Sarah McBride
Fot. Ron Sachs/PAP/DPA
O TYM JEST GŁOŚNO

Sarah McBride została pierwszą transpłciową senatorką w historii USA! 

Zwyciężyła wybory do senatu w Delaware

Redakcja VIVA! 4 listopada 2020 12:00
Sarah McBride
Fot. Ron Sachs/PAP/DPA

Sarah McBride, 30-letnia aktywistka LGBTQ została pierwszą transpłciową senatorką stanową w historii Stanów Zjednoczonych. We wtorek, 3 listopada wygrała wybory do senatu w stanie Delaware. "Zostanie także urzędnikiem państwowym najwyższej rangi, który jednocześnie deklaruje się jako osoba transpłciowa", podaje ABC News. To niewątpliwie historyczny moment na arenie politycznej USA, lecz przede wszystkim dla społeczności LGBTQ. 

Sarah Mcbride: pierwsza w historii USA transpłciowa senator stanowa

"Sarah McBride wygrała wybory do senatu w stanie Delaware. To pierwszy raz, kiedy osoba transpłciowa objęła w USA funkcję senatora stanowego", podaje NBC News. Startująca z ramienia Partii Demokratycznej, aktywistka pokonała wczoraj, 3 listopada swojego oponenta, republikanina Stevena Washingtona. Jak podaje ABC News, McBride zdobyła 73% głosów wyborców z Delaware. "Zrobiliśmy to. Wygraliśmy wybory generalne. Dziękuję, dziękuję, dziękuję. Mam nadzieję, że ten wieczór pokaże dzieciakom LGBTQ, że nasza demokracja jest wystarczająco dużo także dla nich", napisała wczoraj na Twitterze świeżo upieczona senator. 

"Kiedy dorastałam, wydawało mi się, że dzięki polityce można wprowadzić jak najwięcej zmian, dla jak największej ilości osób, w możliwie jak największym wymiarze. Mam nadzieję, że jest to także sposób na zbudowanie świata, w którym każdy mógłby być otwarty, autentyczny, wolny", mówiła Sarah McBride w rozmowie z PEOPLE. Pierwsza z historii USA transpłciowa senator stanowa jest aktywistką na rzecz praw społeczności LGBTQ. Była także stażystką w dziale administracji biura Baracka Obamy, 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

Chociaż wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych są w tym momencie na pierwszych stronach gazet, to nie jedyne istotne wydarzenie, które miało wczoraj miejsce za oceanem. We wtorek, 3 listopada odbyły się także wybory do Kongresu USA, w których Amerykanie wyłonili 435 członków Izby Reprezentantów oraz 35 senatorów. Co prawda senatorowie w Stanach Zjednoczonych wybierani są na 6-letnią kadencję, a ich całkowita liczba wynosi 100, to co dwa lata jedna trzecia składu Senatu poddawana jest reelekcji. Na senatorów głosowano ponownie m.in. właśnie w stanie Delaware, gdzie niekwestionowane zwycięstwo odniosła Sarah McBride.  

Sarah McBride
Fot. SHAWN THEW/PAP/EPA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.