Byli małżeństwem przez 27 lat i dysponowali fortuną. Relacja Melindy i Billa Gatesów
Razem w życiu, razem w pracy... Tak wyglądał związek Gatesów
- Katarzyna Sielicka, Ksenia Krasko
Wiadomość o rozwodzie Gatesów wzbudziła sensację za oceanem, ponieważ założyciel Microsoftu i jego żona uchodzili za najbardziej zgraną parę w branży. Wspólne oświadczenie Billa i Melindy nie pozostawiło jednak wątpliwości. „Po wielu przemyśleniach i ciężkiej pracy nad naszym związkiem, podjęliśmy decyzję o zakończeniu małżeństwa. W ciągu ostatnich 27 lat wychowaliśmy troje niesamowitych dzieci i stworzyliśmy fundację, która działa na całym świecie i umożliwia ludziom prowadzenie zdrowego i produktywnego życia. Nadal podzielamy wiarę w tę misję i będziemy kontynuować wspólną pracę przy fundacji, ale nie wierzymy już, że możemy razem rosnąć jako para”, przekazali światu. Byli małżeństwem przez 27 lat i wychowali troje dzieci. Dziś są już po rozwodzie.
Zobacz też: Bill i Melinda Gates rozwiedli się. Po 27 latach ich małżeństwo przeszło do historii
Bill Gates rozwodzi się z żoną Melindą
Rodzina Gatesów nie komentowała doniesień o rozstaniu, ale internauci zastanawiali się, czy małżonkowie zawarli umowę przedmałżeńską przed ślubem w 1994 roku. Zgodnie z tym, co pisał dziennik The New York Times w 1997 roku, para podpisała intercyzę trzy lata po ceremonii, jednak w dokumentach rozwodowych, do których dotarło TMZ, nie było wzmianki o takiej umowie.
Majątek Billa Gatesa szacowany jest na 130,5 miliarda dolarów, a sama fundacja Billa i Melindy Gatesów posiada aktywa o wartości prawie 47 miliardów dolarów. Para mieszkała w rezydencji wartej 127 milionów dolarów w stanie Waszyngton. Jak donoszą media, Gatesowie porozumieli się w kwestii dzielenia majątku, a Melinda nie żąda dodatkowych pieniędzy dla dzieci, które są już dorosłe.
Bill Gates rozwiódł się z żoną Melindą po 27 latach małżeństwa
Zobacz także
Bill Gates i Melinda Gates - dzieci
Melinda i Bill Gatesowie wychowali troje dzieci. Starsza córka, Jennifer Katharine, ma 25 lat. Skończyła Uniwersytet Stanforda, ale kontynuuje naukę na akademii medycznej. W 2020 roku poinformowała, że zaręczyła się z Nayelem Nassarem. Jedyny syn pary, Rory John, ma 21 lat, a młodsza córka Phoebe Adele niedawno skończyła 18. Młodsze dzieci Gatesów dbają o prywatność, nie posiadają publicznych profili na portalach społecznościowych i nie rozmawiają z mediami o życiu osobistym.
Melinda i Bill Gates - historia związku
Wniosek rozwodowy złożyła Melinda Gates, argumentując, że jej małżeństwo z Billem jest „bezpowrotnie zniszczone”. Przez niemal trzydzieści lat trwała u jego boku, wspierając i motywując. Jak wyglądała relacja pary? W wydanej w 2019 roku autobiografii „The Moment of Lift: How Empowering Women Changes the World” Melinda Gates opowiedziała o swoim życiu zaskakująco szczerze. „Musiałam wyjść poza swoją strefę komfortu”, przyznała w wywiadzie dla USA Today. Przypomnijmy, czym wtedy podzieliła się ze światem.
Tekst ukazał się w magazynie VIVA! w 2019 roku
Jej majątek jest tak wielki, że mogłaby po prostu nic nie robić. Ale ona pracuje na trzech etatach. Jest matką, przedsiębiorcą, filantropką. Wydaje miliardy na pomoc dzieciom, walczy o prawa kobiet, ostatnio napisała książkę. Jak Melinda Gates, żona założyciela Microsoftu, budowała swoją pozycję jednej z najbardziej wpływowych kobiet świata, dlaczego wybrała rodzinę, a nie karierę i jak namówiła Billa Gatesa, żeby odwoził dzieci do szkoły?
Tego się po niej nie spodziewano. Zarówno Melinda, jak i jej mąż chronią swoją prywatność, nie udzielają osobistych wywiadów. Nie pokazują swojego domu nazywanego Xanadu 2 w Medinie, w pobliżu Seattle, z widokiem na jezioro Washington, o którym krążą legendy. To, co do tej pory wiadomo było o Melindzie i jej życiu, to kilka zgrabnie podanych anegdot i mit superkobiety filantropki, połowy najbogatszego małżeństwa na świecie.
Prymuska
Dorastając na przedmieściach Dallas w Teksasie w tradycyjnym domu, w którym ojciec pracował, a matka zajmowała się dziećmi, prawdopodobnie nawet przez chwilę nie pomyślała, że w przyszłości zajmie się walką o prawa kobiet. „Bycie feministką oznacza wiarę w to, że każda kobieta powinna móc używać swojego głosu i potencjału, a kobiety i mężczyźni powinni pracować razem, aby usunąć bariery, które je powstrzymują”, pisze Melinda. Sama musiała usuwać je choćby we własnym domu, cierpliwie pracując nad własnym małżeństwem.
Melinda wie, jak osiągnąć swoje cele. „Dobra katolicka dziewczyna, która siedzi w pierwszym rzędzie i ma najlepsze oceny”, pisze o sobie w swojej książce. W szkole uwielbiała matematykę i była w niej naprawdę dobra. Być może zdolności odziedziczyła po ojcu, Raymondzie Josephie Frenchu, inżynierze z branży kosmonautyki. Dla niego i jego żony Elaine ważne było, żeby wykształcić całą czwórkę swoich dzieci. Melinda skończyła informatykę na Duke University w Durham w Karolinie Północnej i studia MBA. Pomagała też ojcu w prowadzeniu rodzinnego biznesu. Jak pisze Business Insider, do prowadzenia księgowości używała... komputera typu Apple wyprodukowanego przez największego konkurenta swojego przyszłego męża.
Po studiach zatrudniła się w Microsofcie. W przesyconym testosteronem środowisku nie czuła się najlepiej. Wspominała kłótnie, ostre współzawodnictwo wśród mężczyzn walczących do końca w każdej sprawie. Zaczęła myśleć o tym, żeby odejść z firmy. Jedna z jej koleżanek z pracy, Charlotte Guyman, miała podobne odczucia. „Dlaczego nie jest w porządku, kiedy kobieta płacze w pracy, a jest w porządku, kiedy mężczyzna krzyczy?”, zastanawiała się. Wraz z innymi kobietami zaczęły tworzyć kobiece oazy w Microsofcie, gdzie uprzejmość nie była odbierana jako słabość. W ten sposób „ucywilizowały” firmę.
ZOBACZ: Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata, zostanie pierwszym w historii trylionerem
Narzeczona prezesa
Bill Gates zauważył Melindę French w 1987 roku na służbowym spotkaniu w Nowym Jorku. Postanowił zaprosić ją na randkę. Nie bardzo mu to wyszło. „Czy zechciałabyś umówić się ze mną za jakieś dwa tygodnie?”, zapytał. Usłyszał: „Nie. To dla mnie za mało spontaniczne, a mój kalendarz nie sięga tak daleko. Zapytaj jeszcze raz bliżej tej daty”, odpowiedziała. Nie minęły dwie godziny, kiedy zadzwonił drugi raz, tym razem z propozycją randki jeszcze tego samego wieczoru. „Czy to dla ciebie wystarczająco spontaniczne?”, zapytał.
Na początku ukrywali związek. Jak wspominała Melinda w rozmowie z magazynem „Fortune”, jej matka nie uważała, by romans z prezesem był dobrym pomysłem na początek kariery. Mimo to nadal się spotykali. „Pociągał mnie jego błyskotliwy umysł i ciekawość. I ogromne poczucie humoru”, mówiła Melinda. Fascynowały ich podobne rzeczy – gry matematyczne, puzzle i zagadki. Podobno Melinda wydała się Billowi jeszcze bardziej atrakcyjna, gdy wygrała z nim w trudną logiczną grę. Byli w sobie bardzo zakochani, jednak Bill nie spieszył się ze ślubem. Praca w Microsofcie pochłaniała go niemal całkowicie. Dopiero gdy jego matka zachorowała na raka piersi, postanowił spełnić jej życzenie i przed jej śmiercią się ustatkować.
Ślub wzięli pierwszego dnia 1994 roku na prywatnej wyspie Lanai na Hawajach na polu golfowym, przy 17. dołku. Bill bardzo lubi to pole z zapierającym dech w piersiach widokiem na ocean.
Praca czy dzieci?
Niespełna dwa lata po ślubie, w przeddzień wymarzonej podróży do Chin, która dla zapracowanego Billa miała być upragnionym wytchnieniem, Melinda odkryła, że jest w ciąży. W pierwszej chwili nie chciała mówić o tym mężowi, żeby nie zepsuć wyjazdu. Jednak powiedziała. Wściekł się. „Zamierzałaś mi nie mówić? Żartujesz?”. „To była moja pierwsza zła decyzja rodzicielska”, pisze Melinda w swojej książce.
Drugi problem podczas rozmowy w drodze powrotnej z Chin. „Nie wracam do pracy”, powiedziała Billowi. Nie uwierzył. „Co przez to rozumiesz?”, był wstrząśnięty. „Ja w Microsofcie to była wielka część naszego wspólnego życia. Bill współtworzył firmę w 1975 roku. Ja dołączyłam w 1987 jako jedyna kobieta z pierwszym stopniem MBA”, pisze Melinda. Doskonale wiedziała, że to ona musi przystopować – Bill nie mógł rzucić pracy ani nawet zwolnić tempa. „Jeśli chcemy dla naszych dzieci tych wartości, w które oboje wierzymy, ktoś musi zostać w domu i tych wartości pilnować”, powiedziała w końcu. Przekonała męża. „Szczerze mówiąc, uważam, że to wspaniale, jeśli kobieta może zostać w domu. Ale to powinien być wybór. Nie coś, co robimy, ponieważ nie mamy wyboru. Ale nie żałuję mojej decyzji. Zrobiłabym to jeszcze raz”, wyznaje Melinda.
Bill pozmywa!
Teraz bardzo aktywnie działa na rzecz walki z problemem „niepłatnej pracy”. „Wysyłamy nasze córki do miejsc pracy zaprojektowanych dla naszych ojców z założeniem, że zatrudniony ma partnera, który zostaje w domu i wykonuje niepłatną pracę, dbając o rodzinę. W Stanach Zjednoczonych nie ma nawet płatnego urlopu macierzyńskiego!”.
Pierwsze lata macierzyństwa nie były dla niej łatwe. „Kiedy urodziła się Jen, poczułam się bardzo samotna w moim małżeństwie. Billa nie było, był wciąż zajęty. Myślałam: OK, może chciałam mieć dzieci w teorii, ale nie w praktyce”, pisze. Praca nad tym, by jej małżeństwo z jednym z najbogatszych ludzi świata funkcjonowało na zasadach partnerskich, kosztowała ją wiele wysiłku. „Małżeństwo oparte na takich zasadach to nie tylko romantyczne chwile, ale też trudne kompromisy”, wyznała w jednym z wywiadów. Innym razem dodała, że kluczem do małżeńskiego sukcesu jest cierpliwość.
W książce wspomina między innymi, jak wpadła w furię, gdy musiała sama pakować samochód i przygotowywać do wyjścia trójkę dzieci, bo Gates był akurat zajęty czytaniem biografii Winstona Churchilla. Cierpliwość opłaciła się i Melinda po raz kolejny odniosła sukces. Bill zaczął pomagać w domu. Nie było też problemu, gdy Melinda zaproponowała, żeby Bill kilka razy w tygodniu odwoził Jennifer do odległej o 40 minut drogi szkoły. Wtedy oboje zauważyli, że dzieje się coś dziwnego. Do szkoły zaczęło przyjeżdżać z dziećmi coraz więcej ojców – ich żony, widząc Billa Gatesa odwożącego córkę, wracały do domów i mówiły do mężów: „Naprawdę? Jesteś bardziej zajęty niż chrzaniony Bill Gates? On może odwozić swoje dziecko, więc ty też!”.
Melinda wspomina, że czas spędzony razem był bardzo ważny i dla Jennifer, i dla Billa. „Jeśli nawet dwa razy w tygodniu przyjechał do pracy 45 minut później, Microsoft się od tego nie zawalił”, podsumowała. Kiedyś zauważyła, że zawsze zostaje sama w kuchni, sprzątając po obiedzie. Oznajmiła oburzona: „Od teraz nikt nie opuszcza kuchni, dopóki mama z niej nie wyjdzie. Bycie mamą nie oznacza, że muszę sprzątać, gdy inni sobie poszli”. Bill ją poparł i sam zabierał się do zmywania.
ZOBACZ: Bill Gates już 5 lat temu przestrzegał przed koronawirusem
„Czwarte dziecko”
W 1999 roku na świat przyszło kolejne dziecko Gatesów – Rory John, a trzy lata później córka Phoebe Adele. Ale ich „czwartym dzieckiem” jest założona w 2000 roku Bill & Melinda Gates Foundation. To największa na świecie prywatna fundacja, a Bill Gates przekazał na jej konto już 29 miliardów dolarów.
Zajmują się wspieraniem edukacji w najuboższych krajach na świecie, walką z AIDS i innymi chorobami, walką z biedą. Pomysł narodził się w 1993 roku podczas podróży do Afryki, w którą Gatesowie wybrali się zaraz po zaręczynach. Po raz pierwszy zetknęli się z ubóstwem na taką skalę. „Od tych, którym los dał fortunę, oczekuje się więcej”, napisała na łożu śmierci matka Billa. Gatesowie wzięli to sobie do serca.
Choć przez pierwsze sześć lat to Melinda zajmowała się fundacją, musiała walczyć o swoją pozycję. Jednym z poważniejszych punktów zapalnych w jej małżeństwie był list, jaki co roku dla fundacji pisał Bill. W 2013 roku Melinda zapragnęła wreszcie uczestniczyć w jego powstawaniu. Ale Bill się nie zgodził. „Oboje byliśmy wściekli. Myślałam, że się pozabijamy. Poczułam, że to może być koniec naszego małżeństwa”, opowiadała w jednym z wywiadów. Ostatecznie w liście znalazł się jeden rozdział pisany przez Melindę. Rok później nadal większość pisał Bill. Dopiero w 2015 list naprawdę był wspólnym dziełem małżeństwa Gatesów.
Po stronie kobiet
Pisząc o problemach kobiet, wspomina o opresyjnym związku, w którym była, zanim poznała Billa Gatesa. „Nigdy wcześniej o tym nie mówiłam. To tylko jedna strona w książce, ale to było bardzo bolesne. Wiedziałam jednak, że to ważne, bo wiele kobiet doświadcza prześladowania”. Ze względu na to, że mężczyzna, z którym była w związku, nadal żyje i ma rodzinę, nie ujawnia szczegółów. „To pozbawiło mnie pewności siebie na wiele lat”, wyznaje jednak.
Mimo że wielokrotnie deklarowała się jako katoliczka, całym sercem angażuje się w walkę o dostęp do antykoncepcji. „To nie był przypadek, że nie zaszłam w ciążę, dopóki pracowałam w Microsofcie i Bill, i ja nie byliśmy jeszcze gotowi na dziecko. To nie przypadek, że Rory urodził się trzy lata po Jen, a Phoebe trzy lata po Rorym. To była moja i Billa decyzja, żeby zrobić to w ten sposób”, pisze Melinda. „Oczywiście miałam szczęście, mogąc zajść w ciążę, kiedy chciałam. Ale miałam też możliwość nie zachodzić, gdy nie chciałam!”. „Nazywali mnie »Była katoliczka Melinda Gates« albo »Tak zwana katoliczka Melinda Gates«. To bolało. [...] Ale wiem, że antykoncepcja ratuje życie milionów kobiet i dzieci. To medyczny fakt”.
„Zawsze była niezależna”, określa Melindę Nicholas Kristof z „New York Timesa”. „W swojej książce pisze o napięciach w małżeństwie, takich jak w każdym związku. To jej sposób na opowiedzenie o swojej feministycznej podróży”. Czy uda jej się porwać kobiety?
1 z 7
Melinda i Bill wzięli ślub w 1994 roku, po siedmiu latach związku. Połączyły ich miłość i wspólne pasje. Po 27 latach razem, ogłosili rozstanie.
2 z 7
Melinda i Bill Gates zajęli się filantropią zgodnie z życzeniem matki Billa, która zmarła na raka piersi w 1994 roku.
3 z 7
Wspólnie podróżowali do najbiedniejszych krajów na świecie. Tu w indyjskiej wiosce Jamsaut w 2011 roku.
4 z 7
Bill i Melinda z dziećmi: Jennifer, Rorym i Phoebe. Zgodnie z decyzją Billa dzieci odziedziczą „tylko” po 10 milionów dolarów.
5 z 7
Melinda Gates ma 56 lat. Od 2000 roku prowadzi fundację. Za działalność charytatywną otrzymała wiele nagród i wyróżnień.
6 z 7
Przez lata pracy dla fundacji Melinda udowodniła, że jest nie tylko żoną miliardera, ale też sprawną bizneswoman.
7 z 7
2016. Prezydent USA Barack Obama odznacza Melindę Medalem Wolności podczas uroczystości w Białym Domu.