Bill Gates, żona Melinda
Fot. Xinhua/Xinhua News/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Ile wynosi majątek Billa Gatesa? W trakcie rozwodu z żoną do podziału będzie ogromna fortuna

Wiemy, na czym dorobił się 4. najbogatszy człowiek świata

Rafał Kowalski 6 maja 2021 14:54
Bill Gates, żona Melinda
Fot. Xinhua/Xinhua News/East News

Zarabia około 4600 dolarów na sekundę, a jego majątek powiększył się przez ostatnich pięć lat dwukrotnie. Czwarty najbogatszy człowiek świata Bill Gates ogłosił dwa dni temu, że wkrótce rozwiedzie się ze swoją żoną po 27 latach małżeństwa. Do podziału przed sądem będzie więc 146 miliardów dolarów, które założyciel Microsoftu ma na swoim koncie. Ile z tego dostanie Melinda Gates?

Majątek Billa Gatesa – składowe

Jeszcze w 2016 roku majątek Billa Gatesa był szacowany na 70 miliardów dolarów. Dziś jest to już 146! Mimo wszystko Amerykanin jest czwartym najbogatszym człowiekiem na świecie. Wyprzedzają go: założyciel firmy Amazon Jeff Bezos, szef Tesli Elon Musk a także Bernard Arnault zarządzający spółką LVMH.

Co wchodzi w skład fortuny Billa Gatesa? Zacznijmy od nieruchomości. Już sama willa 65-latka i jego żony warta jest 130,8 miliona dolarów. Położony nad jeziorem Washington dom to nie jedyny drogocenny budynek w kolekcji przedsiębiorcy. Jest on też właścicielem 5 innych nieruchomości – każda ulokowana jest w innym stanie USA. Podobnie jak 100 tys. hektarów gruntów rolnych należących do biznesmana. Majątek znajduje się też w garażach miliardera. W jego kolekcji aut jest między innymi rzadkie Porsche o wartości 2 milionów dolarów. Poza tym informatyk może pochwalić się też własną flotą odrzutowców.

Bill Gates jaki ma majątek
Fot. JEFF PACHOUD/AFP/East News

Świetną inwestycją okazały się też dzieła sztuki zakupione przez miliardera. Najcenniejszym wydaje się zdobycz z aukcji, która odbyła się w 1994 roku. To wtedy Bill Gates zakupił Kodeks Leicester, czyli zbiór notatek sporządzonych w XVI wieku przez Leonarda Da Vinci. W chwili zakupu ten skarb przeszłości był wart 30 milionów dolarów. Bill Gates posiada też 20% udziałów w firmie Microsoft, jest współzałożycielem (wraz z żoną) fundacji własnego imienia oraz jest zaangażowany w biznes energetyczny, hotelarski i nieruchomościowy.

CZYTAJ TEŻ: Razem w życiu, razem w pracy... Tak wyglądał związek Gatesów

Jak sąd podzieli majątek między Billa i Melindę Gatesów?

Prawo stanowe Waszyngtonu mówi o tym, że to co zostało nabyte podczas małżeństwa stanowi równą własność każdego z partnerów. Nie jest to równoznaczne z tym, że zarówno żona i jak mąż dostaną połowę majątku, ale dużo wskazuje na to, że żadna ze stron nie zostanie z niczym. Poza tym mimo zakończenie związku po 27 latach państwo Gates postanowili współpracować dalej w założonej przez siebie fundacji.

Para nie podpisała intercyzy, a pierwsze rozprawa rozwodowa odbędzie się dopiero za rok. Małżonkowie liczą na to, że do tego czasu rozgłos wokół ich rozstania zdecydowanie się zmniejszy. Czy to wpłynie pozytywnie na rozmowy o podziale ogromnego majątku? Mamy nadzieję. 

ZOBACZ: Bill i Melinda Gates biorą rozwód po 27 latach małżeństwa. Co się stało?

Bill Gates, Melinda Gates, podział majątki
Fot. PIERRE VILLARD/SIPA/EAST NEWS

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?