży będzie zakazane niemalże całkowicie. Decyzja TK oburzyła znaczną część polskiego społeczeństwa. Od tygodnia trwają protesty na ulicach wielu polskich miast, zarówno największych, jak i tych małych.

O napiętej sytuacji społecznej w Polsce wypowiedziała się w mocnych słowach Jolanta Kwaśniewska. "Jestem wściekła. Jest we mnie ogrom takich negatywnych uczuć, których w sobie nie widziałam. Najkrócej powiedziałabym, to pewnie będzie gdzieś tam cytowane jako moja ważna wypowiedź, że po prostu jestem w, wykropkowane, a, jak większość Polek i Polaków", powiedziała była pierwsza dama na antenie TVN24. 

"Absolutnie rozumiem dziewczyny, rozumiem tę niesamowitą determinację", mówiła także. Chociaż Jolanta Kwaśniewska nie popiera w pełni wszystkich metod wyrażania swojego niezadowolenia protestujących, to stoi za nimi murem. W szczególności cieszy się, że na ulice polskich miast wyszło tyle młodych ludzi. "To są dzieciaki świadome. Ta świadomość ich wygnała na ulice, widzą tę potrzebę", mówiła. "Kiedy były organizowane strajki w obronie sądów na przykład, mówiliśmy: to jest straszne, że na ulicach są same starsze osoby. Teraz wyszli, to jest ich czas. Jestem z nich dumna, naprawdę jestem z nich dumna, że biorą sprawy we własne ręce, nie zostawiają tego politykom, bo na nich nie ma co liczyć. Dzieciaki, jesteście wspaniałe", kontynuowała pierwsza dama. 

Agata Duda zabrała głos w sprawie protestów. Jolanta Kwaśniewska komentuje

W środę, 28 października swoje milczenie odnośnie wydarzeń z ostatniego tygodnia przerwał Prezydent RP Andrzej Duda. Do rozmowy z dziennikarzem Polsat News niespodziewanie włączyła się także obecna pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda. Wcześniej swoje stanowisko w sprawie wyroku TK oraz odbywających się w całej Polsce protestów przedstawiła również córka pary prezydenckiej, Kinga Duda. Długo wyczekiwane wypowiedzi skomentowała Jolanta Kwaśniewska. Zarzuciła Agacie Dudzie, że nie chciała, bądź nie była w stanie określić swojego stanowiska własnymi słowami.

"Pani prezydentowa Duda powiedziała to słowami siostry Małgorzaty Chmielewskiej, która powiedziała tak parę dni temu i w jej ustach brzmiało to bardzo prawdziwie. Znamy siostrę Małgorzatę Chmielewską, jej sytuację rodzinną: sama wychowuje niepełnosprawnego przysposobionego syna", powiedziała była pierwsza dama. Przyznała także, że w jej opinii dużo lepiej poradziła już sobie córka pary prezydenckiej. Za pośrednictwem mediów społecznościowych, Kinga Duda opublikowała wczoraj obszerne oświadczenie. "W sprawie tak niewyobrażalnie trudnej, jak wizja urodzenia dziecka, które może umrzeć minuty czy godziny po porodzie, decyzja o kontynuacji lub przerwaniu ciąży, powinna być pozostawiona kobiecie", napisała między innymi. 

"Późno, bo późno, ale dobrze, że wreszcie to nastąpiło, bo było to po prostu oczekiwane", podsumowała swój komentarz Jolanta Kwaśniewska. Była pierwsza dama jeszcze kilka dni temu krytykowała Agatę Dudę właśnie za jej bierność w sprawie i zwlekanie z określeniem swojego stanowiska. "Powinniśmy mówić stanowcze nie. Nie liczę na to, że to nie powie Agata Duda, nie oczekujmy tego. Głośno krzyczeć nie powinna też córka prezydenta - takie byłoby oczekiwanie moje i większości kobiet", mówiła Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z WP

Jolanta Kwaśniewska w sesji zdjęciowej VIVY! z 2012 roku:

Jolanta Kwaśniewska
Fot. Robert Wolański

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.