Jill Biden, Joe Biden
Fot. OLIVIER DOULIERY/AFP/East News
O NIEJ SIĘ MÓWI

Już dziś zostanie pierwszą damą Stanów Zjednoczonych. Kim jest Jill Biden?

Co wiemy o żonie Joe Bidena?

Redakcja VIVA! 20 stycznia 2021 06:26
Jill Biden, Joe Biden
Fot. OLIVIER DOULIERY/AFP/East News

Walka między Joe Bidenem a Donaldem Trumpem w wyborach prezydenckich trwała do samego końca. Jak pokazywały sondaże, szanse były wyrównane, ale analitycy przewidywali, że wygra Joe Biden. W sobotę, 7 listopada zeszłego roku, amerykańskie media potwierdziły, że kandydat Demokratów sięgnął po zwycięstwo. Już dziś odbędzie się zaprzysiężenie 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych, po którym żona polityka, Jill Biden, zostanie Pierwszą Damą. Kim jest kobieta, na którą może liczyć przywódca jednego z najpotężniejszych państw na świecie?

Kim jest Jill Biden, żona Joe Bidena?

Joe Biden po raz pierwszy wziął ślub w 1966 roku z Neilią Hunter. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci: synów: Roberta i Josepha Robinette’a „Beau”, a także córki Naomi Christiny. Żona i córka polityka zginęły w tragicznym wypadku. Dla Joe Bidena był to okrutny cios. Tamten czas był najczarniejszym etapem jego życia. Został sam z dwoma synami.

Po raz drugi ożenił się w 1977 roku z Jill Jacobs. Przyszłą żonę poznał podczas zaaranżowanej randki. Joe Biden był wówczas senatorem Stanów Zjednoczonych. Po pierwszym spotkaniu Jill miała powiedzieć matce: „Mamo, w końcu poznałam dżentelmena”.

Jednak zanim doszło do ślubu Jill kilkukrotnie odrzucała zaręczyny ukochanego. Obawiała się, że nie podoła wychowywaniu dwóch chłopców. Nie wiedziała, czy sprawdzi się w roli ich matki. Szybko porzuciła te obawy. „Mama przysłała ciebie”, miał powiedzieć starszy syn polityka. 

„Zaskoczyło mnie, jak wielką radość sprawiało mi ich poznawanie. Jak cieszyłam się na spotkanie z nimi. Zdałam sobie sprawę jak jestem z nimi szczęśliwa. Ale nie oznaczało to wtedy, że jestem gotowa na małżeństwo”, podkreślała.

Do dziś Joe i Jill Biden tworzą zgodne małżeństwo od 40 lat. Wspólnie doczekali się córki, Ashley.

Żona polityka zdobyła sobie ogromną sympatię wyborców. Amerykanie ją pokochali. Jill jest prawdziwa, naturalna i na każdym kroku pokazuje swoją miłość do męża, okazując mu troskę.

Jill Biden, Joe Biden
Fot. AP/Associated Press/East News

Jill Biden. Pierwsza Dama USA

Jill urodziła się w 1951 roku w Hammonton w stanie New Jersey. Ukochana Joe Bidena jest związana ze środowiskiem naukowym. Uczyła języka angielskiego, wykłada na uczelniach. Mocno angażowała się w pracę z uczniami z zaburzeniami emocjonalnymi. Uczyła także anielskiego w szpitalu psychiatrycznym Rockford Center.

Przez 15 lat była wykładowczynią języka angielskiego na Delaware Technical Community College.  Ma dwa tytuły magistra, a w 2007 zrobiła doktorat. A od 2009 roku jest profesorką na Northern Virginia Community College.

Rozwój i kariera są dla niej niesamowicie ważne. „Czuję, że mogę zmienić ich życie. Po prostu uwielbiam tych ludzi. (...) Uwielbiam kobiety, które wracają do szkoły i zdobywają stopnie naukowe”, mówiła w przemówieniu na Delaware Technical Community College.  

Jill Biden mocno angażuje się w działania na rzecz kobiet, dzieci i rodzin żołnierzy. Jest prezesem organizacji non-profit – Biden Breast Health Initiative, która zapewnia bezpłatne programy dotyczące zdrowia piersi. Współtworzyła w 2007 roku program Book Buddies, który gwarantuje dzieciom pochodzącym z rodzin o niskich dochodach książki. A wraz z Michelle Obamą założyła Joining Forces której celem było pokazanie potrzeb amerykańskich rodzin wojskowych.

Jill Biden
Fot. Rex Features/East News

Kiedy jej mąż wystartował w prawyborach prezydenckim Partii Demokratycznej w 2008 roku, Jill nie zrezygnowała z pełnienia swoich obowiązków i pracowała jako nauczycielka. Z kolei w weekendy stała u boku męża i wspierała go w prowadzeniu kampanii. Wtedy w rozmowie z tygodnikiem Time powiedziała, że gdyby została pierwszą damą USA za priorytet obrałaby edukację. Jednak Joe Biden wycofał się z rywalizacji.  

Po wyborach prezydenckich w 2008 roku i zwycięstwie Baracka Obamy, Joe Biden został wiceprezydentem. Wtedy również Jill Biden nie zrezygnowała z obowiązków na Northern Virginia Community College i  zapisała się w historii jako pierwsza druga dama, która pracowała zawodowo. Funkcję pełniła od 2009 odo 2017 roku. Jill i Joe Biden w lutym 2017 roku założyli fundację Biden Foundation, której celem było m.in. zapobieganie przemocy wobec kobiet, zagwarantowanie przestrzegania praw osób LGBTQ oraz wspieranie rodzin weteranów wojennych.

Rok temu to Jill zaczęła namawiać męża na start w wyborach prezydenckich. Zdecydowała się zawiesić swoją karierę, wzięła urlop na uczelni i wspierała Joe Bidena w prowadzeniu kampanii. Jill godnie go reprezentuje i każde z jej przemówień odbija się szerokim echem w mediach.  

Źródło: Wikipedia, Polska Times, Wprost.pl, Business Insider, Na Temat.pl, TVN24

Jill Biden, Joe Biden
Fot. AP/Associated Press/East News

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?