Janina Ochojska
Fot. FOT. BART POGODA
O TYM JEST GŁOŚNO

Janina Ochojska pokonała raka. Ostatni etap walki utrudniała epidemia koronawirusa...

„To jest frustrujące, bo…”

Rafał Kowalski 12 maja 2020 12:45
Janina Ochojska
Fot. FOT. BART POGODA

W kwietniu 2019 roku, pod koniec kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, Janina Ochojska dowiedziała się, że ma raka piersi. Nowotwór nie pokrzyżował jednak jej planów i 65-latka została dzięki głosom Polaków posłanką najważniejszej instytucji UE. Dziś działaczka humanitarna jest już po mastektomii oraz ostatnim etapie chemioterapii. Wczoraj w rozmowie z Agatą Młynarską, autorytet tysięcy ludzi przyznała, że ostatecznie wygrała walkę z rakiem.

Janina Ochojska o zakończonej chemioterapii i rehabilitacji po raku

Agata Młynarska, która od kilku tygodni przeprowadza wywiady online na swoim Instagramie, w poniedziałek gościła na czacie Janinę Ochojską. Po zakończonej rozmowie dziennikarka zamieściła w sieci poruszający wpis. „Janka Ochojska pokonała raka <3. Powiedziała to przed chwilą w #agatasiekreci a nam zakręciła się łza szczęścia! Opowiedziała historię swojej walki o zdrowie i o czasie chemioterapii. Janeczko, dziękuję za to spotkanie. Przede wszystkim za dobre wieści ale też za instrukcję pomagania. Jak się okazuje sprawdzają się stare, sprawdzone sposoby. Pomoc sąsiadów, bliskich, przyjaciół. Ten krąg wsparcia, który tworzymy w życiu, bo jak się mówi - „przyjaciół poznaje się w biedzie”, napisała Agata Młynarska w internecie.

Przypomnijmy, że już w grudniu Janina Ochojska pisała o tym, że wygrywa z nowotworem. Jeden z wpisów na Twitterze skierowała wtedy do Tomasza Lisa, któremu chciała dodać otuchy po przebytym udarze. „Panie Tomaszu, już mam za sobą tę część życia, koniec z chemią. Jestem wyleczona. Teraz walczę z ogromnym wyczerpaniem i zmęczeniem organizmu. Ale to też jakiś etap. Dojdę do siebie, zacznę normalnie funkcjonować. Pan też dojdzie, trzeba czasu i cierpliwości, czego życzę”, napisała 65-latka w sieci i dodała zdjęcie w tęczowej czapce. Internauci zauważyli wtedy, że rak piersi zmienił Janinę Ochojską zewnętrznie. Najważniejsze jednak, że w środku założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej była i jest taka jak zawsze – dobra, ciepła i pełna empatii.

Ostatni etap walki z rakiem przypadł w przypadku Janiny Ochojskiej na epidemię koronawirusa, która zmieniła system funkcjonowania szpitali. „Rozpoczęłam naświetlania w połowie marca i wiedziałam, że zakończą się one tuż przed świętami wielkanocnymi. Wiedziałam, że to jest mój ostatni etap intensywnego leczenia i ta myśl dodawała mi otuchy. Na szczęście byłam w centrum onkologicznym, gdzie oddział naświetlań był bardzo dobrze logistycznie przygotowany. My, pacjenci, nie mieliśmy żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym. Nikt nie mógł nas odwiedzać, a ponadto była przypisana dla nas jedna, stała grupa pielęgniarek”, mówiła w kwietniu WP działaczka humanitarna.

Trudnością może być też zorganizowanie potrzebnej rehabilitacji. „Jeszcze nie wiem, jak to zrobię, ale widzę, że na razie w pełni legalnie raczej się nie da. To jest frustrujące, bo jednocześnie boję się podjąć jakąkolwiek decyzję, przez którą później mogłyby spotkać mnie konsekwencje prawne”, dodała w rozmowie z dziennikarką Klaudią Stabach.

Mamy nadzieję, że ta historia będzie mieć szczęśliwe zakończenie. Najważniejsza walka już została wygrana! Życzymy pani Janinie mnóstwo zdrowia i spokoju. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Janka Ochojska pokonała raka👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏💜💜💜💜💜💜💜💜🙌🙌🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀❤️❤️Powiedziała to przed chwilą w #agatasiekreci a nam zakręciła sie łza szczęścia! Opowiedziała historię swojej walki o zdrowie i o czasie chemioterapii. Janeczko, dziękuję za to spotkanie. Przede wszystkim za dobre wieści ale też za instrukcję pomagania. Jak się okazuje sprawdzają się stare, sprawdzone sposoby. Pomoc sąsiadów, bliskich, przyjaciół. Ten krąg wsparcia, który tworzymy w życiu, bo jak się mówi - „przyjaciół poznaje się w biedzie”. Janeczko dziękuję Ci też za to, że pokazujesz nam, że życie ma wielką wartość. Niezależnie od tego jak bywa bolesne, warto skupić się na tym, co piękne. Z całego serca życzę Ci powodzenia w Brukseli, wierzę, że wypłynęłaś na „suchego przestwór oceanu” i tam ze swoim doświadczeniem zawojujesz i zawalczysz o pomoc dla potrzebujących. A jeśli tylko możemy się do czegoś przydać, telefon masz, adres znasz, wal jak w dym. Dbaj o siebie, nie daj się, a my zajmiemy się tym, żeby na niebie znalazła się gwiazda, którą nazwiemy Janina Ochojska. A te kwiaty na zdjęciu są dla Ciebie🌸🌸🌸🌸🌸🌺🌺🌺🌸🌸🌺🌺🌺🌸🌸🌺#jankaochojska #pah #polskaakcjahumanitarna #pomoc #charity #parlamenteuropejski #hometv #pomaganiemasens #kupokrzepieniuserc #siłakobiet #pomonacraka #europeanparliament #cancer #sensoflife #fight #dziękuję #agatamlynarska @jankaochojska @polskaakcjahumanitarna Zdjęcia ze strony www Janiny Ochojskiej

Post udostępniony przez Agata Młynarska (@agata_mlynarska)

Janina Ochojska
Fot. Bart Pogoda

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.