Simeon II
Fot. OLGA MALTSEVA/AFP/East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Z czego utrzymują się zdetronizowane rodziny królewskie?

Luksus, przepych i pieniądze od zawsze im towarzyszą

Karol Sowa 25 października 2022 10:45
Simeon II
Fot. OLGA MALTSEVA/AFP/East News

Wielu fanów royalsów z całego świata zadaje sobie pytanie: z czego utrzymują się członkowie zdetronizowanych rodzin królewskich? Często widuje się ich na zagranicznych dworach podczas różnych uroczystości. Jednak jak wszyscy dobrze wiemy, piękne suknie, garnitury czy dodatki sporo kosztują. Skąd byli royalsi biorą na to wszystko pieniądze?

Grecja 

Greccy monarchowie nie uchodzili za najbogatszych, jednak nie można powiedzieć, że nie mieli pieniędzy. Zdetronizowany król Konstantinos jak na ten moment utrzymuje się z inwestycji. Jest również właścicielem nieruchomości komercyjnych. W przypadku tego władcy oraz jego żony jest wiele spekulacji. Głownie dlatego, że oboje nie mają wykształcenia, które mogłoby zapewnić im stabilną pracę. Jednak ich dzieci są w nieco lepszej sytuacji, ponieważ ich najstarszy syn – Pavlos pracował jako konsultant inwestycyjny w Nowym Jorku i Londynie. Z czasem został zatrudniony u swojego teścia, Roberta Millera. Jego żona - Marie-Chantal zasiada w zarządzie sklepów wolnocłowych, które należą do jej ojca. W 2000 roku założyła własną markę ubrań dla najmłodszych. Kolejne dziecko Konstantinosa to Alexia. Kiedyś była nauczycielką w szkole podstawowej w Londynie. Później otrzymała pracę w placówce dla dzieci niepełnosprawnych w Barcelonie. Natomiast jej mąż jest hiszpańskim żeglarzem, architektem oraz prezesem floty łodzi sportowej J80.

Kolejny syn - książę Nikolas kiedyś pracował w telewizji Fox. Teraz pracuje jako fotograf. Księżniczka Theodora, czyli młodsza córka Konstantinosa i Anne-Marie rozwija się jako aktorka. Zagrała między innymi w Modzie na sukces. Nie można zapomnieć, o najmłodszym synu. Philippos jest finansistą. Obecnie pracuje w Nowym Jorku jako analityk funduszy hedgingowych. 

Albania 

Kolejnym przykładem jest książę Leka. W 2007 roku zaczął pracę w biurze ministra spraw zagranicznych Albanii - Lulzima Bashy. W tamtym czasie poważnie myślał nad karierą w dyplomacji. Po dwóch latach otrzymał pracę w biurze ministra spraw wewnętrznych, a następnie został doradcą prezydenta Bujara Nishani. Warto dodać, że jego żona Elia jest aktorką teatralną i filmową.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Chłodne relacje Elżbiety II i szwedzkiego króla Karola Gustawa. Wszystko przez księżniczkę Annę!

Książę Leka II, 2016 rok

książę Leka II
Fot. Luc Castel/Getty Images

Francja 

W styczniu 2019 roku zmarł pretendent do tronu Francji - Henri d’Orléans. Był on oficerem wojskowym oraz pracował w Sekretariacie Generalnym ds. Narodowej Obrony i Bezpieczeństwa. Później pracował w public relations w szwajcarskiej firmie inwestycyjnej. Jego najstarsza córka Marie zajmowała się dziećmi o specjalnych potrzebach. Później wyjechała do Brazylii. Pomagała tam potrzebującym ludziom żyjącym w fawelach. W 1989 wyszła za mąż za księcia Gundakara z Liechtensteinu, przez co stała się księżną. Obecny hrabia Paryża Vendôme Jean przez dziesięć lat był konsultantem w firmach Lazard, Deloitte i banku Groupe Banque Populaire. W 2010 roku został administratorem Comité des Forêts. Dwa lata później otrzymał pracę jako dyrektor Stowarzyszenia Przyjaciół w muzeum Louis-Philippe. Kolejny z rodzeństwa, czyli książę Eudes pracował w luksusowych hotelach. Teraz prowadzi działalność rolniczą oraz zarządza centrum turystycznym w Landach. Natomiast książę Louis został wiceprezesem Banco Occidental de Descuento, którego właścicielem jest jego teść. 

Niemcy 

Książę Georg Friedrich jest biznesmenem. Obecnie pracuje w firmie, która pomaga uniwersytetom wprowadzać innowacyjne projekty na rynek. Jest również właścicielem dwóch trzecich zamku Hohenzollern oraz półwyspu Prinzeninsel na jeziorze Großer Plöner See. Jego żona pracuje w firmie, która oferuje usługi konsultingowe. 

Bułgaria 

Czym się zajmuje ostatni car Bułgarii - Simeon II? Ukończył on studia prawnicze oraz administrację biznesową. Przez trzynaście lat był prezesem w hiszpańskim oddziale Thomson - francuskiej korporacji telewizyjnej. Warto dodać, że w 2001 roku założył swoją partię polityczną pod nazwą Narodowy Ruch. Wygrał również wybory i do 2005 roku pełnił funkcję premiera. W 2015 roku wydał autobiografię. Czym zajmowały się jego dzieci? Jego najstarszy syn – Kardam ukończył agronomię i pracował w tym zawodzie. Książę Kyril jest dyrektorem wykonawczy, w Allocation and Southern European Equities. Książę Kubrat jest chirurgiem. Dodatkowo jest członkiem rady doradczej w szpitalu Tokuda w Sofii. 

CZYTAJ TEŻ: Wielka Brytania. Reprodukcję obrazu króla Karola III sprzedano na aukcji za zawrotną cenę

Książę Jean De France i księżniczka Philomena

książę Jean De France
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images

Bułgarski władca Simeon II ze swoją żona Margaritą

Simeon II
Fot. OLGA MALTSEVA/AFP/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.